Újra a polcokra kerül a magyar libamáj
Egyelőre nyugvópontra került a libamájügy: noha nincs megállapodás a Négy Mancs állatvédő szervezettel, a szentesi Hungerit Zrt.-nél ugyanúgy folyik a vágás, mint a tavalyi botrány előtt. Az egy éve elbocsátott dolgozók többségét is visszavették.
Egy évvel ezelőtt úgy tűnt, hogy vége a magyar libamáj-előállításnak: a Négy Mancs állatvédő szervezet támadásai nyomán a német nyelvterület áruházaiban levették a polcokról a magyar cégek által előállított libamájat. A legnagyobb hazai cégnél, a szentesi Hungerit Zrt.-nél tavaly augusztusban leállították a vágósort, és megkezdték a dolgozók elbocsátását.
Az ügy előzménye, hogy az egyik német televízióban – a magyarországi termelők által hamisítványnak tartott – felvételeket sugároztak arról, hogy töméssel hizlalják a libák máját, ami az állatvédő szervezet szerint állatkínzás.
Év végére azonban elcsitult a konfliktus. Magyar József, a Hungerit Zrt. elnök-vezérigazgatója elmondta: szinte mindenkit visszavettek a vállalathoz, akit a tavaly nyári vágóvonal-bezárás miatt el kellett bocsátani.
A kistermelők többsége – azok, akik figyelnek a munkájuk minőségére – továbbra is a piacon tudott maradni. A gazdasági válság következtében ugyan csökkentek az árak, ezt azonban ellensúlyozza, hogy a takarmányárak is egyre alacsonyabbak.
A Baromfi Terméktanács, tekintettel a költségekre, elállt attól, hogy Németországban és Ausztriában jogi úton vegyen elégtételt az elszenvedett veszteségekért. Magyar József felhívta a figyelmet, hogy nincs olyan európai uniós előírás, amely a tagországoknak megtiltaná a libatömést – de van, ahol fellépnek a kényszertömés ellen. Hagyományos módon azonban mindenütt szabad libát tömni – írja a Népszabadság Online.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Éles árverseny és kihívások a magyar élelmiszeriparban
A magyar élelmiszerpiacon komoly árverseny alakult ki, mivel a forgalom…
Tovább olvasom >A magyar vásárlók stresszmentes karácsonyt szeretnének: online előre vásárolnak és 100 000 forint felett költenek ajándékokra
A magyarok idén több mint 100 000 forintot terveznek karácsonyi…
Tovább olvasom >Visszaesett az élelmiszerár-emelkedés, nem várható jelentős drágulás év végéig
Az elmúlt két évben meredek élelmiszerár-emelkedést tapasztaltak a fogyasztók Magyarországon,…
Tovább olvasom >