Új piacokat keres az EU az élelmiszeripar számára
Az amerikai piac kiesése komoly kihívást jelent az Európai Unió élelmiszerexportja számára, ezért az új kereskedelmi lehetőségek felkutatása mindennél sürgetőbbé vált. A szabadkereskedelmi tárgyalások új lendületet kaptak: Thaifölddel újraindultak az egyeztetések, Indiával pedig már a tizenegyedik tárgyalási körön is túl vannak a felek – írja a vg.hu.
Az amerikai elnök döntése alapján 10 százalékra csökkentették a büntetővámok mértékét, egyúttal három hónapra felfüggesztették azok alkalmazását. Az EU, válaszul a korábbi amerikai vámintézkedésekre, szintén vámokat vetett ki több amerikai termékre, köztük szójára, babra, mandulára, húsra, áfonyára, narancslére és fehér csokoládéra. Az amerikai bejelentés nyomán azonban az unió is elhalasztotta ezen ellenlépések bevezetését.
Az uniós intézkedések között továbbra is szerepel bizonyos amerikai termékek behozatali tilalma, például a klórral mosott baromfi, a génmódosított növények és a hormonkezelt állatok húsának tiltása.
A bizonytalan amerikai helyzet miatt az EU egyre intenzívebben keres új partnereket. Thaifölddel újranyitották a korábban megszakadt tárgyalásokat, Indiával pedig már a 11. fordulón is túl vannak. India 1,4 milliárd fős népessége óriási potenciált jelenthet az európai élelmiszeripar számára, különösen, hogy a szubkontinensen a következő évtizedekben jelentős fogyasztásnövekedés várható, főleg a húsfogyasztás terén, amely jelenleg még csak töredéke a globális átlagnak.
További tárgyalások indultak az Egyesült Arab Emírségekkel is, míg a kínai piacra történő bővülést az elektromos autók körüli vámháború egyelőre nehezíti.
Kapcsolódó cikkeink
Az Európai Bizottság engedélyezte a géntechnológiával módosított szójabab behozatalát az EU-ba
Az Európai Bizottság engedélyezte a géntechnológiával módosított szójabab uniós behozatalát,…
Tovább olvasom >Eurostat: stabil növekedést mutat az online platformokon foglalt vendégéjszakák száma az EU-ban
Stabil növekedést mutat az uniós tagországok rövid távra kiadott szálláshelyein…
Tovább olvasom >GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >További cikkeink
Rekordszinten a vállalatvezetők elköteleződése a fenntarthatóság iránt
A K&H fenntarthatósági index legfrissebb adatai szerint a vállalatvezetők hozzáállása…
Tovább olvasom >Kismértékben emelkedett a FAO élelmiszerár-indexe júniusban a hús, tejtermékek és növényi olajok drágulása miatt
Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) pénteki jelentése szerint az élelmiszer-alapanyagok…
Tovább olvasom >Mitől tízszereződhet meg egy-egy bor ára?
Kevesebben vannak világszerte, mint ahány ember járt az űrben, számuk…
Tovább olvasom >