Várt felett nőtt a magyar gazdaság a harmadik negyedévben

Szerző: trademagazin Dátum: 2010. 11. 12. 18:48

A hazai gazdaság éves alapon a harmadik negyedben kiigazítás nélkül is, valamint naptárhatástól megtisztítva is 1,6 százalékkal bővült. Az év további részében az exportpartnerek kedvezőtlenebb gazdasági ciklusban lesznek, így az exportnak kisebb súlya lehet a növekedésben – mondta Barta György a CIB Bank közgazdásza a Világgazdaság Online-nak. Az előző negyedévhez képest a harmadik negyedben 0,8 százalékkal bővült a gazdaság.

A KSH augusztusi gyorsjelentése arról számolt be, hogy a Bruttó Hazai Termék 2010 második negyedévében stagnált, az előző negyedhez képest, melyet szeptemberi részletes adatsorában megerősített. A KSH előző adathoz képest az első negyedévben 0,6 százalékos negyedéves bővülést 1 százalékra, a második negyedévest stagnálásról 0,4 százalékos bővülésre módosította.

Kedvező meglepetés a GDP-adat – mondta Barta György , a CIB Bank elemzője. „A növekedés magasabb a várakozásoknál, a szezonálisan kiigazított naptárhatástól megtisztított növekedés meghaladta a 2 százalékot” – emelte ki a közgazdász.

A magánfogyasztás növekedésnek tudott indulni, de az ipar és az export a húzóerő – mondta Barta György a Világgazdaság Online-nak. Ezen szektorok az év megelőző időszakában ellensúlyozták a többi komponens zsugorodását. A beruházások tekintetében bizonytalanságot lát az elemző, de a „mínuszok elkezdhettek csökkenni” – tette hozzá.

A nettó export növekedése várhatóan alábbhagy, a főbb partnerek kedvezőtlenebb gazdasági ciklusba kerülnek, így az export hozzájárulása kisebb lesz a növekedéshez. Magyarország nagymértékben támaszkodik a külpiacra, így sérülékeny.

„Az ipar a zászlóshajója a gazdaságnak, azonban az építőipar gyengélkedik, és a mezőgazdaság is rossz helyzetben van” – mondta Barta György. Az éves GDP növekedési ütemet a CIB szakértője 1 százalékra várja.

A belső fogyasztás, és ezen belül a magánfogyasztás magára talál, és nagyobb szerepet kaphat. Az adócsökkentésnek pozitív hatása van, de a válságadókat a cégek átháríthatják, ami a hatást ellensúlyozhatja – írja a Világgazdaság Online.

Kapcsolódó cikkeink