Változik a Balaton: nyolc éve befagyott, most rekordmeleget mérnek
Nyolc évvel ezelőtt a Balaton teljesen befagyott a hosszan tartó hidegnek köszönhetően, miközben jég zajlott a Tiszán és a Dunán is. Ezzel szemben idén januárban 15-18 fokos hőmérsékletek uralkodnak, ami sokakban felveti a kérdést: vajon néhány év múlva már télen is strandolhatunk a magyar tengernél? – teszi fel a kérdést a HelloVidék cikke.
Rekordmeleg januárban

Jöhet a téli fürdőzés?
Az elmúlt napokban sorra dőltek meg a melegrekordok Magyarországon. Január 28-án Nagyatádon 19,9 fokot mértek, amely új napi csúcshőmérsékletet jelentett. A Balaton-parti településeken is szokatlanul enyhe idő uralkodott, a hőmérők 17-18 fokot mutattak. A meteorológiai adatok szerint ez a tendencia egyre gyakoribbá válik, és a téli hónapokban is jelentős melegedés tapasztalható.
Emlékezetes Balatonátcsúszás 2017-ben
Pontosan nyolc évvel ezelőtt, 2017. január 28-án több ezren keltek át a befagyott Balaton jegén a Badacsony és Fonyód közötti 5,2 kilométeres távon. Az eseményre korcsolyázók, gyalogosok és jégszörfösök is érkeztek, és a látvány külföldi híradásokba is bekerült. Az ilyen természeti jelenségek azonban egyre ritkábbak, és szakértők szerint a következő évtizedekben még kevésbé valószínű, hogy a Balaton tartósan befagyjon.
A HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet (BLKI) kutatásai szerint a tó folyamatosan melegszik. Nyugati része főként tavasszal és nyáron, míg keleti része inkább ősszel és télen mutat hőmérsékleti emelkedést. A jelenlegi trendek alapján a következő 10-20 évben a Balaton vízhőmérséklete évtizedenként további 0,5-0,7°C-kal emelkedhet. Emellett a tó beépítése is hozzájárul a melegedéshez, amely jelentős ökológiai változásokat idézhet elő.
Turizmus és ökológiai kihívások
A Balaton vizének felmelegedése nemcsak az egykori téli sportokat, például a jégvitorlázást és korcsolyázást teszi lehetetlenné, hanem az élővilágra is jelentős hatással van. A melegebb víz kedvező feltételeket teremt a nem őshonos, szubtrópusi és trópusi fajok megjelenéséhez, amelyek kiszoríthatják az őshonos élőlényeket.
Bár a melegedés miatt hosszabb nyári turistaszezonra lehet számítani, a hosszú távú hatások komoly környezeti és gazdasági kihívásokat vetnek fel. A szakértők szerint a következő években kiemelten fontos lesz a Balaton fenntartható kezelése és védelme, hogy a változó éghajlati viszonyokhoz alkalmazkodva is megőrizhessük a tó ökológiai egyensúlyát.
Kapcsolódó cikkeink
KSH: a turisztikai szálláshelyeken a vendégek száma (1,4 millió) 17, a vendégéjszakáké (3,4 millió) 16 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit áprilisban
2025 áprilisában a turisztikai (kereskedelmi, magán- és egyéb) szálláshelyeken 1,4…
Tovább olvasom >MBH gyorselemzés: Újabb hónapban remekelt a turisztikai ágazat
Március után, áprilisban ismét pörgött a turizmus: a vendégek száma…
Tovább olvasom >Milliós bérigények és balatoni panorámás szállás: új realitás a nyári vendéglátásban
A balatoni nyár még el sem kezdődött igazán, de a…
Tovább olvasom >További cikkeink
Augusztus végéig meghosszabbítják az élelmiszerek árréscsökkentését
Nagy István agrárminiszter a saját Facebook-oldalán jelentette be, hogy a…
Tovább olvasom >Csökken a kereskedelem jövedelmezősége – érdemi forrásokat nyit meg a kormány
Május 28-án tartották a Laurel Számítástechnikai Kft. sorrendben 12. Retail…
Tovább olvasom >Szigorodnak a húskészítményekre vonatkozó szabályok – új fogalom is bekerül a rendeletbe
Újabb, a hazai élelmiszerszabályozást érintő módosítási tervezet jelent meg: az…
Tovább olvasom >