Újabb rekordra emelkedett a gazdasági hangulatindex az euróövezetben
Júliusban sorban a hatodik hónapban állított be új rekordot az Európai Bizottság által vezetett gazdasági hangulatindex mind az euróövezetben, mind az Európai Unióban.
Júliusban az Európai Bizottság gazdasági hangulatindexe (Economic Sentiment Indicator, ESI) az EU-ban 0,9 ponttal 118,0 pontra, az euróövezetben pedig 1,1 ponttal 119,0 pontra emelkedett. Mindkét esetben az elért érték rekord, a legmagasabb a felmérés 1985-ös kezdete óta.
A hat egymást követő hónapban beállított rekord után azonban a mostani javulás volt a legkisebb mértékű, ami a trend zenitjének a közeledtére utal. A növekedés mértéke azonban ezzel együtt is meghaladta a várakozásokat. Az euróövezetre vonatkozóan a piac 118,5 pontot várt júliusra.
A nagyobb tagországok közül a francia ESI érte el a legnagyobb javulást, 4,0 ponttal 112,7 pontról 116,7 pontra emelkedett. Az olasz index 1,7 ponttal ment fel 117,9 pontról 119,6 pontra. A német alig változott, 0,3 ponttal emelkedett 117,2 pontról 117,5 pontra. Csökkent viszont a lengyel ESI, 0,7 ponttal ment lejjebb a júniusi 106,9 pontról 106,2 pontra júliusban. A magyar ESI 3,4 ponttal emelkedett 105,2 pontról 108,6 pontra júliusban.
Szektorok szerinti bontásban a feldolgozóiparban a nyolcadik egymást követő hónapban javult a hangulatindex, most 1,3 ponttal ment fel újabb rekordra. A szolgáltatóiparban a hatodik egymást követő hónapban javult az index, 1,3 pontos növekedéssel, ami nem rekord, viszont 2007 augusztusa óta a legmagasabb.
A fogyasztói hangulatindex 1,1 ponttal csökkent, öt hónapja tartó emelkedésnek vetve ezzel véget. A kiskereskedelmi hangulatindex 0,2 ponttal csökkent, az építőipari pedig 0,8 ponttal ment lejjebb.
A foglalkoztatási várakozásokat tükröző EEI (Employment Expectations Index) mindkét régióban az előző havi szinten stagnált júliusban, az euróövezetben 111,7 ponton, az EU-ban 111,6 ponton, jóval a válság előtti szint felett. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Rosszabb a magyar cégek termelékenysége, mint bárhol az unióban
A GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzése szerint 2010 és 2023…
Tovább olvasom >EU-USA vámháború: a vám rossz a cégeknek, még rosszabbak a fogyasztóknak
Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen sajnálatát fejezte…
Tovább olvasom >Az EU 200 milliárd eurós beruházást mozgósít a mesterséges intelligencia fejlesztésére
Az Európai Bizottság elindította az InvestAI nevű kezdeményezést, amelynek keretében…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >Nagy Márton: A januári magasabb fogyasztói árszint átmeneti jelenség
Nagy Márton szerint elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, a kormány minden…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: január utolsó napjaiban már korrigáltak az árak
A KSH közlése szerint 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan…
Tovább olvasom >