Változz és változtass!
Munkapszichológiában és karriertanácsadásban jártas szakértőnk, dr. Csík Klára a karantén ideje alatt felgyűlt gondolatait osztotta meg napló formájában lapunkkal.
Az utóbbi két hét már az agyalás hetében zajlik. Mi lesz a nyitás után, hogyan folytatódik a munka, az élet. Most értékelődnek fel a sokat emlegetett képességek, mint például a változásra való készség, a kreativitás, a nyitottság az újra, ragozhatnám napestig. Készen állunk?
Sok a bizonytalanság, ami biztos, az valóban a változás, mert arra számítani, hogy visszatérhetünk a korábbi rutinhoz, felejtős. Ma már más az életvitel, az életforma, a munkahely, a cégvezetés, az alkalmazotti és vállalkozói lét, de még a család fogalma is változik. Értjük, hogy mennyire fontos a biztos családi háttér, egymás ismerete és elfogadása.
Új prioritási sorrend van kialakulóban, miszerint:
1. az egészség megléte és fenntartása
2. fittség, megfelelő energiaszint, dinamizmus
3. a legkisebb gazdálkodói egység a család, éljünk és boldoguljunk együtt akár több generáció egymás mellett élésével,
4. anyagi javak biztosítása: mennyit keresünk és költünk, a pénzünk, megszerzett javaink, a tartalék mire elég,
5. önmagunk ismerete, önmegvalósítás, képesség- és készségleltár: milyen vagyok és mire vagyok képes
6. karrierút, hol tartok most és merre haladok, továbbra is azt akarom-e csinálni, amit eddig csináltam.
Az újra kezdés felveti ezeket a kérdéseket, melyeken ösztönösen vagy tudatosan, folyamatosan töprengünk. Az igazi menedzseralkat készíti a terveket, stratégiát alkot, inspirálja és motiválja munkatársait, hogy már a kezdetkor teljes lendülettel meglépjék a szükséges tennivalókat.
Én is ezt teszem a magam módján, hiszen látható, hogy a cégek gazdálkodása változik, átcsoportosítanak, költségeket csökkentenek. Kell a nyereség, a profitorientált gazdálkodás örök, ez biztosan nem változik.
Ami biztos üzletnek látszott 3 hónapja, ma már sok esetben illúzióvá vált. Nincs mit tenni, alkalmazkodni kell a megváltozott körülményekhez, lehetőségekhez. A „mi lett volna, ha” effektus hiábavaló, nincs értelme a rágódásnak. Persze aggódunk a hogyan tovább miatt, de az nyer, aki változik, változtat és optimistán néz a jövőbe. Büszke vagyok női vezetőtársaimra, akik már most lépnek, haladnak, nem várnak, hanem teszik a dolgukat a mostani helyzetben is.
Leginkább a kommunikáció, a munkastílus, a munka módszertár változik. Ha a mostanában divatos filmeket nézzük, a filmipar már előre tudta, mi fog történni. Elég egy főszereplő és mellé a körítés, a helyszín, a történés már a virtuális valóságban folytatódik.
Ez történik velünk a mindennapi életben. Nem kell feltétlenül az irodában ülni, hogy meetingeljünk, kapcsolatot létesítsünk másokkal. Elég, ha a laptop képernyőjén integet és a testbeszéd is értelmezhető ily módon. Megváltozik az irodai munka, ölelkező műszakok, home office, amit a magyar annyira nehezen szokott meg, ma már kötelező.
A változás mindannyiunkat érint, kit kevésbé, mert most is dübörög a business és nem kényszerül azonnali változásra. Ebben az esetben a partnerek, ügyfelek kényszerítik ki a változást, mert hozzájuk kell alkalmazkodni, hogy eleget tegyünk megváltozott igényeiknek.
A kevésbé szerencsések, akik elvesztették a munkájukat, újra kell építeniük magukat. Nincs mese, a túlélés szabálya, változtass, ne várj. A Pató Pál uras viselkedés, hozzáállás nem megoldás, most van az a pillanat, amikor a várakozás luxus. A gyors, ésszerű döntés, akár hibaszázalékkal is, versenyelőnyt jelenthet saját magunknak, mint munkavállaló, de akár a cégnek is, ahol dolgozunk, hogy legyen holnap.
Ha nem sikerül elsőre, sebaj, jöhet a következő forduló, változtass!!!
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >Decemberben alig változott a GKI konjunktúraindexe
A GKI Gazdaságkutató Zrt.– az EU támogatásával –felmérése szerint decemberben…
Tovább olvasom >Ünnepi fogások: bacon kuglóf, baconos sajttorta és szilveszteri kandírozott virslifalatkák
Sokszor egy-egy szokatlanabb hozzávaló, vagy akár maga a tálalás is…
Tovább olvasom >