Uniós biztos: el kell helyezni Európát a globális kereskedelmi rendszer paradigmaváltása okozta helyzetben
A tagországoknak egyeztetniük kell arról, hogyan helyezzék el Európát abban a helyzetben, amit a globális kereskedelmi rendszer paradigmaváltásaként lehetne leírni – jelentette ki az Európai Bizottság kereskedelmi és gazdasági biztonságért felelős biztosa Luxembourgban hétfőn.

Maros Sefcovic, az Európai Bizottság kereskedelemért, gazdasági biztonságért, intézményközi kapcsolatokért és átláthatóságért felelős szlovák tagja az EU-tagállamok kereskedelmi minisztereit tömörítő formáció tanácskozása kezdetén Luxembourgban 2025. április 7-én, az Európai Unió Tanácsának soros lengyel elnöksége idején. MTI/EPA/Olivier Hoslet
Maros Sefcovic a tagországok kereskedelmi ügyekért felelős minisztereinek tanácsülését megelőzően újságíróknak nyilatkozva leszögezte, a tagországi szakminiszterek megbeszélésének középpontjában annak áttekintése kell álljon, hogy az Európai Unió miként készítse elő következő lépéseit az Egyesült Államokkal ápolt kereskedelmi kapcsolatait illetően.
A minisztereknek tárgyalniuk kell arról, hogy az EU miként készítse fel kereskedelmi rendszereit az esetleges kereskedelmet érintő eltérítésekre, illetve miként biztosítsa, hogy a „jelenlegi nagyon nehéz helyzetben” támogatást nyújtson az európai vállalatoknak
– hangoztatta.
Egyeztetésre van szükség továbbá arról is, hogy az EU miként gyorsítsa fel a kereskedelmi tárgyalásokat a világ többi részével annak biztosítására, hogy a kereskedelem 87 százaléka továbbra is a szabályokon alapuló rendszeren belül működjön, tiszteletben tartva a Kereskedelmi Világszervezetet (WTO), „és mindazokat a szabályokat, amelyeket sok-sok évtizede betartunk” – tette hozzá érkezésekor a kereskedelmi és gazdasági biztonságért felelős biztos.
Michal Baranowski, az Európai Unió Tanácsának féléves elnökségét betöltő Lengyelország gazdaságfejlesztési és technológiai minisztériumának államtitkára a tanácsi elnökség nevében elmondott érkezési beszédében azt mondta, a globális gazdaság történetében sosem vezettek be olyan vámtarifákat, mint amilyeneket az elmúlt hetekben.
Arra hívta fel a figyelmet, hogy a száz évvel ezelőtt alkalmazott vámok az akkori válságok súlyosbodásához vezettek, ami végül munkahelyek millióinak elvesztését, politikai szélsőségek megjelenését okozta.
„A nemzetközi konfliktusok a nagy gazdasági világválságok forrásai, ez a tét. Remélem, mindannyian tanulunk a történelemből”
– fogalmazott.
Világos, hogy a kialakuló konfrontációnak nem lesz nyertese – tette hozzá a lengyel politikus.
Kapcsolódó cikkeink
Az Európai Bizottság engedélyezte a géntechnológiával módosított szójabab behozatalát az EU-ba
Az Európai Bizottság engedélyezte a géntechnológiával módosított szójabab uniós behozatalát,…
Tovább olvasom >Eurostat: stabil növekedést mutat az online platformokon foglalt vendégéjszakák száma az EU-ban
Stabil növekedést mutat az uniós tagországok rövid távra kiadott szálláshelyein…
Tovább olvasom >GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >További cikkeink
Rekordszinten a vállalatvezetők elköteleződése a fenntarthatóság iránt
A K&H fenntarthatósági index legfrissebb adatai szerint a vállalatvezetők hozzáállása…
Tovább olvasom >Kismértékben emelkedett a FAO élelmiszerár-indexe júniusban a hús, tejtermékek és növényi olajok drágulása miatt
Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) pénteki jelentése szerint az élelmiszer-alapanyagok…
Tovább olvasom >Mitől tízszereződhet meg egy-egy bor ára?
Kevesebben vannak világszerte, mint ahány ember járt az űrben, számuk…
Tovább olvasom >