Végéhez közeledik az őszi búza betakarítása
Az őszi búza 90 százalékának betakarítása már megtörtént, a termésátlag országosan 5,25 tonna körül alakul hektáronként – közölte az Agárminisztérium parlamenti államtitkára hétfőn Szeged-Szőregen.
Farkas Sándor a Magyarok Kenyere – 15 millió búzaszem program egyik gyűjtőpontján tartott sajtótájékoztatóján elmondta, az összes nyári aratású szántóföldi növény termőterülete idén 1,66 millió hektár, 4,7 százalékkal kisebb mint tavaly, a várható termés 2,773 millió tonna, ami a belföldi igényeket bőségesen kielégíti és komoly mennyiség juthat exportra is.
Az őszi árpa termőterülete 218 ezer hektár volt, a betakarítás a napokban befejeződött, a termésátlag 5,49 tonna hektáronként. Az őszi búza termőterülete 952 ezer hektár, a termésátlag országosan 5,25 tonna hektáronként, Csongrád megyében ennél kevesebb csupán 4,5 tonna. A learatott búza fehérje- és sikértartalma kimagaslóan jó, ugyanakkor a csapadékos időjárás következtében egyes táblákon és bizonyos fajtáknál gombafertőzések jelentkeztek – tudatta az államtitkár.
Az őszi káposztarepce jelentős részét is betakarították a gazdák, 2,95 tonnás hektáronkénti termésátlagot értek el. A fehérjealapú takarmányozásban és az étkezésben is fontos magborsó betakarítása is a végéhez közeledik a termésátlag 2,54 tonna hektáronként. A tritikálé 80 százalékát is learatták már 4 tonna/hektár termésátlagot elérve, a gombabetegségekre érzékeny növénynél azonban minőségi problémák jelentkezhetnek – közölte Farkas Sándor.
Az államtitkár kifejtette, a felvásárlási árakat nem lehet függetleníteni a világpiactól. A támogatásokat is figyelembe véve őszi kalászosok esetén 320-330 ezer forintos hektáronkénti árbevételt lehet elérni, ezért minden gazdának ennek figyelembevételével kell kiválasztani az alkalmazott termesztéstechnológiát – hangsúlyozta a politikus.
Farkas Sándor kitért rá, a Magyarok Kenyere – 15 millió búzaszem programot 2019-ben minden eddiginél szélesebb körben, a Kárpát-medence teljes magyar gazdatársadalmát bevonva szervezi meg a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége. Tavaly 5019-en ajánlottak föl búzát, közülük 263-an Csongrád megyéből.
Idén Csongrád megyében a szőregi mellett hét gyűjtőponton várják a gazdák adományait – mondta az államtitkár.
Szabó Károly, a térség falugazdásza közölte, a térség 12 településének 41 gazdája 25 mázsa búzát ajánlott föl. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
A NAK kiemelt feladatának tekinti a kiskultúrás növénytermesztés támogatását
A hazai kiskultúrás növénytermesztés sikerében kiemelt szerepe van a hatóságokkal…
Tovább olvasom >Soil-X-Change találkozó a talajmegújító innovációs partnerségekért
November 13-án az Agrárközgazdasági Intézet Nkft. (AKI) és a közös…
Tovább olvasom >Agrometeorológia: jól jön a csapadék az őszi vetésnek
A héten országos, a Kisalföld kivételével kiadós eső érkezett, amire…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >