Új korszakot nyit innovációival a szántóföldi termesztésben a Syngenta
Hatékony növényvédelmi termékpalettával és széles, kitűnő vetőmag genetikával indítja az idei esztendőt a Syngenta. A vállalat új programjainak révén a termelők nemcsak ezeket a termékeket kaphatják meg a szántóföldi gazdálkodásukhoz, de számíthatnak a vállalat szakértőinek tapasztalatára is.
A Syngenta stratégiájának középpontjában már jó ideje a termelő, valamint a fenntartható és profitábilis gazdálkodás áll. A közös cél, a siker érdekében a vállalat a termelőivel együtt fejlődik, igyekszik valódi segítséget nyújtani, jó és kedvezőtlen évben egyaránt. A legújabb technológiákat hívja segítségül és a tapasztalatokra építve igyekszik kultúrákon átívelő szaktanáccsal segíteni a gazdálkodásukat. Termőhelyre, valamint adott gazdálkodási környezethez igazodva, a termelőkkel közösen alakítja ki a következő év gazdálkodási stratégiáját.
Napraforgóban 63%-os piacrésszel vezet a Syngenta
2023-ben több mint 450 ezer hektáron vetettek a termelők Syngenta napraforgót, azaz a napraforgó vetésterület kétharmadára Syngenta-hibrideket választottak. Ez azt is jelenti, hogy tovább erősödött a vállalat piacvezető pozíciója 63%-os piacrésszel a Kynetec napraforgó vetőmagpanel 2023-as adatai szerint. A tavalyi évben is az SY Bacardivolt a gazdák kedvence, a második helyen a magas olajsavas SY Excellio végzett. Az idei évben is két hibriddel bővül a piac legszélesebb palettája: a tavaly óta elérhető magas olajsavas tribenuron-metil ellenálló Subeo hibrid méltó társat kapott az NX22316 hibriddel. Az új hibrid 2023-ban a NÉBIH fajtakísérletében az SU kezelt középérésű csoport összes hibridjét maga mögé utasította, még a többszörös országos első linolsavas SU Sureli hibridet is. A másik Syngenta-újdonság a közepes vagy magas terméspotenciálú területekre ajánlott SY Corsica AR, amely egy teljesen új gyomirtási technológia bevezetését is jelenti. Az A.I.R. technológia a piacon jelenleg elérhető legrugalmasabb gyomirtást teszi lehetővé, hiszen Listego Pro vagy Fluence herbicidekkel is kezelhető. Ezáltal nem kell a hibridválasztáskor eldönteni a poszt kétszikűirtó herbicidet, így a kialakult gyomviszonyoknak legmegfelelőbb gyomirtás technológia alkalmazható. Jelenleg a Syngenta rendelkezik a legszélesebb hibridajánlattal hazánkban, hiszen mindenki megtalálhatja a saját környezeti adottságai között legjobban teljesítő hibridet olaj- illetve gyomirtási technológiától függetlenül.
A cél változatlan: irány a 6 tonnás termésátlag napraforgóban
2024-ben is folytatódik a Syngenta „6 tonna” programja, amelynek fő célja, hogy a program résztvevőivel megszerzett tapasztalatokat és a vállalati szakértőinek tudását a területi képviselőkön keresztül közvetítsék a termelők felé. A programban a kezdetektől a nitrogéndózisok optimalizálására törekednek, mert ez az elem jelentős költségtényező, másrészt a túlzásba vitt nitrogén számos negatív hatással bírhat. Ilyen a nagyobb érzékenység a kórokozókra, csökkenő olajtartalom és a túlzó növekedés. A nitrogén mellett fontos a napfény optimális befogása és hasznosítása is, ennek érdekében sortáv és sorirány kísérleteket helyezik fókuszba.
Egyre jobb pozícióban a kukoricahibridek, kalászosok
A kukorica vetőmag választék is évről-évre egyre kiválóbb teljesítményű hibridekkel bővült. Jelenleg már 14% feletti piacrésszel rendelkezik a Syngenta a Kynetec piackutató 2023-as felmérése alapján. Ez hozzávetőlegesen több mint 120 ezer hektárnyi Syngenta kukoricatermő területet jelent Magyarországon. A 2024-es vetési szezonra az SY Artos (FAO 350-370) és SY Stacio (FAO 360-380) érkezik, a siló szegmens újdonsága pedig az SY Andromeda (FAO 560-580). Syngenta őszi búzát több mint 100 ezer hektáron vetnek már a magyar gazdák. A széles portfólió lehetővé teszi a különböző termesztési körzetek, tájegységeken gazdálkodók igényeinek kielégítését. A tavalyi évben új fajtával bővült portfólió: az SY Rocinante 2024-től már a termelők rendelkezésére áll. A hibrid árpa jelentősége az elmúlt években egyre inkább megnövekedett az emelkedő inputanyag-árak és a szélsőséges időjárás következményében. A jól ismert Jallon, SY Dakoota és SY Dooblin hibridjek mellett 2024 második felében két új hibridet mutat be a Syngenta, ezek közül az egyik áttörés lesz a gabonavírusok elleni védelemben.
