Változást hozhat az AI a gyümölcsellátási láncban a forgalmazók szerint
A mesterséges intelligencia (AI) technológia a gyümölcs- és zöldségforgalmazók szerint képes lehet megváltoztatni a termény- és frissgyümölcs-ellátási láncot.
A cikk a Trade magazin 2024/6-7. lapszámában olvasható.
Az idei londoni International Food and Drink Event eseményen a Fruitnet, a Dole UK, a Worldwide Fruit és a minőségellenőrző szolgáltatást kínáló Clarifruit vezetői azt vitatták meg, hogy milyen hatást gyakorolhat napjainkban az AI az ágazatra.
A vállalatok szerint az ellátási láncban gyakran felmerülő kihívások – például a termények minőségi osztályozása – hatékonyabbá és gyorsabbá tehető az AI-t használó technológia nagyobb pontossága révén.
Willie Wood, a Worldwide Fruit műszaki vezetője rámutatott a termékek romlandóságát fokozó kihívásokra – így az éghajlatváltozásra, a kiszámíthatatlan időjárásra és a szállításban előforduló késedelmekre –, amelyek terén az AI alkalmazásának hiánya „pénzügyi szempontból elszalasztott lehetőségeket” eredményezett.
Drew Reynolds, a Dole UK műszaki és üzletfejlesztési igazgatója úgy véli, a kihívás abban áll, hogy egy a természetben nagyon változatos terményt kell konzisztens termékké tenni, amihez a fogyasztók és a vevők szerint is szükség van a manuális folyamatokra. Ugyanakkor – mint megjegyezte – a minőség-ellenőrzési eljárások stagnálnak, hiszen az elmúlt 15 évben a folyamatok változatlanok voltak, így a mesterséges intelligencia óriási lehetőségeket rejthet magában.
Reynolds úgy látja, hogy az AI nemcsak a potenciális külső hibák kiszűrésében segíthet, de a termények belsejébe is beleláthat. Ez különösen hasznos az előkészített gyümölcsök esetében lenne, amivel korábban hihetetlenül nehéz dolga volt az ágazatnak, mivel minden egyes gyümölcsöt meg kellett bontani és vizsgálni.
Elad Mardix alapító-vezérigazgató közlése szerint a Clarifruit által már integrálni kezdett technológia épp e manuális feladatokat és a szubjektivitást iktatná ki a termelési folyamatból. //
Kapcsolódó cikkeink
Az EU 140 millió eurót fektet generatív mesterséges intelligencia bevezetésére az agrár-élelmiszeriparban is
Az Európai Bizottság négy új pályázati felhívást tett közzé a…
Tovább olvasom >A mesterséges intelligencia városi felhasználásáról szóló mintaprojekt indul
Miskolcon valósul meg az első olyan magyarországi mintaprojekt, amely városi…
Tovább olvasom >GVH: az új mesterséges intelligencia stratégiában jó irány a kkv-szektor támogatása
A mesterséges intelligencia (MI) stratégia megújítása több ponton is összhangban…
Tovább olvasom >További cikkeink
Húsvéti hosszú hétvége: így alakul az üzletek nyitvatartása 2025-ben
A húsvéti ünnepek idején alaposan átalakul a hazai üzletláncok nyitvatartása:…
Tovább olvasom >A várakozásokon felül alakult az euróövezet ipari termelése februárban
Februárban a várakozásokon felüli mértékben növekedett az euróövezet ipari termelése…
Tovább olvasom >Zsigó Róbert: átlagosan majdnem húsz százalékos az árrésstop hatása
Az árrésstop bevezetésének hatására négy hét alatt átlagosan 18,6 százalékkal…
Tovább olvasom >