Új Széchenyi Kártya Program hiteltermékekkel lépett piacra az UniCredit
Az UniCredit Bank a hazai piacon ez idáig egyedül kínálja a Széchenyi Kártya Program két új, hiánypótló és államilag támogatott finanszírozási termékét a kis- és középvállalkozásoknak – jelentették be a mai tájékoztatón. A Széchenyi Önerő Kiegészítő Hitel és a Széchenyi Támogatást Megelőlegező Hitel jócskán kibővítheti a vállalkozások beruházási lehetőségeit.
A kis- és középvállalkozások uniós pályázati elképzeléseinek két probléma vet gátat: egyrészt a szükséges önrészt nem tudják biztosítani, másrészt pedig nem tudják megelőlegezni a projekt költségeit, mivel az EU utófinanszírozással, a megvalósítás után fizeti ki a támogatási összegeket. A tőkehiányos vállalkozások nem képesek finanszírozni ezt az időszakot, cash-flow problémák miatt. A két új hitelkonstrukció ezekre a kihívásokra kínál megoldást.
A Széchenyi Önerő Kiegészítő Hitel lehetőséget ad rá, hogy azok a vállalkozások, amelyek a szükséges önerő hiányában nem tudnak részt venni EU-s pályázatokon vagy nyertes projektjüket nem tudják megvalósítani az időközben keletkezett likviditási gondok miatt, mégis élhessenek a pályázatok adta lehetőségekkel. A hitelhez az állami kamattámogatás mellett a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. készfizető kezességvállalása is kapcsolódik, amelynek díjára további állami támogatás vehető igénybe.
A Széchenyi Támogatást Megelőlegező Hitel pedig a már elnyert EU-s forrásokhoz történő gyorsabb hozzájutást segíti elő azok megelőlegezése révén. A kedvezményes kamatozású, állami támogatás mellett nyújtott támogatás-előfinanszírozó hitel lehetővé teszi, hogy az elnyert európai uniós támogatást már azelőtt felhasználhassák a cégek, hogy az összeg ténylegesen a rendelkezésükre állna. Megfordul tehát a beruházások finanszírozásának megszokott menete: az eszközvásárláshoz, kapacitásbővítéshez, hatékonyságnöveléshez szükséges összeget nem utólag, annak számlákkal igazolt elköltése után kaphatja meg a vállalkozás, hanem még a tervezett kiadás előtt.
„Az Európai Unióban évek óta a kis- és középvállalkozások hozzák létre az új munkahelyek több mint 80 százalékát – fejtette ki Patai Mihály, az UniCredit Bank elnök-vezérigazgatója. – Itthon ez az arány mindössze harminc százalék. Az a célunk, hogy a Széchenyi Kártya Program kibővített termékkínálatával az UniCredit is tovább segítse a hazai kis- és középvállalkozások megerősödését és térnyerését.”
A Támogatást Megelőlegező és az Önerő Kiegészítő hitellel két újabb, az egyedi elbírálású hiteleknél könnyebben felvehető, és állami támogatást is élvező konstrukció került be a Széchenyi Kártya Programba.
„A hazai kkv-szektor egyik legfőbb kitörési pontja lehet az uniós pályázati lehetőségek hatékony kihasználása. Jó irány, hogy a kormányzat hangsúlyt fektet a folyamatok felgyorsítására, mert elemi érdek, hogy teljes mértékben kihasználhassuk a rendelkezésünkre álló forrásokat. Fontos lenne azonban lépéseket tenni a tárcák közötti egyeztetések hatékonyabbá tételére, akár központi döntéshozók kijelölésével is. A Széchenyi Kártya Program új termékeit is a vállalkozások igényeinek felmérése alapján alakítottuk ki, ezért bízunk benne, hogy – a többi hitelkonstrukcióhoz hasonlóan – valódi segítséget tudunk nyújtani a kkv-szektornak a beruházások megvalósításához” – hangsúlyozta Krisán László, a KAVOSZ Zrt. vezérigazgatója.
„A vállalkozások most, májusban zárják a tavalyi üzleti évüket, most készülnek az éves beszámolók, és az eredmények alapján ilyenkor döntenek a következő évi beruházásokról is. Ezért ajánljuk most a figyelmükbe a Széchenyi Kártya Program hiteltermékeit, köztük az egyelőre csak az UniCreditnél elérhető Önerő Kiegészítő és Támogatást Megelőlegező hiteleket. Mindezek révén a fejlesztésekhez kapcsolódó hiteligények csaknem teljes körére megoldást találhatnak a kis- és középvállalkozások” – mondta Bunna Gyula, az UniCredit Lakossági és Kisvállalati divíziójának ügyvezető igazgatója.
A Széchenyi Kártya Program máig legnépszerűbb terméke, a szabad felhasználású folyószámlahitel a vállalkozások napi szintű, átmeneti finanszírozási gondjait oldja meg. A 2002. évi induláskor maximálisan igényelhető 1 millió forintos hitelösszeg a Széchenyi Kártya Program eddigi működése alatt három alkalommal emelkedett, 2003 júliusában 5 millió forintra, 2004 júliusában 10 millió forintra, 2006 májusában 25 millió forintra. A Széchenyi Kártya konstrukció 2010-ben, a Széchenyi Forgóeszközhitel és a Beruházási hitel bevezetésével bővült programmá, amelynek elemei egymásra épülnek – és akár egyidejűleg, egyszerre is felhasználhatóak. A kedvezményes kamatozású, államilag támogatott Forgóeszközhitel a folyószámlahitelhez hasonlóan likviditási célú finanszírozási forma, a Beruházási hitel pedig segítséget jelenthet, ha kapacitásbővítésre, új technológia vásárlására van szükség. A jelenleg egyedüliként az UniCredit Banknál igényelhető Támogatást Megelőlegező és Önerő Kiegészítő hitelek sokféleképpen felhasználhatók az elnyert támogatás előírásainak megfelelően: ingatlanfejlesztésre, építésre, gépek, egyéb tárgyi eszközök beszerzésére, illetve a beruházáshoz kapcsolódó forgóeszköz-finanszírozásra is. Mivel a termékek feltételrendszere, kondíciói és biztosítéki feltételei standardizáltak, a hitelbírálat folyamata általában egyszerűbb és gyorsabb, mint más piaci hitelkonstrukciók esetében.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Csökkentette az élelmiszerárakat az árrésstop és az online Árfigyelő bővítése
2025 áprilisában csökkent az infláció és az élelmiszerárak növekedési üteme…
Tovább olvasom >ÖRT-NMHH Minikonferencia: Merre tovább influenszer reklámozás?
Milyen szabályok vonatkoznak ma az influenszerekre? Hol húzódnak az etikai…
Tovább olvasom >Bővül az ALDI app: ezentúl kuponok is elérhetők
Újabb mérföldkőhöz érkezett az ALDI applikáció. A vásárlók mostantól bármely…
Tovább olvasom >