Új szemléletű elemzést készített a KSH és a METU az iparról
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) és a Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) együttműködésével új adatforrásokra és módszerekre épülő kísérleti statisztika készült az ipari termelésről – közölte a KSH az MTI-vel.
Az elemzés olyan KSH- és Eurostat-adatokon alapul, amelyeket eddig senki nem kapcsolt össze, és újdonságnak tekinthető az is, hogy hasonló szemlélettel mutat nemzetgazdasági ágakat és iparágakat. Ezek vizsgálata azért fontos, mert Magyarországon az ipar nemzetgazdasági súlya meghaladja az EU átlagát, az ipari termelés volumene csaknem a kétszeresére nőtt az utóbbi 20 évben – írták.
A kísérleti statisztika többek között megmutatja, hogy belföldön az ipari termelés európai összevetésben az átlagnál nagyobb súlyt képvisel, ugyanakkor területileg dekoncentráltabb, vagyis viszonylag mérsékeltek a területi egyenlőtlenségek.
A KSH és a METU közös kísérleti statisztikái 2024 ősze folyamán kibővülnek olyan nemzetgazdasági ágak, iparágak hasonló szemléletű bemutatásával, mint az építőipar és az élelmiszeripar.
Magyarországon az ipar 2023-ban a bruttó hozzáadott érték 22 százalékát adta, meghaladta az uniós átlagot (21 százalék), aránya a tagállamok közül a 8. legmagasabb volt. Az ipar nemzetgazdasági ágai közül a feldolgozóipar a domináns, Magyarországon az ipari hozzáadott érték 91 százalékát, a teljes nemzetgazdasági hozzáadott érték 20 százalékát jelentette, ezzel a legfontosabb nemzetgazdasági ág.
A kísérleti statisztika másik elemzési területe a helyben teremtett új érték vizsgálata, amihez módszertani újdonságként az értékláncok fogalmát és mérését használták a KSH és a METU szakértői. A vizsgálati eredmények megmutatták, hogy az értéklánchossz az ország kisebb súlyú ágazataiban átlagosan magasabb, mint a nagyobbak esetében, illetve a régebben kiépült iparágakban több idő állt rendelkezésre a hazai értékláncok kialakulásához, így az újonnan megjelenő iparágaknál a beszállítói láncok hosszának jövőbeni növekedésével is növelhető a hazai ipar teljesítménye.
A közlemény szerint az új következtetések segíthetnek kiküszöbölni az ismerethiányokat, megérteni társadalmi és gazdasági folyamatokat.
Az Ipari értéklánchossz és területi koncentráltság című kísérleti statisztika a KSH honapjának kísérleti statisztikákat bemutató aloldalán olvasható.
Kapcsolódó cikkeink
A csontos csirkemell és a csirkemellfilé ára is számottevően csökkent
A KSH adatai alapján Magyarország baromfihúsexportja 2,4 százalékkal 142 ezer…
Tovább olvasom >Erősödött az élő sertés exportja
A KSH adatai szerint Magyarország élősertés-kivitele 22,7 százalékkal 22,5 ezer…
Tovább olvasom >Felélénkült a burgonya exportpiaca
A KSH adatai szerint a burgonya termőterülete és termésmennyisége csökkenő…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >