Vámmentességet kapott több francia konyakmárka Kínában, de nem mindenki örül

Szerző: Trademagazin Dátum: 2025. 07. 04. 11:16

Szombattól életbe lépett Kínában az Európai Unióból származó brandy-importra kivetett, akár 34,9 százalékos dömpingellenes vám – azonban a legnagyobb francia konyakgyártók közül többen is mentesültek az intézkedés alól. A Hennessy és a Rémy Martin is azon cégek közé tartozik, amelyek hatósági árak vállalása fejében továbbra is szabadon exportálhatnak a világ legnagyobb konyakpiacára – írja az Infostart.

Dömpingvád és vámháború árnyékában

A most lezárult kínai dömpingellenes vizsgálat válaszlépésként indult tavaly, miután az EU magas vámokat vetett ki a Kínából érkező elektromos autókra. A vizsgálat során Peking megállapította, hogy az uniós brandy – különösen a francia konyak – tisztességtelen árelőnnyel kerül a kínai piacra, ezért öt évre 27,7–34,9 százalékos vámot vezetett be a termékekre.

Mégis maradhatnak a polcokon – hatósági áron

A kínai kereskedelmi minisztérium ugyanakkor közölte: több mint 60 európai vállalat közül 34 megállapodást kötött, miszerint termékeiket hatósági, azaz rögzített áron értékesítik Kínában. Ezek a cégek – köztük a LVMH-csoport Hennessy márkája és a Rémy Cointreau által birtokolt Rémy Martin – mentesülnek a vámfizetési kötelezettség alól.

A hatósági árak pontos szintjéről azonban egyelőre nem közöltek részleteket. A francia gyártók mindenesetre úgy vélik, ez a kompromisszum bár korlátozó, de „kevésbé szigorú alternatívát” jelent, és lehetőséget ad további beruházásokra a kínai piacon.

Látványos visszaesés az exportban

A kereskedelmi konfliktus már így is éreztette hatását: a francia konyakágazat szakmai szervezete, a Bureau National Interprofessionnel du Cognac szerint a Kínába irányuló havi export 70 százalékkal esett vissza a bizonytalanság hónapjai alatt. Ez komoly veszteség, hiszen a francia konyakgyártás éves exportértéke eléri a 3 milliárd dollárt, a prémium kategóriás tételeket akár több száz dollárért palackozzák.

Politikai gesztus a csúcstalálkozó előtt

A vámmentességről szóló megállapodás nem csupán gazdasági, de diplomáciai szempontból is fontos fejlemény. Vang Ji kínai külügyminiszter múlt pénteken Emmanuel Macronnal tárgyalt Párizsban, ahol elmondása szerint „baráti konzultációk útján” sikerült rendezni a brandy-vitát. A döntés néhány héttel a pekingi EU–Kína csúcstalálkozó előtt született, így gesztusként is értelmezhető a feszültebbé váló kapcsolatok enyhítésére.

Végső alku csak az autóvámok ügyében?

A Reuters korábbi értesülései szerint a francia konyakgyártók csak előzetes megállapodásra jutottak a minimális importárak kérdésében, és Peking csak akkor véglegesítené a megállapodást, ha az EU is engedményeket tesz az elektromos járművekre kivetett vámok ügyében. Ebből is látszik, hogy a brandy-ügy nem csupán alkoholról, hanem gazdasági befolyásról és politikai erőviszonyokról is szól.

Miközben a francia gyártók egy része fellélegezhet, a kisebb szereplők, akik nem részei a hatósági áralkunak, komoly versenyhátrányba kerülhetnek a világ legfontosabb konyakpiacán. A kereskedelmi vita tehát nem zárult le, legfeljebb időlegesen enyhült.

Kapcsolódó cikkeink