Uniós bíróság: a biztosítóknak vissza kell téríteniük a koronavírus-járvány miatt lemondott szervezett utazások árát
A csődbe ment utazási irodák biztosítóinak vissza kell téríteniük azoknak a szervezett utazásoknak az árát, amelyeket az utazók a koronavírus-járvány idején „elkerülhetetlen és rendkívüli körülmények miatt” lemondtak – döntött hétfőn az Európai Unió Bírósága.
A határozat előzménye az volt, hogy 2020-ban Ausztriában és Belgiumban egyes utazók a Covid világjárvány miatt felmondták a Kanári-szigetekre, illetve a Dominikára irányuló utazási csomagjukra vonatkozó szerződéseiket. Az utazásszervező cégek fizetésképtelenné válását követően ezen vállalatok biztosítóitól kérték a már befizetett összegek visszatérítését, azonban a biztosítók ezt megtagadták arra hivatkozva, hogy csak az utazási iroda megszűnése miatt lemondott utazásokért felelnek, az ügyfelek által lemondott utazásokért nem.
Az e jogvitákban eljáró osztrák és belga bíróságok az utazási csomagokról szóló uniós irányelv értelmezését kérték az uniós bíróságtól. Az irányelv előírja, hogy az utazásszervezőknek biztosítékot kell hogy nyújtaniuk arra, hogy visszafizetik az utazók által befizetett teljes összeget akkor is, ha a szolgáltatások teljesítésére fizetésképtelenségük miatt nem kerül sor.
Az uniós bíróság úgy ítélte meg, hogy biztosítékot illetően nem indokolt eltérően kezelni azokat az utazókat, akiknek az utazási csomagja a szervező cég fizetésképtelensége miatt nem teljesíthető, illetve azokat akik „elháríthatatlan és rendkívüli körülmények” miatt mondták le a szolgáltatást, és az utazásszervező e felmondást követően fizetésképtelenné válik.
Az utazási csomagokról szóló irányelv konkrétan azt írja elő, hogy az utazó jogosult a rendkívüli és elháríthatatlan körülmények miatti felmondás esetén a befizetett teljes összeg visszatérítésére – mutatott rá az uniós bíróság.
Kapcsolódó cikkeink
MTÜ: tovább erősítik a hazai vendéglátás versenyképességét a kormány javaslatai
Tovább erősítik a hazai vendéglátás versenyképességét a kormány javaslatai a…
Tovább olvasom >MTÜ: Tovább erősítik a hazai vendéglátás versenyképességét a kormány javaslatai
A felszolgálási díj maximum mértékét meghatározó, valamint a borravaló adómentességét…
Tovább olvasom >Nacsa Lőrinc: turisztikai rekordév lehet az idei Magyarországon
Turisztikai rekordév lehet az idei Magyarországon, amihez a vallási turizmus…
Tovább olvasom >További cikkeink
30 százalékos kedvezmény kell a sikerhez a Black Friday-on
Az idei Black Friday szezonban a fogyasztók várhatóan többet vásárolnak…
Tovább olvasom >Burgonyahelyzet Magyarországon: olcsóbb, de nem problémamentes
A burgonya, mint alapvető élelmiszer, minden évben reflektorfénybe kerül, különösen…
Tovább olvasom >Idén is a tavalyi áron kaphatjuk a karácsonyi halat
A tavalyinál kedvezőtlenebb időjárási körülmények hatására a haltermelők idén összességében…
Tovább olvasom >