Magazin: Új utakon a Hoventa
Sikerrel zárult az októberben, a Hungexpo szervezésében első alkalommal megrendezett Hoventa szakkiállítás. Körképünkben a kiállításszervező cég illetékesei mellett a legfontosabb kísérő események „producerei” beszélnek tapasztalataikról.
A Hungexpo Budapesti Vásárközpontban zajló nemzetközi szálloda-, vendéglátóipari és gasztrotechnikai szakkiállítást most először szervezte önállóan a Hungexpo Zrt. A kiállítás megújult tematikával, teljesen új elrendezéssel, széles kiállítói kínálattal és minden eddiginél gazdagabb szakmai kísérőprogrammal várta a látogatókat. Az új Hoventát sikeresnek értékelték a szervező Hungexpo illetékesei. A két másik szakkiállítással egy időben szervezett rendezvényt összesen 12 ezren keresték fel, és ami külön is örvendetes: az összegyűjtött adatok szerint a tavalyihoz képest mintegy 70 százalékkal nőtt a szakemberek száma a látogatók körében.
Az idei kiállítás az 5000 négyzetméteres nettó kiállítási területtel mintegy 25 százalékos növekedést mutatott a tavalyi évhez képest. Bővült a tematikája, hangsúlyosabb szerepet kapott a szállodaipar témaköre. A kiállításon a 115 hazai cég mellett olasz, görög, cseh, osztrák és szerb kiállítók mutatkoztak be. A rendezvény szakmai konferenciáin és workshopjain több száz szakember vett részt.
A Hoventa a szakma széles spektrumát mutatta be az érdeklődőknek. A szervezők kiemelt témaként kezelték a hotel- és étteremdizájn témáját. A Lakberendezők Országos Szövetsége a Trendsziget standján a hotelek és szállodák modern fürdőszoba-megoldásaiból adott látványos ízelítőt. A Hungexpo kiemelkedő eseményként kezelte az MNGSZ válogatottjainak világbajnoki főpróbáját, valamint az Év Cukrásza és az Év Junior Cukrásza versenyt. Az ígéretek szerint a 30. Hoventa – újabb fejlesztésekkel – 2011. október 11–14. között jelentkezik majd. Jövő évben a kiállítással egy időben kerül megrendezésre a Bocuse d’Or Selection Hungary válogatóverseny, a világ legnagyobb gasztronómiai megmérettetésének magyarországi döntője. 2011-ben a Trendsziget témája a szállodai szobabelső lesz. Jó hír, hogy jövőre ismét útjára indul a Hoventa Regional, méghozzá két helyszínen is: tavasszal a Balaton mellett, illetve Debrecenben kínál a Hungexpo regionális bemutatkozást szakmai partnereinek.
Prohászka Béla MNGSZ, elnök
A Hoventán kisebb akadályokat leszámítva flottul ment mind a nagyválogatott, mind a szakácsválogatott főpróbája – a két nap sokat segített a felkészülésben a versenyre, a csapatok jól be tudták gyakorolni versenymunkájukat, tehát a kiállításon végzett munka sokat segített a felkészülésben. A közönség életszerűen, azaz –
ahogy ez majd Luxemburgban is lesz –, folyamatosan érkezett. Láthatóan kedvelték a kínált ételsorokat, bár ezúttal inkább kritikai észrevételeiket kértük, különösen a szakma standunkat meglátogató neves képviselőinek véleményére voltunk kíváncsiak. Az ételek árát jól pozicionálták – gyakorlatilag amit nem osztottunk el protokollcéllal, az elfogyott a 8000 forintos kóstolójegy árusítása után. Most kiértékeljük a tapasztalatokat, és ahol kell, javítunk, akár a munkaszervizen is.
A luxemburgi versenyen nem elégszünk meg a részvétellel. Én magam érmet várok szakácsainktól, akik többségükben rutinos versenyzők; hárman közülük részt vettek a Bocuse d’Or februári selejtezőjén is. Ennek ellenére nem gondolkozom az érem színében; bármilyen érmet sikerként kezelnék. Ez a csapat legalább 2011. december 31-ig biztosan együtt marad –a szponzorokkal is így egyeztünk meg.
Gulyás Károly Magyar Honvédség Katonai Szakácsválogatott, szakmai vezető
Sikerült bebizonyítanunk, hogy egységes, felkészült csapat vagyunk – ezt várja tőlünk a Honvédelmi Minisztérium vezetése is, akik a kiállításon magas rangú tiszttel képviseltették magukat. Kevesen tudják, hogy a katonaszakácsok nemcsak laktanyákban főznek, a honvédség legjobbjait gyakran állítják komoly kihívás elé a nagy protokollrendezvények is, például mi főzünk az itthon rendezett magas szintű NATO-találkozókon is. A minisztériumi étkezést is átalakítottuk a 21. század követelményeinek megfelelően. A Luxemburgba induló csapatunk az ország minden részéről érkező katonaszakácsokból áll. A versenyen a mi dolgunk bizonyos szempontból nehezebb is lesz, mint „civil” kollégáinké, hiszen a követelmények szerint ott az ételek egy részét mozgókonyhán kell készítenünk.
