Válaszúton a csomagolóipar
A hazai csomagolási piacnak napjainkban egyszerre több kihívásnak is meg kell felelnie. A szegmensben az egyszerűbb tömegtermékeknél erősebb visszaesés érzékelhető. A gyenge kereslet részben a negatív gazdasági környezet, részben pedig a korábban felhalmozott készletek miatt alakult ki, és mára elhúzódónak mondható. Ez megmutatkozik az alapanyagárakban is, a dollár-euró keresztárfolyam alakulása okán Európában hatványozottan.
A cikk a Trade magazin 2023/12-01. lapszámában olvasható.
A gazdasági hatásokra válaszul az alapanyaggyártók elkezdték átterelni a volumeneiket más – elsősorban dollár elszámolású – piacokra, ami rövid távon áremelkedéseket okozhat.
– A csomagolóipar számára az elmúlt időszakban a legjelentősebb változást az EPR, azaz a kiterjesztett gyártói felelősségi díj rendelet jelentette. Ennek bevezetése előreláthatólag a csomagolt termékek olyan szintű drágulását fogja eredményezni, amely hatni fog a fogyasztásra, ezáltal vissza fog hatni ránk, gyártókra is. Ebből kifolyólag jelentős keresletcsökkenésre számítunk a jövőben – állapítja meg Büki-Kovács Kitti, a BS PlasticTM marketingvezetője.
Az EPR hatására a legtöbb hazai gyártó cég újabb lehetőségeket keres arra vonatkozóan, hogy milyen alternatívákat találhat, amelyekkel legalább részben enyhíteni tudja a szabályozás költségfelhajtó hatását. Egyik fő feladatuk ebben az időszakban, hogy innovatív konstrukciós megoldásokkal és grammsúlycsökkentést célzó proaktív szakmai javaslataikkal támogassák partnereik optimalizációs törekvéseit.
Egyre fontosabbak a feltüntetett információk
A piac egyre jobban a környezettudatosság irányába mozdul, olyan területeken is, ahol nem lehetséges a hagyományos polietilén kiváltása. A BS PlasticTM-nél arra törekednek, hogy szakembereik segítségével megtalálják a legoptimálisabb falvastagságú csomagolóanyagot úgy, hogy funkcióját és megbízhatóságát ne veszítse el.
– Ahol viszont van lehetőség a kiváltásra, ott egyre szélesebb körben jelentkezik igény a biológiai úton lebontható/komposztálható termékekre, melyek tökéletesen illeszkednek a körforgásos gazdaság elméletébe. Saját fejlesztéseink is az ügyfeleink igényeit mutatják, miszerint mind nagyobb piaci szegmensben szeretnék bevezetni ezt a megújuló forrásból származó, a hagyományoshoz hasonlóan szintén újrahasznosítható alapanyagból készült csomagolást – fejti ki Büki-Kovács Kitti.
A csomagolás legfőbb feladatai közé sorolja, hogy védi az árut, meghosszabbítja az eltarthatóságot, és informálja a vevőt a termékről. Mára ezek mellett hasonlóan fontossá vált a környezettudatos vásárlók szempontjából, hogy a csomagolóanyagról is információt kapjanak.
Átgondolt csomagolási stratégiák
Az utóbbi időszak hozományaként már nemcsak és kizárólag az FSC-tanúsítvány jelent magasabb hozzáadott értéket, hanem a külső megjelenésre is hangsúlyos elemként tekintenek. Ezzel párhuzamosan előtérbe került a prémium kategóriájú csomagolóanyagok iránti igény is a magas hozzáadott értékű prégelt (arany, ezüst fóliázott), valamint a digitális 3D felületnemesítési eljárással készült dobozok, kínálók tekintetében. Itt jellemzően a kisebb darabszámok játszanak főszerepet, amelyek esetében a termék egységára jellemzően magasabb és a belecsomagolt termékek is drágábbak.
A trendekre hosszabb távú hatással van a kiskereskedelmi csatornák átalakulása. Az online vásárlás növekedése miatt a gyűjtő csomagolások piaca növekszik, illetve a kiskereskedelmi egységekben egyre kevesebb az eladók száma, így felértékelődik a csomagolás attraktivitása.
– Az adott területre vonatkozó optimális csomagolási megoldás kiválasztására, a lehető legjobb anyagtakarékosságra és a csomagolási stratégia felállítására kell törekedni a gazdaságosság és a fenntarthatóság érdekében – fűzi hozzá a témához Bakó-Pallang Dóra, a Doroti Pack Kft. HR- és pénzügyi vezetője.
Széles körű szolgáltatások
A Doroti Pack Kft. egyebek mellett élelmiszeripari csomagológépek gyártásával is foglalkozik.
– A termékpaletta kiterjesztésével partnereink számára új technológiai megoldásokat kínálhatunk, így az élelmiszeripari csomagolás terén a saját márkás, síkfóliás DorPack mélyhúzó csomagológépeink mellett a népszerű G. Mondini olasz gyártó tálcazáró gépei is szerepelnek már kínálatunkban, melyben a legújabb innováció a Trave Sinfonia. Az automata gépsor segítségével minden tálca pozíciója, sebessége és gyorsulása pontosan szabályozható ezáltal biztosítva a legpontosabb kezelését a termékeknek – informálja lapunkat Bakó-Pallang Dóra.
