Új lendületet kapna az egységes piac: uniós stratégia a kereskedelmi akadályok lebontására

Szerző: Trademagazin Dátum: 2025. 05. 23. 12:03

Az Európai Bizottság új stratégiával frissítené fel az egységes piacot: a cél, hogy a tagállamok közötti kereskedelmi akadályok felszámolásával növeljék az EU gazdasági teljesítményét és versenyképességét – különösen az USA-val és Kínával szemben. A tervezet szerint a címkézési szabályok harmonizálása, a digitális adminisztráció fejlesztése és a cégalapítás gyorsítása is a fő intézkedések között szerepel – mutat rá a G7.hu cikke.

Az egységes piac 1987 óta létezik, de a tagállamok közötti gazdasági integrációt még mindig számos nemzeti szintű szabályozás lassítja. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) becslései szerint ezek a korlátozások a termékek esetében 44, a szolgáltatásoknál pedig 110 százalékos effektív vámhatást eredményeznek. A Bizottság számításai szerint már egy 2,4%-os belső kereskedelmi élénkülés is ellensúlyozhatná az amerikai export 20%-os csökkenését – amely Donald Trump vámemelési politikája nyomán különösen aktuális kihívás.

A stratégia egyik kulcseleme a címkézési szabályok egységesítése: jelenleg az eltérő tagállami előírások jelentős többletköltséget jelentenek a vállalkozásoknak. Emellett napirenden van a digitális termékútlevelek bevezetése, amely átláthatóbbá tenné a termékek eredetét, összetételét és fenntarthatósági jellemzőit. Az adminisztrációs akadályok lebontásával egy jövőre induló program célja, hogy egy cég akár 48 órán belül megkezdhesse működését a regisztrációt követően.

Bár a stratégia számos ágazatot érint, a pénzügyi szektort – amely különösen alacsony szintű integrációt mutat az EU-n belül – nem foglalja magába. Ennek fejlesztését egy külön terv, a befektetési és megtakarítási unió irányozza elő.

A siker kulcsa azonban a tagállami együttműködés: a Bizottság javaslata szerint minden kormányzati vezetésben kellene lennie egy felelős személynek, aki számon kéri a nemzeti szinten megvalósuló uniós piacfejlesztési lépéseket. A tervezet előrehaladását 2026-ban értékelnék, és szükség esetén 2027-ben újabb törvénycsomag következhet.

Az egységes piac megerősítése nemcsak gazdasági kérdés, hanem geopolitikai válasz is – egy olyan világban, ahol a blokk saját belső erejére egyre nagyobb szüksége van.

Kapcsolódó cikkeink