Vállalkozások válsága vagy birodalmak kora?
2024-ben mindössze 24 ezer új társas vállalkozás indult Magyarországon, ami az elmúlt nyolc év leggyengébb eredménye. Miközben a vállalkozási kedv csökkent, több mint 6 ezer vállalkozó már hatnál több céget irányít, a tíz vagy több cégben érdekelt „cégbirodalmak” pedig tovább erősödtek.
Az OPTEN adatai alapján 2024-ben mindössze 24 ezer új társas vállalkozás alakult Magyarországon, ami 6 %-os visszaesést jelent az előző évhez, és 18 %-os csökkenést 2022-höz képest. Ez az eredmény az elmúlt nyolc év leggyengébb mutatója.
Az újonnan belépő magánszemélyek száma – azoké, akik korábban sem tulajdonosként, sem cégvezetőként nem vettek részt társas vállalkozásokban – szintén csökkent. Míg az új cégek száma 6 %-kal esett vissza, az új belépők által alapított vállalkozások száma ennél kisebb, 5 %-os csökkenést mutatott, de így sem érte el a 6 ezret.
A társas vállalkozások száma az elmúlt két évben 23 ezerrel csökkent, miközben az egyéni vállalkozások száma 55 ezerrel nőtt. Bár pontos adatok nem állnak rendelkezésre arról, hogy a vállalkozók milyen szempontok alapján választanak formát, feltételezhető, hogy az egyéni vállalkozás vonzóbb a költséghatékonyság szempontjából.
Az újonnan alapított társas vállalkozások 54 %-ában található olyan aláíró vagy tulajdonos, aki először vállal ilyen szerepkört. Ezen belül az új cégek 41 %-ában minden tulajdonos és vezető teljesen új szereplő, míg közel 24 %-uk semmilyen kapcsolatban nem állt korábbi cégekkel – sem személyi, sem címkapcsolaton keresztül.
2024-ben a hazai cégbázis szerkezete továbbra is koncentrált maradt. Több mint 6 ezer vállalkozó rendelkezik közvetlen befolyással legalább hat cég felett, és több mint ezer magánszemély érdekelt tíz vagy több vállalkozásban. Ezekben a körökben nem tapasztalható jelentős csökkenés.
A közvetett befolyások még nagyobb koncentrációra utalnak. Azok száma, akik közvetetten hat vagy több céget irányítanak, már eléri a 10,5 ezret, míg 11 vagy több vállalkozásban érdekeltek 3,5 ezren vannak.
Az adatok egyértelmű trendet mutatnak, a vállalkozások számának csökkenése mellett a nagyobb cégcsoportok, a „cégbirodalmak” dominanciája egyre nő.
„Azok a magánszemélyek, akik tíz vagy több cégben rendelkeznek közvetlen vagy közvetett érdekeltséggel, továbbra is a hazai vállalkozói szféra nyertesei közé tartoznak. Ebben a szegmensben 2024-ben sem mutatkozott visszaesés.”
– mondta Alföldi Csaba, az OPTEN céginformációs szakértője.
Kapcsolódó cikkeink
GKI Elemzés: EU-s források nélkül csak döcögne a hazai gazdaság
Idén május 1-én ünnepeljük uniós csatlakozásunk 21. évfordulóját. EU-s tagságunknak…
Tovább olvasom >Visszaesett a turizmus konjunktúrája – de még így is a gazdaság egyik legjobban teljesítő szektora
Áprilisban -6 ponton állt a Turizmus Konjunktúra Index (TKI) értéke…
Tovább olvasom >Nagy Márton: a legfontosabb feladat a gazdasági növekedés felpörgetése
A legfontosabb feladatnak nevezte Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a gazdasági…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI Elemzés: EU-s források nélkül csak döcögne a hazai gazdaság
Idén május 1-én ünnepeljük uniós csatlakozásunk 21. évfordulóját. EU-s tagságunknak…
Tovább olvasom >NGM: mindig fellépünk az indokolatlan áremelés ellen, a következő hónapokban tovább csökkenhet az infláció
Áprilisban az infláció mértéke 4,2 százalékra, míg az élelmiszerinflációé 5,4…
Tovább olvasom >A vártnál magasabb lett az április infláció
Áprilisban 4,2 százalékos volt az éves infláció, havi szinten pedig…
Tovább olvasom >