Minden láncszemnek jelentősége van a kalászos eredményes termesztéséhez
2023 őszén indította el a „Minden szem számít” technológiai programot az erre nyitott termelő partnereivel a Syngenta. A vállalat élen jár a kalászosok nemesítésében, a növényvédelem és a biológiai termékek területén, így egyedülálló termesztéstechnológiai ajánlatot tud adni a gazdálkodóknak. A program komplex rendszerként vizsgálja a technológiai elemeket, amelyek segítségével a gazdák optimalizálni tudják profitjukat. Az idei szezonban elindították az első kísérleteket üzemi szinten növényvédelmi technológiai és termesztéstechnológiai vonalon is.
Hatékony növényvédelmi újdonságok
A napraforgó növényvédelmében hatásos megoldás a Boxer terbutilazin-mentes preemergens gyomirtó. Kukoricában az idén 20 évesen is piacvezető talajfertőtlenítő Force 1,5 G továbbra is megbízhatóan szolgálja a gazdák termelését. Segítséget nyújt a Syngenta honlapja a megfelelő gyomirtó szer kiválasztásában, akár terbutilazin tartalmú, akár attól mentes megoldásokat (Camix Pro, Elumis Bang, PeakNik) keresnek a gazdálkodók. A kalászosok gyomirtásában az egyik legszélesebb egyszikűek elleni technológiát mutatta be a cég, amelynek legújabb szereplője az Avoxa család. A 2023-as évben többszörösen bizonyított az Elatus Erára alapuló fungicid technológia, amely a sárga rozsda ellen újfent igazolta a kimagasló hatékonyságát. A hagyományos növényvédelmi technológiák mellett hasznos digitális megoldásokkal is segíti a gazdák termelését a vállalat.
Környezeti fenntarthatóság: új biológiai megoldások
A Syngenta 2023-ban vezette be az első terméket Quantis néven, amely már az első évében nagy sikert aratott. 2024-ben a vállalat újdonsága, Azotobacter salinestris CEST 9690 baktériumot tartalmazó Vixeran, amely új területet nyit a szántóföldi növények természetes nitrogénellátásában. Az endofita baktériumfaj a levélben, a gyökérben és a gyökér felületén élve a levegő nitrogénját átalakítva ammónia ionná, felvehető forrást biztosít a növény számára. A készítmény segítségével csökkenthető a környezetünk műtrágyaterhelése, és hatékonyan mérsékelhető a mezőgazdaság ökológiai lábnyoma. A termék kiválóan beilleszthető a szántóföldi növények technológiájába, mivel a réztartalmú készítmények kivételével a legfontosabb növényvédelmi megoldásokkal együtt kijuttatható.
Kapcsolódó cikkeink
Ceres ZRt.: Fenntarthatósági mérföldkő a győri üzem tetején
A fenntarthatóságot és az innovációt tűzte zászlajára a Ceres ZRt.,…
Tovább olvasom >Megtérül a fenntarthatóság
Az EY 2024-es Fenntartható Érték Tanulmánya szerint a fenntarthatósági beruházások…
Tovább olvasom >Az élelmiszeripar jövője: a vállalatok 50%-a fenntartható megoldások bevezetését tűzi ki célul – A Tetra Pak felmérés eredményei
Az élelmiszergyártás továbbra is energiaigényes folyamatokra és fosszilis tüzelőanyagokra támaszkodik,…
Tovább olvasom >További cikkeink
Master Good, Nestlé Hungária, Tesco Magyarország az idei győztes sorrend
A Trade magazin idén másodszor hirdette meg a Karácsonyi tv-reklámok…
Tovább olvasom >Átadásra kerültek a CO-OP Star idei Ezüstfenyő és Ezüstcsillag díjai
Ahogy minden évben karácsony előtt, úgy idén is, december közepén…
Tovább olvasom >Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >