Uniós biztos: biztosítani kell, hogy az agrár-élelmiszeripari ágazat versenyképes maradjon
Az EU-nak biztosítani kell, hogy az agrár-élelmiszeripari ágazat versenyképes maradjon, ugyanakkor tisztességes jövedelmet biztosítson az összes gazdálkodó, kis- és középvállalkozás számára, azért is fontos ez, hogy a szektor vonzó maradjon a gazdálkodók következő generációja számára – jelentette ki Maros Sefcovic uniós biztos szerdán Strasbourgban az Európai Parlament plenáris ülésén.
![](https://trademagazin.cdn.webgarden.io/wp-content/uploads/2024/01/european-union-1328256_640-300x188.png)
(Fotó: Pixabay)
A fenntartható és méltányosan javadalmazott uniós mezőgazdaságról szóló vitában Sefcovic elmondta: Európa büszke lehet agrár-élelmiszeripari ágazatára, amely nemcsak 450 millió európai és több millió Európán kívüli számára garantálja a jó minőségű élelmiszert. Felhívta a figyelmet azonban, hogy az éghajlatváltozás, a biológiai sokféleség csökkenése, az erőforrások növekvő szűkössége, az ársokkok és az egyre élesebb verseny által jellemezhető globális piac óriási hatást gyakorol az agrárágazatra és a vidéki közösségekre. „Az Európa utcáin tüntető gazdákból láthattuk, hogy sokan úgy érzik, csapdába estek, mert keresetük nem elégíti ki szükségleteiket. Ezért cselekednünk kell, hogy biztosítsuk az ágazat jövőjét, ahol a mezőgazdaság és a természetvédelem kéz a kézben jár, egyensúlyban van” – mutatott rá.
Sefcovic szerint a mezőgazdaság és a környezetvédelem témája megosztottsághoz vezetett, ezért elengedhetetlen, hogy az összes érdekelt fél párbeszédet folytasson egy közös jövőkép meghatározása érdekében.
Mint mondta, az EU a stratégiai párbeszédet indított e célból, amelyben uniós szintű szövetségek és szervezetek vesznek részt, köztük számos európai csoportot képviselő ernyőszervezet. Az uniós biztos hangsúlyozta: a gazdák és a vidéki közösségek számára elsőként az életszínvonal biztosítására kell összpontosítani. „Meg kell vitatnunk, hogyan aknázzuk ki a tudás és a technológiai innováció által kínált hatalmas lehetőségeket, és mozdítsuk elő az EU élelmezési rendszerének virágzó jövőjét a versenyképes világban” – tette hozzá. Kiemelte, hogy a közös agrárpolitikán keresztül az EU költségvetése továbbra is támogatja a mezőgazdasági termelőket, ugyanakkor – tette hozzá – ez a pénz önmagában nem elég a kihívások megoldásához és az éghajlatváltozás kezeléséhez. „A gazdálkodók tudják, mit tesznek, és a mi feladatunk, hogy támogassuk őket zöldátállásban, a mezőgazdaságban alkalmazott összes jó gyakorlat kiterjesztésével. Gazdáink megérdemlik, hogy tisztességesen megéljenek. Ez pedig csak akkor lehetséges, ha együtt dolgozunk az éghajlati és biodiverzitási céljaink eléréséért” – hangoztatta az uniós biztos.
MTI
Kapcsolódó cikkeink
Rosszabb a magyar cégek termelékenysége, mint bárhol az unióban
A GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzése szerint 2010 és 2023…
Tovább olvasom >Február 4-től lehet pályázni öntözési beruházások megvalósítására
Kiemelt területként kezeli az öntözéses gazdálkodás fejlesztését az Agrárminisztérium, amely…
Tovább olvasom >Tovább nő a vágómarha termelői ára
Az AKI vágási statisztikai adatai szerint 2024-ben a szarvasmarha vágása…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >Nagy Márton: A januári magasabb fogyasztói árszint átmeneti jelenség
Nagy Márton szerint elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, a kormány minden…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: január utolsó napjaiban már korrigáltak az árak
A KSH közlése szerint 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan…
Tovább olvasom >