Újabb probléma hozhat élelmiszer-drágulást

Szerző: Trademagazin Dátum: 2025. 07. 21. 12:09

Súlyos következményekkel járhat a latin-amerikai agrárszektorra nézve, ha az Egyesült Államok újabb szankciókkal sújtja az orosz műtrágyaexportot. A mexikói avokádótól a brazil szóján és kukoricán át a kolumbiai kávéig számos kulcsfontosságú mezőgazdasági termék sorsa függ az orosz eredetű műtrágyáktól – hívta fel a figyelmet a Reuters friss elemzése.

Az orosz műtrágya mint kritikus agrárinput

A latin-amerikai országok jelentős mértékben támaszkodnak az orosz műtrágyaimportra. Brazília például 2024-ben műtrágyaigényének közel egyharmadát, mintegy 3,7 milliárd dollár értékben orosz importból fedezte. A brazil gabonatermesztők szövetségének alelnöke, Lucas Beber úgy fogalmazott: az újabb szankciók „életképtelenné tehetik” a szója- és kukoricatermelést. A feszültséget csak fokozza, hogy ezek a termények nemcsak belföldön létfontosságúak, hanem a globális élelmiszerlánc meghatározó exportcikkei is.

Mexikó szintén kiszolgáltatott helyzetben van: 2024-ben több mint 580 millió dollár értékben vásároltak orosz műtrágyát. A karbamid – a legszélesebb körben használt műtrágya Mexikóban – hiányától elsősorban a kukorica, búza, cirok és avokádóültetvények szenvednének. Raul Urteaga, a mexikói mezőgazdasági minisztérium korábbi tisztviselője szerint a műtrágyaimport megszűnése a terméshozamokat és a minőséget is visszavetné, ami áremelkedést okozhat az amerikai piacokon is.

Kolumbiát és Közép-Amerikát is fenyegeti az ellátási sokk

Oroszország Kolumbia legnagyobb műtrágyaszállítója, az import mintegy 25%-át adja. A dél-amerikai ország kávé-, virág- és gyümölcsexportja – különösen az Egyesült Államok felé – közvetlenül függ a műtrágyához való hozzáféréstől.

A Világbank jelentése szerint a műtrágyaárak megugrása a közép-amerikai térségben érdemben hozzájárult az élelmiszerinflációhoz, és ezzel a megélhetési válsághoz, amely a migráció egyik fő hajtóereje lett. Az amerikai Mosaic – amely már korábban megszüntette üzleti kapcsolatait az orosz partnerekkel – szintén aggodalmát fejezte ki az ellátási zavarok miatti globális áringadozások miatt.

Stratégiai válaszkeresés: önellátás és diverzifikáció

Brazília ambiciózus célkitűzése, hogy felére csökkentse műtrágyaimport-függőségét. Az állami olajvállalat, a Petrobras, a hazai nitrogénműtrágya-gyártás felfuttatásával próbálkozik, de az előrehaladás lassú: a beruházások magas költsége, a drága földgáz és az ásványkincsek kitermelésének bonyolultsága is akadályozó tényező.

Mexikóban a cél az, hogy a belföldi műtrágyagyártás a jelenlegi 33%-ról 80%-ra nőjön. A Pemex azonban évek óta nehezen tudja nyereségessé tenni műtrágyatevékenységét, az állami vállalatot pedig jelentős adósságteher sújtja.

Moszkva új fókusza: BRICS-országok

Miközben a nyugati szankciók szorítják az orosz műtrágyagyártókat, azok bizakodóak: céljuk, hogy 2030-ra globális piaci részesedésüket 25%-ra növeljék, elsősorban a BRICS-országok – például Brazília, India és Kína – irányába történő értékesítésre alapozva. Az orosz szereplők piaci stratégiája így immár nem elsősorban az európai vagy észak-amerikai keresletre épül, hanem a globális Dél növekvő agrárszükségleteire.

Késleltetett döntések, dráguló vetés

Eduardo Monteiro, a Mosaic brazíliai vezetője szerint a geopolitikai feszültségek miatt a brazil gazdák sok esetben halasztják el a következő vetési ciklusra szánt műtrágya megrendeléseiket. Ez különösen veszélyes a szeptemberben induló szójaszezonban, ahol az időben elvégzett műtrágyázás alapfeltétele a megfelelő terméshozamnak.

Kapcsolódó cikkeink