Védjegy a magyar búzára
Pannon búza elnevezéssel védjegyet hozott létre a Gabonatermesztők Országos Szövetsége (GOSZ), hogy az extra minőségű búzát a termelők megfelelő áron tudják értékesíteni a piacon, elsősorban külföldön.
A védjegyrendszer régóta tervezett létrehozásában a GOSZ, a Gabonaszövetség, a Vetőmag Szövetség és Terméktanács, valamint a Corvinus Egyetem működött közre. A védjegyet használók Vancsura József GOSZ-elnök szerint az átlagárnál 10-20 százalékkal drágábban tudják majd értékesíteni terméküket.
A "pannon búza" nevet védjegy tulajdonosai a GOSZ, a Gabonaszövetség és a Vetőmag Terméktanács. A védjegy bejegyeztetése mintegy félmillió forintba került.
Vancsura József szerint már az idén is lesz néhány százezer tonna pannon minőségű és védjeggyel ellátott búza a piacon. A termelőknek, akik majd a pannon búza termelésével kívánnak foglalkozni, ez a tevékenység a korábbinál biztosabb piaci pozíciót és nagyobb bevételt jelent majd.
A gazdáknak egyszeri, 200-250 ezer forintnyi regisztrációs díjat kell befizetniük, hogy a szakértők megvizsgálják és minősítsék a szigorú előírások alapján egy-egy termelő árumintáját. Ezt követően tagként regisztrálják a gazdálkodót a rendszerben. A minősítést minden évben megismétlik.
A védjegy tulajdonosok döntése alapján azok a termelők, akik 2009. augusztus 20-a előtt jelentkeznek a Pannon Búza Védjegy rendszerbe, az első évben mentességet élveznek a pályázati díj és a védjegyhasználati díj kötelezettsége alól. A kedvezmény a 2009/10-es szezonra jelentkezőkre is érvényes – írja a Népszabadság Online.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Éles árverseny és kihívások a magyar élelmiszeriparban
A magyar élelmiszerpiacon komoly árverseny alakult ki, mivel a forgalom…
Tovább olvasom >A magyar vásárlók stresszmentes karácsonyt szeretnének: online előre vásárolnak és 100 000 forint felett költenek ajándékokra
A magyarok idén több mint 100 000 forintot terveznek karácsonyi…
Tovább olvasom >Visszaesett az élelmiszerár-emelkedés, nem várható jelentős drágulás év végéig
Az elmúlt két évben meredek élelmiszerár-emelkedést tapasztaltak a fogyasztók Magyarországon,…
Tovább olvasom >