Változnak a veszélyhelyzet szabályai
Pénteken, még éjfél előtt jelent meg a legújabb Magyar Közlöny, amelyben a kormány kihirdette azokat a jogszabályokat, amelyekre szükség volt a korlátozó intézkedések hatályának meghosszabbítása érdekében.
Március 1-ig maradnak a korlátozások
A közlönyben megjelent rendeletek egyik legfontosabb, és várt pontja, hogy a veszélyhelyzet idején alkalmazandó védelmi intézkedések második üteméről szóló 484/2020. (XI. 10.) című kormányrendelet hatálya március elsejéig szól.
Ez azt jelenti a gyakorlatban, hogy a koronavírus-járvány elleni küzdelem során alkalmazott védelmi intézkedések tovább maradnak érvényben: február 1. helyett március 1-jéig. A kormánydöntés következtében tehát a november elején kihirdetett korlátozásokkal legalább 4 hónapon át kell együtt élniük a magyaroknak.
A döntés megfelel a Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtöki, majd Orbán Viktor péntek reggeli bejelentésének.
Döntött a kormány a lezárásokról!
A korlátozó intézkedéseket felsoroló, november 10-én megjelent eredeti rendelet (melynek hatályát most meghosszabbította a kormány) szabályozza többek között a kijárási tilalmat, a gyülekezési tilalmat, rendelkezik az éttermek és szállodák zárva tartásáról, a rendezvények tilalmáról, valamint a boltok este 7 órakor történő bezárásáról. Az eredeti rendelet a részletszabályokat 13 pontban foglalta össze, ide kattintva olvashatók a részletek.
Van, ami változik
A kormány a most megjelent egyik rendeletével módosította az intézkedéseket tartalmazó „veszélyhelyzet idején alkalmazandó védelmi intézkedések második üteméről szóló” rendeletet. A szabályokat megszegőkre vonatkozó jogkövetkezmények egészültek ki, összhangban a kormány ígéretével. Gulyás Gergely ugyanis csütörtökön már ismertette, hogy mit fog tenni a kormány a februári vendéglátóegységek és boltok jogszabálysértő kinyitása esetén.
2 a) Ha a rendőrség az ellenőrzés során, vagy a rendőrség a katona értesítése alapján a 11. § a) pontja szerinti kötelezettség (üzletek, éttermek nyitva tartása) megszegéséről szerez tudomást
a) a kötelezettség első alkalommal történő megszegése esetén a vendéglátó üzletet hat hónap időtartamra,
b) a kötelezettség ismételt megszegése esetén a vendéglátó üzletet egy év időtartamra ideiglenesen bezáratja (a továbbiakban: ideiglenes bezáratás) és az üzemeltető az ideiglenes bezáratás időtartamára a vendéglátó tevékenység végzésétől a 22/A. § szerint eltiltásra kerül (tevékenységtől eltiltás).
2 b) A rendőrség a (2a) bekezdés szerinti jogkövetkezmény alkalmazása mellett, a kötelezettségszegés súlyosságára tekintettel, különösen a kötelezettség ismételt megszegése esetén a Magyarország gazdasági stabilitásáról szóló 2011. évi CXCIV. törvény 38/B. §-ától eltérően a (2) bekezdés a) pontja szerinti bírságot szabhat ki.”
Eddig 100 ezer forinttól 1 millió forintig terjedő bírság kiszabására volt lehetőség, valamint 1 naptól legfeljebb 1 évig tartó ideiglenes bezáratásra.
Tovább szigorított a kormány abban a tekintetben is, hogy a kötelezettségszegés megállapítása és a büntetés kiszabása után a vendéglátóegység vezetője, vagy az éttermet működtető cég tagja személyesen vagy más cég tagjaként nem végezhet vendéglátást. Ha a tiltás ellenére ezt mégis megtennék, és a rendőrség erről értesül, akkor az üzemeltetőt 1-től 5 millió forintig terjedő bírságra büntethetik.
Bértámogatás: meghosszabbítva
A veszélyhelyzet ideje alatt egyes gazdaságvédelmi intézkedésekről szóló kormányrendeleteket is módosítja a kormány, ami azt jelenti, hogy a bértámogatási intézkedések is tovább fennmaradnak.
Veszélyhelyzet: hosszabbítva
A kormány a péntek késő este megjelent közlönyben megjelentette a veszélyhelyzet kihirdetéséről és a veszélyhelyzeti intézkedések hatálybalépéséről című döntését is.
Ennek első pontja kimondja, hogy a kormány az élet- és vagyonbiztonságot veszélyeztető tömeges megbetegedést okozó SARS-CoV-2 koronavírusvilágjárvány (a továbbiakban: koronavírus-világjárvány) következményeinek elhárítása, a magyar állampolgárok egészségének és életének megóvása érdekében Magyarország egész területére veszélyhelyzetet hirdet ki. Ez a döntés február 8-án lép hatályba.
Ez arról is rendelkezik, hogy a kormány y a koronavírus-világjárvány következményeinek elhárításáért felelős kormánytagként a miniszterelnököt jelöli ki, akit ebben a munkájában a járványügyi készültség során az Operatív Törzs segít. A veszélyhelyzettel kapcsolatos rendkívüli intézkedésekről külön kormányrendeletek rendelkeznek és a kormány a veszélyhelyzet fennállásának szükségességét folyamatosan felülvizsgálja.
Ennek a rendeletnek a következő pontja arról szól, hogy felsorolja az összes, a rendkívüli jogrend idején hozott rendeletet (70 darab ilyet azonosít), és ezek hatálya március elsejéig kitolódik.
Határzár: marad
Ahogyan az a korlátozó intézkedésekről szóló döntések meghozatalakor lenni szokott, a kormány módosította a határellenőrzés ideiglenes visszaállításáról szóló rendeletét is. Ennek értelmében további egy hónapig fennmarad a határzár, március elsejéig tart jelen állás szerint. Ennek a rendeletnek a hatályba lépése január 31. (penzcentrum.hu/portfolio.hu)
Kapcsolódó cikkeink
EU: a nemzetközi jog alkalmazása kötelezettség a kibertérben is
Az Európai Unió Tanácsa nyilatkozatot hagyott jóvá a nemzetközi jog…
Tovább olvasom >Felvásárolja Valeo Foods az I.D.C. Holding édesipari céget
Megállapodott a Valeo Foods Group a Közép- és Kelet-Európában ostyákat,…
Tovább olvasom >Rekorddöntő hőség és aszály Magyarországon: súlyos károk és előrejelzések
Az elmúlt napokban tapasztalt rendkívüli hőség súlyos következményekkel jár Magyarországon.…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >