Üvegházakba szerelt napelemek tehetik hatékonyabbá a növénytermesztést
Olyan napelemes termékcsaládot fejleszt közösen a Terrán Tetőcserép Gyártó Kft., a Solar Napelem Kft. és a Pécsi Tudományegyetem (PTE) egy projekt keretében, amely az energiaköltségeket és a fosszilis tüzelőanyagok iránti függőséget csökkentve lehetővé teszi a megújuló energia helyben történő előállítását, a napelemek árnyékoló hatása révén pedig kedvező fényviszonyokat biztosít a növények számára, ezzel is javítva a terméshozamot. A fejlesztést valós környezetben, a PTE Botanikus kertjében tesztelik, ahol az eltérő típusú szerkezetekhez való igazodást és a termesztett növénykultúrák különböző árnyékolási igényeihez igazodó megfelelést is vizsgálják.
Az üvegházak szerepének növelésével kívánja felkészíteni az egyre szélsőségesebb éghajlatváltozás kihívásaira a növénytermesztésben részt vevőket az a projekt, amely ipari és egyetemi szereplők összefogásával valósul meg Pécsett. A Terrán Tetőcserép Gyártó Kft., a Solar-Napelem Kft., valamint a Pécsi Tudományegyetem konzorciuma sikeres pályázatot nyújtott be a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap 2024-1.1.1-KKV_FÓKUSZ felhívására, „Agrofotovoltaikus modulok kifejlesztése üvegházi felhasználásra – megújuló energia termelése növénykultúrák felett” címmel. A közösen kifejlesztett napelemes termékcsalád úgy teszi lehetővé az energiaköltségek és a fosszilis tüzelőanyagok iránti függőség csökkentését, hogy helyben állítja elő a megújuló energiát, emellett a napelemek árnyékoló hatása révén kedvező fényviszonyokat biztosít a növények számára, amivel a terméshozamot is javítja. A napelemeket már meglévő üvegházakba lehet felszerelni, vagy új üvegházak építésekor beépíteni akár mozgatható, akár rögzített jelleggel.
A 309 596 334 Ft vissza nem térítendő támogatás segítségével, a fejlesztés 24 hónapos futamideje alatt kifejlesztett napelemes modulokon a Pécsi Tudományegyetem Botanikus kertjében meglévő üvegházakban végeznek hosszú távú tesztelést, szabványos klímakamrás és gyorsított öregedési vizsgálatokat is végezve, épület-energetikai szimulációt követően, valós felhasználási környezetben. Ez alatt rögzítik mind a villamos, mind a klimatikus és fényviszonyokat jellemző adatokat, és adaptív irányítástechnikát dolgoznak ki. A fejlesztés eredményeként a potenciális vevők számára többek között olyan értékeket mutatnak be, mint a termékek variabilitása, amely lehetővé teszi az eltérő típusú szerkezetekhez való igazodást, és amely a termesztett növénykultúrák eltérő árnyékolási igényeinek is meg tud felelni. A projekt azonosítója: 2024-1.1.1-KKV_FÓKUSZ-2024-00048.
Kapcsolódó cikkeink
Agrometeorológia: nagy szükség lenne a májusi esőre
Az Alföldön és a Kisalföldön nagy területen száraz a talaj,…
Tovább olvasom >Tájékoztató jelentés a tavaszi mezőgazdasági munkákról
A 2024–2025-ös tél – a korábbi évekhez hasonlóan – melegebb…
Tovább olvasom >Mintegy 400 milliárd forint támogatás kifizetése várható idén a Vidékfejlesztési programból
A kormány célja, hogy az előző, 2014-2020-as uniós költségvetési ciklus…
Tovább olvasom >További cikkeink
Nagy Márton: árréskorlátozást vezetne be a kormány a háztartási cikkeket árusító boltokra
A kormány szerdán tárgyalhatja, csütörtökön pedig várhatóan elfogadhatja azt az…
Tovább olvasom >Rekordméretű élelmiszergyűjtést szervez a Magyar Élelmiszerbank Egyesület pénteken és szombaton
A Magyar Élelmiszerbank Egyesület által szervezett pénteki és szombati adománygyűjtésen…
Tovább olvasom >A Pick Szeged Zrt. nyeresége csökkent, árbevétele nőtt tavaly
A Pick Szeged Zrt. adózott eredménye 2024-ben 6,7 milliárd forint…
Tovább olvasom >