Pataki János Cukrász Ipartestület, elnök
Hiába sikerült remekül a februári Junior Cukrász VB lebonyolítása, még most is volt bennem némi vizsgadrukk – hazai verseny most folyik először a nemzetközi versenysztenderdeknek megfelelő formában. Talán a speciális megmérettetéstől való félelem is közrejátszhatott abban, hogy a felnőtt versenyre jelentkezők száma az utolsó pillanatra hétről háromra olvadt, a junioroknál kilencről ötre. Ennek ellenére ezek a „nulladik évi” Év Cukrásza versenyek sikeresnek nevezhetők.
A felnőtt győztes a budapesti Szinergia Szakképző Iskola cukrász szakoktatója, Lusztigh Mária lett, az ő jutalma nettó 400 ezer forint volt (a jövő évi nyertes sztázsolási lehetőséghez is jut majd a pénzdíjon felül), junior kategóriában pedig Kovács Jánosé lett az első hely, aki a 100 ezer forintos pénzjutalom mellett a közel ugyanolyan pontszámot elért Kiss Rolanddal együtt utazik majd a 2012-es, Brazíliában rendezett junior vb-re.
A díjakon túl, biztos vagyok benne, más haszna is van ezeknek a versenyeknek (különösen a nemzetközieknek) a részvevők számára: sokat lehet belőlük tanulni. Nemcsak a trükkök, trendek ellesésére gondolok, de az inspiráló felkészülési időszakra is. A fiatalabb korosztály versenyzőinek szemében jó volt látni a tüzet, az érdeklődést. Meggyőződésem, hogy belőlünk, magyar cukrászokból, a versenyeken nem a kreativitás hiányzik, sokkal inkább a szponzori háttér. Gondoljunk csak bele, hogyan dolgoznak a világ sikercukrászai: a nagy nevek mellett több a marketinges, mint a szakmabeli. A versenyekre a külföldi kollégák legtöbbje nem saját készítésű formákat visz, és süteményeit legtöbbször formatervezők álmodják meg.
Persze mi is sokat tanulunk e versenyek szervezésekor, így egyre többet tudunk segíteni a magyar indulóknak, mind a szabályok „apró betűs” részének értelmezésében, mind a szponzorok, segítők gyűjtésében (a jövőben a mieinknek is lesz például dizájnerük a felkészítők között). Na és persze ahogy a részvevők versenyrutint szereznek, mi úgy tanuljuk meg a sajnos itt is elmaradhatatlan lobbizásos támogatás rendszerének csínját-bínját. Akárhogy is lesz, azt most borítékolom, hogy a 2012-es brazil vb-n fiataljaink jobb helyezéseket fognak elérni, mint idén.
Oláh Roland A Future Gastro stand séfje
Nagy örömmel tettem eleget a Trade magazin kérésének, hogy részt vegyek az általuk szervezett Future Gastro stand munkájában. Jó barátommal, Daniel Nurick-kel – vele nemrégiben egy New York-i étteremben dolgoztunk együtt – érkeztem, itt próbáltunk kiállítási körülmények között magas minőségű étkezési lehetőséget nyújtani a stand vendégeinek. Nagyon örülök, hogy sok barát, ismerős vagy éppen „egyszerű szurkoló” eljött hozzám beszélgetni a standra, akik az élményeimről olvasnak a lapban.
Nem mondom, hogy a kiállításon főzni sokkal nyugodtabb munka, mint az étteremben, állandó „vizsgahelyzetben”, de most a nagyobb kihívást inkább a főzéshez való felkészülés jelentette. Visszaszokni a magyar körülményekhez jelen esetben azért volt számomra nehéz, mert a tervezett alapanyagok beszerzésével sok problémám volt – kint már elszoktam ettől a harctól. Ott most az új „fine dining”, a legjelentősebb trend a helyi termelőktől való vásárlás. A klasszikus értelemben vett fine dining – úgy tűnik – lassan elhal, vagy elhalt. Amikor a szakácsnak a helyi termékeket kell megkeresnie, megvásárolnia, az valamiféle többletmunkával jár, hiszen a munkavégzés helyszíne időnként kikerül a konyhából, de a jelek szerint a magas szintű vendéglátásban megéri a befektetés.
Jó érzés megmutatni azt is, hogy tanultam valamit odakint! Bármilyen szintű is volt a tudás, amit itthon megszereztem, azt biztosan sikerült az elmúlt másfél évben gyarapítanom. Azért mentem az USA-ba, hogy fejlődhessek, és azért nézek gyakran vissza, hogy az ifjabb kollégáknak utat mutassak. Sok jó éttermi műhely van Magyarországon, itt is meg lehet tanulni főzni, de annak az ambiciózus fiatal szakácsnak, akinek még nem kell családról gondoskodnia, csak azt tudom ajánlani, induljon neki a világnak, és akár kosztért, kvártélyért dolgozva gyűjtsön minél több tudást.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
A csodálatos mandarin – A nap videója
Yoshihiro Okada „műveit” már ismerik olvasóink: néhány vágást ejt mandarinok héján,…
Tovább olvasom >Mit meg nem tesznek a frissességért! – A nap képe
A skandináv országokban kultusza van a friss élelmiszereknek – íme…
Tovább olvasom >