Várakozáson felül nőtt az euróövezeti GDP a harmadik negyedévben
Az előző negyedévinél és a piaci várakozásoknál is nagyobb ütemben nőtt a harmadik negyedévben az euróövezeti bruttó hazai termék (GDP) mind negyedéves, mind éves összevetésben az Eurostat első becslése szerint.

Jól teljesített az euróövezet gazdasága a harmadik negyedévben
Az euróövezetben 2,2 százalékkal nőtt az előző negyedévihez képest a GDP, szemben a második negyedévi 2,1 százalékkal. Az egy évvel korábbit 3,7 százalékkal haladta meg az euróövezet bruttó hazai terméke a harmadik negyedévben.
Elemzők 2,0 százalékos növekedést vártak a harmadik negyedévre az euróövezeti 19 tagállamában negyedéves, és 3,5 százalékost éves viszonyításban.
Az Európai Unió 27 tagállamában a harmadik negyedévben 2,1 százalék volt a negyedéves GDP növekedés a második negyedévi 2,0 százalék után, a tavaly harmadik negyedévi uniós GDP-t pedig 3,9 százalékkal haladta meg.
A második negyedévben az euróövezeti GDP 14,2 százalékkal, az uniós 13,7 százalékkal haladta meg a 2020 második negyedévit az alacsony bázis miatt.
A harmadik negyedévi GDP-növekedést elsősorban a belső kereslet és az erőteljes export támogatta az Eurostat megállapítása szerint. A növekedés ütemét viszont visszavetette a feldolgozóipar termelését fékező fennakadás a beszállítói láncokban, az alapanyagellátás bizonytalansága, valamint az emelkedő infláció. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Eurostat: tovább növekedett az online platformokon foglalt vendégéjszakák száma az EU-ban
🎧 Hallgasd a cikket: Lejátszás Szünet Folytatás Leállítás Nyelv: Auto…
Tovább olvasom >Műanyag csomagolási hulladék az EU-ban: 35,3 kg/fő
🎧 Hallgasd a cikket: Lejátszás Szünet Folytatás Leállítás Nyelv: Auto…
Tovább olvasom >KSH: a GDP-arányos hiány 2025. harmadik negyedévben 4,2, az első három negyedévben összesen 1,9 százalékos volt
🎧 Hallgasd a cikket: Lejátszás Szünet Folytatás Leállítás Nyelv: Auto…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: novemberben az előző év azonos időszakához mérten 5,4, az előző hónaphoz képest 2,0 százalékkal visszaesett az ipari termelés
🎧 Hallgasd a cikket: Lejátszás Szünet Folytatás Leállítás Nyelv: Auto…
Tovább olvasom >NGM: a SZÉP-kártya a turizmus motorja, 12 százalékkal nőtt a felhasználás novemberben
🎧 Hallgasd a cikket: Lejátszás Szünet Folytatás Leállítás Nyelv: Auto…
Tovább olvasom >Nyolc magyar energetikai beruházást támogat az EP szakbizottsága
🎧 Hallgasd a cikket: Lejátszás Szünet Folytatás Leállítás Nyelv: Auto…
Tovább olvasom >
