Varga Mihály: 2025-től magasabb növekedési pályára állhat a gazdaság
Négy nehéz év után 2025-től jövőre a pandémia előtti időszak növekedési üteméhez térhet vissza a magyar gazdaság, amihez megfelelő alapot biztosít a fegyelmezett fiskális politika – mondta Varga Mihály pénzügyminiszter csütörtökön Budapesten, a 25 éves Figyelő Top 200 gálaestjén.
A tárcavezető ismertette: az Országgyűlésnek hétfőn benyújtandó költségvetési tervezetben 3,7 százalékos hiánycéllal számolnak az idei 4,5 százalék és a tavalyi 6,7 százalék után.
A kormány új gazdasági akciótervében már bejelentett intézkedések a versenyképesség és az exportképesség javítását, valamint a kifektetések dinamizálását szolgálják. A munkáshitel és a kis- és középvállalkozások (kkv) helyzetbe hozását is segítő Demján Sándor program, továbbá a most zajló hároméves bérmegállapodási tárgyalások a vásárlóerő növekedését és a fogyasztás bővülését eredményezhetik – mondta.
A költségvetési tervezetben jövőre 3,4 százalékos GDP bővülést tervez a kormány, amely a 3-6 százalékos sáv felső határához közelíthet a külső körülmények kedvező alakulása esetén. A hazai kereslet további bővülését a már egy éve emelkedő, közel tíz százalékos reálbérek is támogatják – ismertette a tárcavezető.
Varga Mihály jelezte: jövőre nem várhatók mélyreható változások az adózási szabályokban.
Ezzel kapcsolatban megjegyezte: a magyar gazdaság adózási versenyképesség szempontjából a washingtoni Tax Foundation rangsorában a hetedik helyen áll.
A pénzügyminiszter az üzleti szektor elmúlt időszakbeli teljesítményét „impresszívnek” nevezte. Megjegyezte: tíz éve a Figyelő Top 200 listába kerüléshez 35 milliárd forintos árbevételre volt szükség, ami mostanra 90 milliárd forintra nőtt, ez pedig reálértéken is 50 százalékos növekedés.
Kitért arra, hogy a 2010-es évtized azért válhatott Magyarország egyik legsikeresebb gazdasági korszakává, mert a nemzeti kormány a belgazdaságban az együttműködésre, a külgazdaságban pedig a kapcsolódásra alapozta a döntéseit.
A tíz évvel ezelőtti keleti nyitás politikájának köszönhetjük a mai rekordértékű működőtőke-beáramlást, a hatéves bérmegállapodás pedig megalapozta azokat az adó- és járulékcsökkentéseket, amelyek a hazai vállalkozásokat versenyképessé teszik – fűzte hozzá.
Az amerikai választásokat értékelve kifejtette: Donald Trump győzelme fontos előrelépést hozhat a nemzetközi folyamatokban, így többek között a béke megteremtésében, a migráció visszaszorításában és a nemzeti szuverenitás megítélésében.
Helyreállhat a korábbi kiváló kapcsolat Magyarország és az Egyesült Államok között, így egyebek mellett lehetőség nyílhat arra is, hogy a demokrata adminisztráció által egyoldalúan felmondott adóegyezményt visszaállítsuk – tette hozzá a pénzügyminiszter.
A jövőbeni kilátásokról szólva Varga Mihály rámutatott: míg a Draghi-jelentés borús jövőt jósol a bezárkózó Európa számára, addig Magyarországtól a hitelminősítők, az Európai Bizottság és a világ legnagyobb pénzügyi intézményei is kimagasló teljesítményre számítanak jövőre.
A tárcavezető hozzátette: ha megkaptuk volna az idei évre tervezett, a Bizottság által jogtalanul visszatartott uniós forrásokat, akkor a magyar gazdaság teljesítménye idén mintegy 1,5 százalékponttal lehetne magasabb.
A gálaesten kiosztották a Figyelő Top 200 díjakat. A Provident Társadalmi hasznossági díjat a Hajnalfény Orvoscsoport Egyesület nyerte. A Nemzeti Tőkeholding (NTH) Sikeres Kifektetés Díjat a Vajda Papír Kft. kapta. A Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt. és a Közlekedéstudományi Egyesület Közlekedési Innovációs Díjat a Neumann János Egyetem mérnökcsapata nyerte el.
Az OPTEN Stabilitási díj nyertese a Magyar Suzuki Zrt. lett, az Év digitális megoldása elismerésben a NÚSZ Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt. részesült.
Az Év terméke/szolgáltatása díjat az Ikea Lakberendezési Kft. kapta, az Év Innovatív Vállalata díjat a Szerencsejáték Zrt.-nek ítélték oda. A Év Pénzügyi Vállalkozása díjban a Gránit Bank Zrt. részesült.
Az Év Vállalata díjat a 4iG Nyrt. nyerte el, az elismerést Fekete Péter igazgatósági tag vette át Varga Mihálytól.
A Figyelő Top 100 Magyar Bor díj elismerés idei nyertese a Grand Tokaj Zrt. lett.
Kapcsolódó cikkeink
Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >Varga Mihály: a jegybank elsődleges célja az árstabilitás fenntartása
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) elsődleges célja az árstabilitás elérése…
Tovább olvasom >Portfolio.hu: olyan bérrobbanás zajlik Magyarországon, amire alig van példa az EU-ban
Az Eurostat friss felmérése szerint az Európai Unión (EU) belül…
Tovább olvasom >További cikkeink
Új AI alapú tervezőeszközzel segíti az amerikai kereskedőket az Alibaba
Az Alibaba International bevezette a kis- és középvállalkozások igényeire szabva…
Tovább olvasom >Jézus volt az első kommunikátor
Kőszegi András márkatanácsadó volt a Futuretalks Krozsó Szilviával podcastsorozatunk legutóbbi…
Tovább olvasom >