Válságállóság az AI és ESG segítségével – KPMG CEO Outlook 2024

Szerző: Trademagazin editor Dátum: 2024. 12. 03. 10:57
A hosszú távú válságállóság megteremtése kulcsfontosságú a siker szempontjából, nem csupán az aktuális válságok leküzdése. Ennek fő eszköze a mesterséges intelligenciába történő befektetés, valamint az ESG-gondolkozás beépítése a vállalati stratégiába, akár egy nyereséges üzletrésze leépítése árán is – derül ki a KPMG 2024-es CEO Outlook kutatásából.

A cikk a Trade magazin 2024/12-2025/01 lapszámában olvasható.

A felmérés, amely több mint 1300, évi legalább 500 millió USD árbevételű globális vállalat vezérigazgatójának véleményét tükrözi, rámutat, hogy a cégvezetők 72%-a optimista a világgazdasági növekedést illetően, bár ez az arány 2015 óta fokozatosan csökkent. A fő kockázati tényezők között előkelő helyre került az ellátási láncok sérülékenysége, megelőzve a politikai bizonytalanságot és a kiberbiztonsági aggályokat.

Hasít az AI, hanyatlik a home office

A következő három évben a vezetők 92%-a tervezi munkaerő-állománya bővítését, és csaknem háromnegyedük szerint a mesterséges intelligencia (AI) nem fogja csökkenteni a munkahelyek számát. Ugyanakkor a cégvezetők 64%-a az AI-t tekinti legfontosabb befektetési prioritásának 2024-ben, bár ennek megtérülését csak középtávon, 3-5 éven belül várják. A technológia bevezetésével kapcsolatos legfőbb előnyök között a hatékonyság növelését, a dolgozók képzését és az innováció erősítését említették, ugyanakkor 61% tart az etikai kihívásoktól, és 50% aggódik a szabályozási kérdések miatt.

A kutatás szerint a vezérigazgatók többsége, 83%-a hisz abban, hogy három éven belül teljes mértékben visszatérnek az irodai munkavégzéshez, szemben a 2023-as 64%-kal. Ez az arány különösen magas a 60 év feletti vezetők körében. Emellett 87% tervezi jutalmazni azokat az alkalmazottakat, akik aktívan visszatérnek az irodába, akár fizetésemeléssel, akár előléptetéssel.

Tehetséggondozás és átképzés

A vezérigazgatók csupán 38%-a véli úgy, hogy alkalmazottaik rendelkeznek a szükséges készségekkel az AI maximális kihasználásához. A tehetséggondozás és a képzés éppen ezért kiemelt figyelmet kapott: a vezetők 80%-a szerint a helyi közösségekben történő készségfejlesztés és az élethosszig tartó tanulás támogatása elengedhetetlen a jövőbeli munkaerő biztosításához. Az AI szerepe ellenére a vezérigazgatók úgy látják, hogy a humán- erőforrás továbbra is kritikus fontosságú a hosszú távú növekedéshez, különösen az idősödő munkaerő és a nyugdíjazások miatti kihívások fényében.

A kutatás arra is rávilágított, hogy a vezérigazgatók között egyre erősödik az igény az agilitás és az innováció ösztönzésére a folyamatosan változó piaci környezetben. A gyorsan fejlődő technológiák, mint például a generatív AI, új lehetőségeket teremtenek, de a velük járó kockázatokat is kezelni kell.

Az etikai és szabályozási kérdések mellett a vezetők 58%-a hangsúlyozta, hogy a belépő szintű pozíciók betöltésére vonatkozó követelmények is módosultak a technológiai fejlődés hatására. Ez tovább növeli a cégek felelősségét a munkavállalók felkészítésében és átképzésében, biztosítva, hogy a munkaerő képes legyen a változásokkal lépést tartani, és hozzájárulni a vállalat jövőbeni sikeréhez.

Az ESG a mindennapok része

Az ESG-kezdeményezések fontossága a vezetők körében erőteljesen megnövekedett: háromnegyedük hajlandó lenne megválni egy nyereséges üzletrésztől, ha az ártana a cég megítélésének. Az ESG-kérdések, különösen a fenntarthatóság, a vezetők napi gondolkodásának részévé váltak, 24%-uk szerint ezek figyelmen kívül hagyása versenyhátrányt jelenthet. Az elmúlt évben a cégvezetők 69%-a igazította az ESG-stratégiák kommunikációját a részvényesek és érintettek változó elvárásaihoz, bár a vezérigazgatók kétharmada elismeri, hogy még nem áll készen az ilyen elvárásoknak való teljes megfelelésre.

A generációs különbségek is megjelentek a kutatásban: a 40–49 év közötti fiatalabb vezetők nagyobb önbizalommal közelítenek a szervezeti kihívásokhoz és az ESG-elvárásokhoz, mint a 60 év feletti kollégáik. Azonban ők is fokozott nyomást éreznek a hosszú távú növekedés biztosítása érdekében, míg idősebb társaik jobban bíznak cégük jelenlegi képességeiben. //

Kapcsolódó cikkeink