Újra élénkülhet az export a következő hónapokban
A következő hónapokban újra élénkülhet az export, mivel az ipar gyengélkedése feltehetően átmeneti lehetett, míg az európai konjunktúra mutatók is élénkülést jeleznek – kommentálták a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatait az MTI-nek nyilatkozó elemzők.
A KSH csütörtökön tette közzé, hogy októberben az export euróban számolt értéke 1,1, az importé 3,5 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A kereskedelmi mérleg többlete 891 millió euró volt, 167 millióval több a tavaly októberinél. Az év első tíz hónapjában az export 2,4, az import 0,7 százalékkal haladta meg a múlt év azonos időszakáét, a kereskedelmi többlet 1,353 milliárd euróval, 8,533 milliárd euróra nőtt.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint az export újra élénkülhet a következő hónapokban, mivel az ipar teljesítményének csökkenése csak átmeneti lehetett. A külkereskedelem többlete az év végére megközelítheti a 10 milliárd eurót. Jövőre 8,6-8,8 milliárd euróra csökkenhet a külkereskedelmi többlet a jelentősen élénkülő hazai beruházások, valamint az olajárak várható mérsékelt emelkedése miatt. 2018-ban az új autóipari kapacitások várható üzembe helyezése miatt érdemben bővülhet a kivitel, így a továbbra is élénk belső kereslet ellenére nem vár további csökkenést a külkereskedelmi többletben – közölte.
Nyeste Orsolya, az Erste Bank makrogazdasági elemzője azt emelte ki, hogy az újbóli jelentős nagyságú többlet azonban önmagában elrejti, hogy a mögöttes folyamatok nem túl biztatóak, és visszafogott külkereskedelmi aktivitást mutatnak. A csökkenés összefüggésben lehet az ipar utóbbi hónapokban látott gyengébb teljesítményével, ám az import jelentősebb, az exportét jóval meghaladó visszaesése bővülő belső fogyasztás mellett mégis meglepő.
Rámutatott arra, hogy a részletes adatok fényében lehet majd bővebb következtetést levonni, de jövőre is bővülő külkereskedelmi teljesítménnyel számolnak. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Júniusban újra emelkedett az infláció – a gyümölcsök drágulása húzza felfelé az árakat
Júniusra 4,6 százalékra nőtt az éves infláció, szemben a májusi…
Tovább olvasom >KSH: a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket átlagosan 4,6, a májusit 0,1 százalékkal haladták meg
2025. júniusban a fogyasztói árak átlagosan 4,6 százalékkal haladták meg…
Tovább olvasom >Nagymértékű visszaesés az élő sertés külkereskedelmében
A KSH adatai szerint Magyarország élősertés-kivitele 26,9 százalékkal 8,5 ezer…
Tovább olvasom >További cikkeink
Csaknem 100 milliárd forintból fejlődhet tovább az élelmiszeripar
Megszülettek az első támogatói döntések a komplex élelmiszeripari fejlesztések kapcsán,…
Tovább olvasom >Veszélyben az élelmiszerbiztonság? Magyarország nem támogatja a Mercosur-egyezményt
Komoly aggodalmakat fogalmazott meg Nagy István agrárminiszter az EU és…
Tovább olvasom >Hasít a bevásárlóturizmus
Magyarországon 2024-ben az élelmiszerek ára az uniós átlag 94,8%-át érte…
Tovább olvasom >