Uniós biztos: az Európai Bizottság mezőgazdasági és élelmiszeripari ütemterve garantálja az EU élelmiszerbiztonságát
Az Európai Bizottság által februárban elfogadott mezőgazdasági és élelmiszeripari ütemterv biztosítja az EU élelmiszerbiztonságát- és szuverenitását – jelentette ki Christophe Hansen mezőgazdaságért és élelmiszerbiztonságért felelős uniós biztos csütörtökön Strasbourgban.

(Fotó: Pixabay)
Az Európai Parlament plenáris vitája keretében a biztos elmondta: az ütemterv célja, hogy az érintett ágazatok képviselőivel együttműködésben alakítsák Európa mezőgazdasági és élelmiszeripari jövőjét. A biztos kiemelte, hogy a mezőgazdaság, a halászat és az élelmiszeripar stratégiai ágazatok, amelyeket az egész kontinensen meg kell őrizni. „Az európai élelmiszer-szuverenitás az EU biztonsági napirendjének szerves része” – mondta. Hangsúlyozta, hogy a szakpolitikák továbbra is támogatni fogják a gazdákat és az agrár-élelmiszeripari szektort a biztonságos élelmiszer-termelésben, valamint a vidéki tájak, hagyományok és megélhetési lehetőségek védelmében. Az Európai Bizottság továbbá arra törekszik, hogy a szakpolitikai döntések a helyi igényekhez igazodjanak, és pragmatikus megoldásokat dolgozzanak ki az ágazat szereplőivel együttműködve. Mint mondta, a ütemterv vonzó és kiszámítható agrár-élelmiszeripari szektor létrehozását szorgalmazza, amely tisztességes megélhetést és új jövedelmi lehetőségeket biztosít a gazdáknak. Ehhez segíteni kell az ágazatot a jövedelemforrások maximális kihasználásában, valamint a gazdák jobb piaci hozamának elérésében. Kiemelt szerepe lesz a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatok felülvizsgálatának is – tette hozzá.
A biztos kiemelte, hogy a közös agrárpolitika (KAP) támogatásának fenntartása a gazdák jövedelmének biztosítása érdekében kulcsfontosságú
A bizottság célja a KAP-támogatások egyszerűsítése és célzottabbá tétele, hogy azok valóban a leginkább rászoruló gazdákhoz jussanak el. Bejelentette azt is, hogy 2025-ben stratégia készül a generációs megújulás elősegítésére, mivel az új gazdák mindössze 12 százaléka 40 év alatti, ami véleménye szerint komoly kihívást jelent az élelmiszer-biztonság és -szuverenitás szempontjából. Arra is felhívta a figyelmet, hogy meg kell akadályozni az EU-ban betiltott veszélyes növényvédő szerek importált termékeken keresztüli visszajutását az unióba. Dömötör Csaba, a Fidesz uniós parlamenti képviselője szerint az bemutatott ütemtervben „a hangzatos célok mögött olyan tervek vannak, amelynek az európai gazdák nem fognak örülni. Alapos gyanúnk van arra, hogy lefaragnák az agrártámogatásokat külső körülményekre hivatkozva, mint például Ukrajna EU-tagsága, és ezt a szándékot tompa kifejezésekbe burkolják” – fogalmazott. Véleménye szerint amikor a bizottság célzott támogatásokról és rászorultsági elven történő támogatásokról beszél az valójában azt jelenti, hogy nem kapna minden gazda támogatást, nem kapnának annyian mint jelenleg. „Ráadásul, ha jól értelmezzük a terveket, akkor más forrásokkal is összevonnák az agrárpénzeket, ami elfedné azt, hogy csökkenteni akarják a támogatási összegeket” – tette hozzá. Dömötör Csaba szerint „elgondolkodtató, hogy az előterjesztésben szereplő terveket leginkább azok a civilnek mondott szervezetek üdvözlik, amelyeket az Európai Bizottság finanszíroz, míg a gazdák nem. Magyarországon közel 250 ezer ember áll ki aláírásával a terület alapú támogatások mellett. Hallják meg az ő hangjukat is!” – hívta fel a figyelmet a képviselő.
MTI
Kapcsolódó cikkeink
EU irányelv: jövőre megtudhatjuk, mennyit keresnek a kollégáink
A bérek átláthatóságára kidolgozott európai uniós irányelv célkitűzéseit 2026. június…
Tovább olvasom >Ütemesen halad a részkifizetések teljesítése az Agro-ökológiai Programban
Összesen 12 milliárd forint értékben zárult le részkifizetés az Agro-ökológiai…
Tovább olvasom >NKFH-NAV: közös akció az élelmiszerbiztonság erősítése és az élelmiszerhamisítási elleni küzdelem jegyében
A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) a Nemzeti Adó-…
Tovább olvasom >További cikkeink
Linamar és Gallicoop vezeti továbbra is a Békés vármegyei TOP100 vállalati listát
Továbbra is a Linamar Hungary Zrt. és a Gallicoop Zrt.…
Tovább olvasom >Magyarország gazdasági sérülékenysége: okok, következmények és lehetséges kiutak
Az elmúlt évek gazdasági folyamatai ismét ráirányították a figyelmet a…
Tovább olvasom >A Magyar Pékszövetség XIV. Szent István napi Kenyérverseny felhívása
A Magyar Pékszövetség 2025-ben is meghirdette az ország egyik legrangosabb…
Tovább olvasom >