Válságban bővülés

Szerző: Trademagazin editor Dátum: 2010. 11. 02. 19:15

A faktoringpiacot sem kerülte el a válság, ennek ellenére az Erste Faktor Zrt. a piacon a legdinamikusabban fejlődő szereplővé vált. Az okokról kérdeztük Tari István vezérigazgatót.

Miként alakult a válság után a faktoringpiac helyzete?

T. I.: – 2009-ben a faktorpiac mintegy 10 százalékos forgalomcsökkenést szenvedett el. Ennek fő okai az építőipar nagyarányú visszaesése, illetve az exportforgalom csökkenése. Nehezítette a helyzetet az is, hogy a hitelbiztosítók a hagyományosan a faktoringfinanszírozás fedezetét képező vevőbiztosítási limitjeiket nagymértékben lecsökkentették. 2010 első félévében azonban már látszódtak a kilábalás jelei, a piac 5 százalék körüli mértékben – azaz körülbelül inflációt követően – bővült. Az egyes faktorcégek esetében azonban már jelentős különbségekről beszélhetünk: vannak, akik kivonultak a piacról, mások jelentősen szűkítették a tevékenységüket. Pozitív példaként az Erste Faktor mindkét évben 50 százalékot meghaladó mértékben, a piac legdinamikusabbjaként, bővült.

A hitelek drámai nagyságú visszaeséséhez mérten miként változott a faktoring helyzete?

T. I.: – A hitelek nagymértékű visszaesése erősen ágazatfüggő, így a faktoring, amely speciálisan elsősorban a kereskedelemre fókuszál, nem esett vissza drámai értékben. Azonban egyes bankcsoporti finanszírozási stratégiák jelentősen eltérnek: van, ahol a hitelek átstrukturálásra kerültek, a szakmai szempontok legoptimálisabb kihasználásával, faktoringfinanszírozásra, és van, ahol generálisan visszavették a finanszírozás össz-volumenét: így az egyes banki, bankcsoporti finanszírozási szintek között, azonos fedezetek esetén is 20-30 százalékos különbségek alakulhattak ki.

Az abszolút értékben vett visszaesés folytatódására lehet még számítani?

T. I.: – 2010 összességében már enyhe bővülést hozhat, 2011 pedig a kereskedelem egyes területein és az iparban már reálértékben is növekedést jelenthet. Jelentősebb piaci növekmény 2012 re várható.

Miként módosultak a kínált feltételek, hogyan kezelik a megnövekedett kockázatokat?

T. I.: – Az Erste már a válság előtt is konzervatív kockázatkezelést folytatott, így a portfólió számottevő romlását el tudta kerülni, de az általánosan igaz, hogy a faktorfinanszírozás a banki standardokhoz igazodott, s ez mind az üzletszabályzat szintjén, mind okirati kellékként (például közokirati forma) tetten érhető.

Kapcsolódó cikkeink