Megjelent a Kiváló Minőségű Sertéshús védjegy

Szerző: trademagazin Dátum: 2014. 03. 21. 11:56

A Vidékfejlesztési Minisztérium (VM), valamint a Vágóállat és Hús Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (VHT) együttműködése jóvoltából új védjegy garantálja a hazai sertéshúsok és sertéshús-készítmények kiváló minőségét. A védjegy talpköve egy komplex és folyamatos ellenőrzést biztosító terméktanúsítási rendszer.

serteshus

A Kiváló Minőségű Sertéshús (KMS) védjegyet a minisztérium, a sertésstratégia részeként hozta létre, kidolgozását és bevezetését pedig a VHT végezte el.

„Alapvető meghatározás szerint Kiváló Minőségű Sertéshúsnak a Magyarországon felnevelt, GMO mentes kukorica és egyéb szemes gabona alapú, az EU által engedélyezett takarmány összetevőket tartalmazó takarmánnyal etetett vágott állat húsa minősíthető. A nem növényi eredetű összetevők aránya a takarmányban nem lehet nagyobb 5%-nál.”- ismertette Dr. Németh Antal, a VHT elnöke sajtótájékoztatón.

Kmslogo

Ingyenes pályázat, szigorú audit

A szakértő elmondta, hogy a védjegy bevezetésének célja a hazai és külföldi fogyasztók figyelmének felkeltése az ellenőrzötten kiváló minőségi sertéshúsból készült termékekre, emellett a fogyasztói bizalom építését és az élelmiszer-előállítók védelmét is lényegesnek tartják.

A védjegyet ingyenes pályázat útján lehet elnyerni, a részvétel pedig szintén költségmentes. Németh szerint „diszkrimináció nélkül” bármely hazai sertéshizlaló, húsipari és kereskedelmi vállalkozás, valamint őstermelő pályázhat rá. A kérvényezéshez ugyanakkor több feltételnek is meg kell felelni – így egyebek között a vállalkozásnak uniós regisztrációs számmal, legalább 2 éves működéssel és érdekképviseleti tagsággal kell rendelkeznie.

A KMS Védjegy Tanúsítási Rendszer szigorú auditori vizsgálatokra épül, amelyek a teljes sertés termékpályát figyelemmel kísérik. A tanúsítás vizsgálja a termékek minőségét és az előállítás élelmiszerbiztonsági, nyomon követhetőségi, állatjóléti, takarmányozási, higiéniai és termeléstechnológiai feltételeit egyaránt. Az eljárás során a bizonylatok ellenőrzése mellett helyszíni ellenőrzésre, laborvizsgálatokra, majd egy auditori jegyzőkönyv kiállítására is sor kerül.

„ A védjegy használatára egy független szakértői testület tesz javaslatot, amelynek tagjait a VM, a fogyasztóvédelem, az agrárkamara, valamint a Nemzeti- Élelmiszerlánc biztonsági Hivatal delegálja”- hívta fel a figyelmet Németh Antal.

A minisztérium segít a marketingben

Az elnök kitért arra is, hogy tanúsítvány megszerzése után is folyamatosan fent kell tartani – sőt, fejleszteni szükséges – az előírásoknak megfelelő szintet. Ezt a KMS auditorai eseti- és éves ellenőrzések során kérhetik számon a vállalkozásokon.
A védjegy pályázataira a VHT még az idei év során több száz jelentkezőt vár.
Dr. Feldmann Zsolt, a VM agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára elmondta: a védjegy létrehozása egy komplex ágazati beavatkozás részét képezi. A sertésstratégia célja a sertésállomány 2020-ig történő megduplázása mellett a minőségi hazai termékek támogatása és az itthon előállított sertéshús termékek arányának növelése is. A KMS védjegy működtetésére az idén 1,6 milliárd forinttal támogatott sertéságazati programból különítettek el forrásokat.

Kiemelte továbbá, hogy a minisztérium partner lesz abban, hogy a védjegyet promóciós- és marketing eszközökkel támogassa, az elismertség és a fogyasztói bizalom kialakulása érdekében.

Hozzátette: a 2014-2020-as uniós költségvetési ciklus során szintén több forrás jut majd a minőségi élelmiszerek, valamint kifejezetten a minőségtanúsítási védjegyek támogatására is.

A többség keresi a védjegyet

Zárszóként Kunos Péter kutatási igazgató ismertette az Ipsos Piac- és Véleménykutató Intézet mintegy 600 fő bevonásával készült reprezentatív kutatását-, amely szerint a fogyasztók 63%-a kifejezetten keresi a védjegyes termékeket. E termékkör iránti bizalom főleg a nők és a középkorúak körében magas, ők elsősorban a minőséget szavatoló védjegyek meglétét tartják fontosnak. A válaszadók a minősítő jelzéssel ellátott termékekért átlagosan akár 8%-kal többet is hajlandóak lennének fizetni, ha tudnák, hogy cserébe megbízható sertéshúst kapnak, és ha azzal a hazai piac szereplőit támogathatják.

Rámutatott arra is, hogy korcsoportonkénti és területi megosztást is figyelembe véve 80% fölött van azoknak az aránya, akik vásárlásaik során előnyben részesítik a hazai termékeket.

Kapcsolódó cikkeink