Új szabályok jöhetnek a fürdőkre: társadalmi egyeztetés indult a rendeletmódosításról
A közhasználatú fürdőket szabályozó rendelet átfogó módosítását készíti elő a kormány – jelentette be a Nemzetgazdasági Minisztérium. A társadalmi egyeztetés már elindult, az észrevételeket június 3-ig várják. A cél: a vendégek nagyobb biztonsága és az üzemeltetők számára kiszámíthatóbb jogi környezet – írja az Infostart.
Új besorolások, pontosabb fogalmak
A tárca javaslata értelmében módosulhat a „közhasználatú fürdő” fogalma: minden olyan szolgáltató egység ebbe a kategóriába tartozna, amely legalább egy medencét, szaunát vagy gőzkamrát működtet – akkor is, ha például társasházban vagy szállodában található. Emellett új kategóriák is megjelenhetnek: az 1-es típusú fürdők kizárólag fürdőzésre szolgálnak (pl. gyógyfürdők, uszodák), míg a 2-es típusúak esetében a fürdőzés csak kiegészítő szolgáltatás. Ez utóbbi tovább bontva két alcsoportra oszlana befogadóképesség és funkció szerint.
Szigorúbb előírások, új dokumentációs elvárások
A tervezet érinti a fürdők létesítésének és működésének közegészségügyi feltételeit is. Az üzemeltetőknek részletes technológiai leírásokat, munkahelyi kockázatértékeléseket és dokumentációkat kellene benyújtaniuk. Az NGM egyúttal megváltoztatná a közegészségügyi technológiai szabályzat jóváhagyási eljárásrendjét, és szigorúbb feltételeket szabna a vízforgató és töltő-ürítő rendszerek működtetésére.
Fürdővíz-minőség és hatósági ellenőrzés
A fürdővíz minőségére és ellenőrzésére is részletes előírásokat tartalmaz a rendelettervezet. A jövőben az akkreditált vízvizsgálatok eredményeit az üzemeltetőknek legfeljebb nyolc napon belül fel kellene tölteniük egy állami rendszerbe. A tervezet az ellenőrzések menetét is rögzíti: a fürdő létesítése után két hónapon belül kötelező lenne a hatósági helyszíni szemle.
Kapacitásszámítás és higiénia: új alapelvek
A fürdők kapacitásának kiszámítása is átalakulna: a jelenlegi „egyidejű befogadóképesség” helyett a „megengedett egyidejű legnagyobb terhelés” lenne az új mérőszám, amely reálisabban tükrözi a medencék és pihenőterek használatát.
A higiéniai előírások szigorítása szintén központi elem. Fedett fürdők esetén a vendégszámhoz igazított számú hideg-meleg vizes zuhany kiépítése válna kötelezővé, ezek közül többnek szappanos, fürdőruha nélküli tisztálkodásra is alkalmasnak kell lennie. A medencéket alapértelmezés szerint lábmosón keresztül lehetne megközelíteni, ettől csak bizonyos feltételek teljesülése esetén lehetne eltérni.
Véleményezési határidő: június 3.
A javaslat még nem hatályos, de jelentős változásokat hozhat a hazai fürdők világába. A minisztérium a lakosság, a szakmai szereplők és a szolgáltatók véleményére egyaránt számít. A visszajelzéseket a tervezet hivatalos felületén keresztül lehet benyújtani.
Kapcsolódó cikkeink
NGM: közel negyedével csökkent az érintett drogériai termékek ára
Közel negyedével csökkent az érintett drogériai termékek ára – közölte…
Tovább olvasom >Marad az árréstop, az NGM elégedett
A kormány az élelmiszerek, a háztartási cikkek, a banki számladíjak…
Tovább olvasom >Milyen lesz a 2025-ös év? Indul a repülőrajt?
Ismét egy érdekes és hasznos összejövetelt tartott a Magyar Termék…
Tovább olvasom >További cikkeink
Új korszak a világgazdaságban? – Új kihívások hazánk előtt
2025 májusa a világgazdaságban a változások felgyorsulását hozta. A Közel-Keleten…
Tovább olvasom >Így maradhat egészséges a haj és bőr a közeledő nyári kánikulában is
A hajformázás, festés és szárítás mind gyengíthetik a haj belső…
Tovább olvasom >Új ciklus, stabil működés, változatlan irány – bizalmat kapott az ÖRT vezetése
Az Önszabályozó Reklám Testület (ÖRT) közgyűlése megerősítette a szervezet közvetlen…
Tovább olvasom >