Újra a polcokra kerül a magyar libamáj
Egyelőre nyugvópontra került a libamájügy: noha nincs megállapodás a Négy Mancs állatvédő szervezettel, a szentesi Hungerit Zrt.-nél ugyanúgy folyik a vágás, mint a tavalyi botrány előtt. Az egy éve elbocsátott dolgozók többségét is visszavették.
Egy évvel ezelőtt úgy tűnt, hogy vége a magyar libamáj-előállításnak: a Négy Mancs állatvédő szervezet támadásai nyomán a német nyelvterület áruházaiban levették a polcokról a magyar cégek által előállított libamájat. A legnagyobb hazai cégnél, a szentesi Hungerit Zrt.-nél tavaly augusztusban leállították a vágósort, és megkezdték a dolgozók elbocsátását.
Az ügy előzménye, hogy az egyik német televízióban – a magyarországi termelők által hamisítványnak tartott – felvételeket sugároztak arról, hogy töméssel hizlalják a libák máját, ami az állatvédő szervezet szerint állatkínzás.
Év végére azonban elcsitult a konfliktus. Magyar József, a Hungerit Zrt. elnök-vezérigazgatója elmondta: szinte mindenkit visszavettek a vállalathoz, akit a tavaly nyári vágóvonal-bezárás miatt el kellett bocsátani.
A kistermelők többsége – azok, akik figyelnek a munkájuk minőségére – továbbra is a piacon tudott maradni. A gazdasági válság következtében ugyan csökkentek az árak, ezt azonban ellensúlyozza, hogy a takarmányárak is egyre alacsonyabbak.
A Baromfi Terméktanács, tekintettel a költségekre, elállt attól, hogy Németországban és Ausztriában jogi úton vegyen elégtételt az elszenvedett veszteségekért. Magyar József felhívta a figyelmet, hogy nincs olyan európai uniós előírás, amely a tagországoknak megtiltaná a libatömést – de van, ahol fellépnek a kényszertömés ellen. Hagyományos módon azonban mindenütt szabad libát tömni – írja a Népszabadság Online.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >