Új sertésinfluenza elleni vírusterápiás innováción dolgozik egy magyar konzorcium
Egy magyar konzorcium új sertésinfluenza elleni vírusterápiás innováción dolgozik, amely jelentős veszteségektől kímélheti meg a sertéstenyésztőket – közölte a konzorcium egyik tagja, a Kéleshús Sertéstenyésztő és Hizlaló Kft. az MTI-vel.
A közlemény szerint a Kéleshús Sertéstenyésztő és Hizlaló Kft., a BIOLAB Diagnosztikai Laboratórium Zrt. és a Szegedi Tudományegyem alkotta konzorcium januárban kezdte meg egy validált sertéstechnológiai modell kifejlesztését, amely bizonyítja, hogy az embereken már biztonságosan alkalmazott antivirális szuperinfekciós (felülfertőződéses) technológia sertésvírusok kezelésére is alkalmas lehet. A Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Alap a fejlesztés finanszírozására 798 millió forint támogatást biztosított.
A sertésinfluenza (SIV) jelentős gazdasági veszteséget okoz a sertéstenyésztőknek, elsősorban a fertőzött sertések súlycsökkenése és lelassult súlygyarapodása miatt. A sertésekben bármikor megjelenhet új vírusvariáns, ami akár emberekre is veszélyt jelenthet – írták.
A projekt eredményeként létrejövő új technológiai eljárással a sertésinfluenza és sertéscirkovírus ellen is hatékonyan lehet majd védekezni. Az immunrendszert támogató eljárás (immun booster) a sertések veleszületett válaszkészségét növeli különböző folyamatban lévő vírusfertőzések alatt. A megoldás a külföldön elterjedt vakcinákkal szemben új szemléletű megközelítést honosít meg, amellyel a sertéstartó ágazat vírus elleni védekezésével kapcsolatos költségek csökkenésén keresztül javulnak az állattartás telepi körülményei – hangsúlyozták.
Az online elérhető adatok szerint a Kéleshús Sertéstenyésztő és Hizlaló Kft. 2023-ban 1,9 milliárd forint nettó árbevételt és 41 millió forint adózott eredményt termelt. Megelőző üzleti évében nettó árbevétele 951 millió forint, adózott vesztesége 97 millió forint volt.
Kapcsolódó cikkeink
Új sertésinfluenza elleni vírusterápiás innováción dolgozik egy magyar konzorcium
Egy magyar konzorcium új sertésinfluenza elleni vírusterápiás innováción dolgozik, amely…
Tovább olvasom >Csökkenő jövedelmezőség, növekvő hatékonyság: kihívások és lehetőségek a sertéstartásban
A sertéstartók az idei évben csökkenő jövedelmezőségre számítanak, annak ellenére,…
Tovább olvasom >Durva számok érkeztek: kilőtt a magyar sertésexport
Jelentős mértékben, 58 százalékkal nőtt a magyar élősertés exportja az…
Tovább olvasom >További cikkeink
Zsigó Róbert: érezhetően csökken az alapvető élelmiszerek ára az árrésstop hatására
Az árréstop bevezetésének hatására érezhetően csökken az alapvető élelmiszerek ára…
Tovább olvasom >3,6 milliárd forintot fordított új szupermarket építésére a SPAR Szentendrén
Mintegy 3,6 milliárd forintos saját forrásból elkészült az ország legújabb…
Tovább olvasom >Funkcionális alkoholmentes sört mutatott be a Dreher
Speciális összetétellel rendelkező, szénhidrát-elektrolit oldatokkal készülő alkoholmentes sört vezet be…
Tovább olvasom >