Újabb kiadvánnyal segíti a termelőket az Agrárgazdasági Kamara és az Agrárminisztérium
Az idén több ponton is módosult a mezőgazdasági termékpiacok szervezésének egyes kérdéseiről szóló törvény. Az új szabályozás javítja a termelők felvásárlókkal szembeni pozícióját és a jogi eszközökkel erősebb védelmet biztosít számukra. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és az Agrárminisztérium szakmai tájékoztatóval segíti az érintettek eligazodását a törvénymódosítás kapcsán.
Idén tavasszal több ponton is változott a mezőgazdasági termékpiacok szervezéséről szóló törvény, a módosítások célja, hogy javítsa a termelők pozícióját az értékesítési láncban és jogi eszközökkel biztosítson erősebb védelmet számukra. A szerződéskötésre, adatszolgáltatásra és versenyjogi szabályozásra vonatkozó elemek arra hivatottak, hogy megfelelő keretet biztosítsanak az ágazati szereplők számára az integráltabb és szervezettebb működéshez.szakmaközi szervezetek. A termékpiaci törvény szabályozza a termékértékesítési megállapodásokat: a betakarítás előtti szerződéseket, a kötelezően írásba foglalt szerződéseket, a friss, illetve gyorsan romló mezőgazdasági és élelmiszeripari termék vonatkozásában előírt kötelező szerződésekre vonatkozó szabályokat, valamint a termeltetői szerződéseket is. A zöldség-gyümölcs, sertés és baromfi ágazati szerződésekben, valamint a vállalkozási típusú szerződésekben kockázatmegosztási rendelkezéseket kell elfogadni a feleknek, annak érdekében, hogy az értékláncbeli kockázatok arányosan kerüljenek megosztásra. Ezentúl bírsággal sújtható a késedelmes fizetés, valamint lehetővé válik annak a szereplőnek a foglalkozástól való eltiltása is, aki a termelőknek nem fizeti meg a termék árát. A törvénymódosítás az önkéntesen alkalmazható termeltetői szerződések bevezetésével megújult alapokra helyezi a termelők és a termeltetők közötti kapcsolatot, ezzel pedig egységesebb feltételeket, stabilabb, szabályozottabb és kiszámíthatóbb viszonyokat termet. A legtöbb módosítás 2025. január 1-jétől lép életbe, hogy az érintett szereplők számára a szükséges felkészülési idő rendelkezésre álljon.
Annak érdekében, hogy a piaci szereplők minél gördülékenyebben tudjanak alkalmazkodni a változásokhoz, a termelők pedig élni tudjanak a jogszabály nyújtotta lehetőséggel, az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara kiadványt készített, amely ezen a linken érhető el: https://www.nak.hu/kiadvanyok/kiadvanyok/7713-termeltetoi-kiadvany-2024/file.
NAK
Kapcsolódó cikkeink
Február 4-től lehet pályázni öntözési beruházások megvalósítására
Kiemelt területként kezeli az öntözéses gazdálkodás fejlesztését az Agrárminisztérium, amely…
Tovább olvasom >Ingyenes pályázatírással segíti a kisüzemi beruházást tervező tagjait a NAK
Újabb ingyenes szolgáltatással segíti tagjait a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara. A…
Tovább olvasom >Tovább nő a vágómarha termelői ára
Az AKI vágási statisztikai adatai szerint 2024-ben a szarvasmarha vágása…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >Nagy Márton: A januári magasabb fogyasztói árszint átmeneti jelenség
Nagy Márton szerint elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, a kormány minden…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: január utolsó napjaiban már korrigáltak az árak
A KSH közlése szerint 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan…
Tovább olvasom >