Újabb agrár-gazdaságszerkezeti összeírásra készül a KSH
„Agrárium 2016” elnevezéssel gazdaságszerkezeti összeírásra készül a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) az idén május 15. és július 15. között, hogy nyomon kövesse a magyar mezőgazdaság szerkezetében bekövetkezett változásokat – jelentette be Laczka Éva, a KSH gazdaságstatisztikai elnökhelyettese csütörtökön Budapesten.
A legutóbbi, hasonló jellegű összeírás 2013-ban volt, az akkori adatok szerint a magyar mezőgazdaság aránya a GDP-ben 4 százalék körüli volt.
Az adatfelvétel két szakaszra tagolódik, elektronikus úton 2016. május 15-29. között lehet megadni a válaszokat egy online felületen, majd ezt követően a kérdőíveket összeírók közreműködésével június 1. – július 15. között összesítik. A felmérés az ország 1442 településének kijelölt mintakörzeteiben található mintegy 600 ezer háztartásra terjed ki.
Laczka Éva elmondta, hogy a mezőgazdaságban a munkaerő-ráfordítás 2013-ban összesen 427 ezer éves munkaerő-egység volt (egy éves munkaerő-egység egy ember egyéves napi 8 órai munkája, ami átlagosan 1800 óra), ebből 106 ezer fizetett, míg 321 ezer nem fizetett volt. A mezőgazdasági támogatások összege három évvel ezelőtt összesen 576,609 milliárd forintot tett ki, amiből 68,695 milliárd forint a nemzeti, 507,609 milliárd forint pedig az uniós támogatás volt.
Az agrárgazdaságok mérete 2013-ben az unióban áltagosan 40 hektár körül mozgott, Magyarországon pedig az egyéni gazdaságok mérete 5,4, míg a gazdasági szervezeteké és a jogi egységeké 300 hektár körüli volt.
Az egy hektárnyi mezőgazdasági területre jutó kibocsátás folyó termelői áron 2013-ban az unió átlagában mintegy 2000 euró (600 ezer forint) volt, Magyarországon pedig ennek a fele 1000-1100 euró.
Tóth Péter, a KSH szakértője hozzátette: az előző gazdaságszerkezeti összeírás három éve volt Magyarországon. Akkor kiderült, hogy az egyéni gazdaságok száma 500 ezer alá, 482 500-ra csökkent, a gazdasági szervezetek száma 8800-at tett ki. Három éve a magyar mezőgazdaságban a szakirányú felsőfokú végzettséggel rendelkezők aránya 3 százalék, a középfokú szakirányú képzettséggel rendelkezőké 7 százalék volt. A mezőgazdaságban akkor a 35 év alattiak aránya 6 százalék körüli volt. Az agráriumban az értékesítésre termelők aránya 33 százalék volt.
A mostani összeírás adatait az állatállományról, a föld- és vetésterületről ez év szeptember közepén; az előzetes adatokat pedig november közepén tesz közzé a KSH. A szakértő az MTI kérdésére elmondta: az összeírás 768 millió forintba kerül, amihez az unió egymillió euróval (mintegy 310 millió forinttal) járul hozzá. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Felkészülten segítenek majd a NAK falugazdászai az egységes kérelmek benyújtásában
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara közel 700 falugazdász-tanácsadója idén is segíti…
Tovább olvasom >Magyar szabadalom javíthatja a talajforgatás hatékonyságát
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) kutatóinak ekeszabadalma minden…
Tovább olvasom >Az agrár- és vidékfejlesztési támogatások meghaladták az 1250 milliárd forintot 2024-ben
Agrár- és vidékfejlesztési támogatásokra 1256,4 milliárd forintot fizettek ki 2024-ben.…
Tovább olvasom >További cikkeink
Az olasz kormányfő szerint el kell kerülni a kereskedelmi háborút
Az Egyesült Államok és az Európai Unió közötti vámháború egyik…
Tovább olvasom >Márciusban gyorsult az euróövezeti szolgáltatóipar teljesítménynövekedése
Gyorsult a szolgáltatóipar teljesítményének növekedési üteme márciusban az euróövezetben az…
Tovább olvasom >HUN-REN: nagyobb az ember hatása a biodiverzitásra, mint eddig gondolták
Még annál is nagyobb az ember hatása a biodiverzitásra, mint…
Tovább olvasom >