A Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége (MDOSZ) egy hiánypótló táplálkozási útmutatót dolgozott ki a 4-6 éves korosztály számára. Az új Gyerek OKOSTÁNYÉR® célja, hogy a legkisebbeknél is elősegítse a helyes táplálkozási szokások kialakítását, valamint segítse a kisgyermekes családokat a mindennapi étrend összeállításában.
Az útmutató szerint a gyermekek napi étkezésének felét a zöldségeknek és gyümölcsöknek kellene kitenniük, míg a többi táplálékot gabonafélék, húsok, halak, tojás, valamint tej és tejtermékek alkotják. Emellett külön figyelmet szenteltek a megfelelő folyadékbevitelnek, amelynek legalább 8 pohárnak kell lennie, ebből 5 pohár ivóvíz legyen.
A Gyerek OKOSTÁNYÉR® nemcsak a helyes arányok betartására hívja fel a figyelmet, hanem arra is, hogy a gyermekek étkezési szokásait már korai életkorban érdemes kialakítani. A megfelelő táplálkozás ugyanis alapvetően befolyásolja a gyermekek fizikai és kognitív fejlődését, valamint a későbbi egészségi állapotukat.
A táplálkozási ajánlás részeként az MDOSZ egy energiaigény-kalkulátort és élelmiszer adagolási útmutatót is készített, amely a www.okostanyer.hu oldalon érhető el. Ez segít a szülőknek abban, hogy gyermekük számára pontosan meghatározzák a szükséges napi energiabevitelt, figyelembe véve a gyermek nemét, korát és aktivitási szintjét.
Az új útmutató gyakorlati tippeket is kínál a szülők számára, hogy miként vezessék be a helyes táplálkozási szokásokat a mindennapokban. A szakértők javasolják, hogy a gyermekeket vonják be az ételkészítés folyamatába, ami nemcsak az ételek elfogadását segíti elő, hanem a táplálkozással kapcsolatos ismereteiket is bővíti.
A MDOSZ kiemeli, hogy a megfelelő táplálkozás mellett a rendszeres testmozgás is elengedhetetlen a gyermekek egészséges fejlődése érdekében. A napi legalább 60 perc mozgás javasolt, amit érdemes olyan formában biztosítani, amit a gyermek élvez és hosszabb ideig is képes végezni.
Az új Gyerek OKOSTÁNYÉR® a hazai táplálkozási ajánlások részeként jelentős lépést jelent a gyermekek egészséges életmódjának elősegítésében, és hozzájárul ahhoz, hogy már az óvodás korban megalapozzák a helyes táplálkozási szokásokat.