A szakember azt is elárulja, hogy a mélyhúzott és a tálcazáró csomagolástechnikai módszerrel nagyban megnövelhető a gyártás kapacitása.
– Fontos az anyagfelhasználás mennyiségének csökkentése, a jó reciklálhatóság biztosítása és a termékeltarthatósági idő növelése. Azonban az élelmiszeripari csomagolás esetében nem nélkülözhetjük a műanyagokat, hiszen egyértelmű előnyöket biztosítanak, de gondolni kell a felhasználásra és az újrahasznosításra is – hívja fel a figyelmet a Doroti Pack Kft. HR- és pénzügyi vezetője.
Izgalmas innovációk
Az elmúlt években a márkatermékek csomagolóanyagainak felületnemesítése terén is megjelent és gyorsan fejlődik a digitalizáció. A prégelés immár külön szerszám nélkül is megoldható, akár kisebb darabszámok esetében is, és lényegesen meggyorsítja az előkészítési és gyártási folyamatot.
– A felületnemesítési fázis átfutási ideje a korábbi hetekről napokra csökkent. Ezenkívül a 3D UV megoldások széles tárháza jelentősen megnöveli a „Sensory marketing” (pl. tapintás alapú érzékelés …) jelentőségét, amely meghatározóan és pozitívan befolyásolja a vásárlási döntéseket. Vállalatunk is jelentős beruházásokat hajtott végre, mind a hagyományos, mind pedig a legmodernebb digitális felületnemesítési technológia terén, mely által képesek vagyunk a legkülönbözőbb felületnemesítési eljárások alkalmazására – nyilatkozza Fazekas Attila, a Box Print – FSD Packaging Kft. ügyvezetője.
Elengedhetetlen az újrahasználhatóság
A Box Print – FSD Packaging Kft. erőssége a márkacsomagolás tervezése és teljes körű kivitelezése, de új, csúcstechnológiás, digitális felületnemesítési eljárásuk segítségével a partnereik legextrémebb kívánságait is teljesíteni tudják, mind hulladékbázisú, mind pedig eredeti rostokat tartalmazó kartonok, valamint hullámkarton alapanyagok felhasználásával.
– Partnereink részéről a hulladékbázisú alapanyagok preferálása tovább erősödött. Megrendelőink lényegesnek tartják a teljes csomagolás újrahasznosíthatóságát (FSC tanúsított alapanyagok; lebomló festékek, lakkok), illetve ezen jellemzők vizuális megjelenését egyre inkább igénylik magán a csomagolóanyagon is – mutat rá Fazekas Attila.
Az olcsóbb néha drágább
Magyarországon ma az árszintek – például a központi inflációcsökkentési intézkedések miatt – extrém nyomás alá kerültek.
– Szerencsére egyre több piaci szereplő tud szélesebb horizonton gondolkodni: a gazdaságosság nem csak a csomagolás árától, de sok más járulékos szemponttól is függ. Néha egy drágább egyedi csomagolás összességében komoly megtakarításhoz vezet az olcsóbb tömeges megoldással szemben – hangsúlyozza Sipos Gyula, a Sipospack Kft. ügyvezető igazgatója.
Több évtizedes tapasztalat
A Sipospack Kft. nem csak csomagolóanyagot gyárt, szívesen vállalkozik az egyedi igények kifejlesztésére is, a receptúráktól kezdve a dizájnon át egészen a grafikai megvalósításig.
– Széles körű modern technológia, holisztikus szemlélet és komoly összegyűjtött tudás van a birtokunkban, és persze a szakmánk szeretete. Családi vállalkozásként a személyes kapcsolatok is értékesek számunkra. A közeljövőben egy komoly gyártócsarnok-bővítést tervezünk, ami részben hatékonyabb működéshez, részben további új – a piacunkon egyedinek mondható – technológiákhoz fog segíteni minket – vetíti előre Sipos Gyula.
A Sipospack mint középvállalkozás életében központi szerepet kap az innovativitás. A nagy nemzetközi tőkeerős vállalkozások között a vevői igényekre adott rugalmas válaszokkal, speciális „niche” termékek kifejlesztésével tudják megtartani versenyképességüket.
– Egyik legnépszerűbb termékünk a 100% polipropilénből készülő Sipos DoyPPack, ami a hagyományos visszazárható talpas tasakokkal szemben teljesen polipropilénből készül, egy az egyben reciklálható – tudjuk meg a Sipospack Kft. ügyvezető igazgatójától. //
Kapcsolódó cikkeink
Fenntartható csomagolás: fókuszban az újrahasznosítás és a körforgásos gazdaság
A csomagolás az ellátási lánc egyik kulcseleme, ahol a fenntarthatóság…
Tovább olvasom >Felelős csomagolás, fenntartható jövő
Az FMCG szektor csomagolásainak szerepe messze túlmutat a termékek védelmén…
Tovább olvasom >Vidd magaddal bárhova: fenntartható csomagolás aktív fogyasztóknak
Az aktív fogyasztóknak szánt, ,,on-the-go” élelmiszerek kategóriája egyre nagyobb teret…
Tovább olvasom >További cikkeink
Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >Fenntartható csomagolás: fókuszban az újrahasznosítás és a körforgásos gazdaság
A csomagolás az ellátási lánc egyik kulcseleme, ahol a fenntarthatóság…
Tovább olvasom >