Új irányt kell szabni a mezőgazdaság fejlődésének
Új irányt kell szabni a mezőgazdaság fejlődésének a XXI.. század elején, ugyanis az eddigi „üzletmenet”, azaz az az út, amelyen ma jár az agrárium, nem folytatható tovább – ez a végkövetkeztetése annak a nemzetközi szakértő csapat által készített tanulmánynak, amelyet nemrégiben állítottak össze 110 kormány támogatásával.
A „Válaszúton a mezőgazdaság” című tanulmány úgynevezett vezetői összefoglalójának magyar fordítását a Greenpeace és a Védegylet szakértői mutatták be hétfőn sajtóreggelin Budapesten az újságíróknak.
Az új nemzetközi trend a mezőgazdaságban, azaz a lokalitás előtérbe állítása, közel áll a magyar Nemzeti Vidékstratégia egyik fontos alapelvéhez, a családi gazdaságok előtérbe állításához. Emellett további hasonlóság a két elképzelés között a multifunkcionális mezőgazdasági modell előnyben részesítése.
A tanulmány azt vizsgálta, hogy a XX-XXI. század fordulóján milyen eszközökkel csökkenthető a szegénység és az éhezés a világon a mezőgazdaság adta eszközökkel. Marco Contiero, a Greenpeace uniós irodájának agrárpolitikai szakértője egyebek mellett arról beszélt, hogy a teljes jelentés mintegy 2.500 oldalon elemzi a mezőgazdaság lehetőségeit a termelés bővítésére.
A szakértők végkövetkeztetésként arra a megállapításra jutottak, hogy az ipari jellegű mezőgazdasági termelést meg kell változtatni, és a helyi lehetőségek előtérbe állításával több embert lehet élelemhez és munkához juttatni. Ezért a mostaninál nagyobb szerepet kell kapnia a mezőgazdaságban a helyi kezdeményezéseknek, például a tájgazdálkodásnak, továbbá az élelmezésbiztonság megteremtésének.
Juan Felipe Carrasco a spanyol Greenpeace agrárkampányokért felelős szakértője arról beszélt, hogy Spanyolország az élő példa arra, hogy a GMO-növények termesztésével nem oldhatók meg és nem enyhíthetők a mezőgazdaság gondjai. A dél-európai országban ugyanis már 3 évtizede termelnek génmódosított technológiával kifejlesztett növényeket, viszont ezek termőterülete 30 év alatt sem növekedett jelentősen.
A tanulmány bemutatását megelőzően csaknem 100 szakértő részvételével háromnapos konferenciát tartottak a civil szervezetek Debrecenben. A Védegylet, a Greenpeace és a Creating Coherence hálózat által szervezett konferencia célja az volt, hogy az Európai Unió Mezőgazdasági és Halászati tanácsának informális találkozója előtt sorra vegyék: mik a civil szervezetek szerint a tanácsülésen tárgyalt témákban a legfontosabb tennivalók.
A tanácskozáson az az álláspont alakult ki, hogy mindenekelőtt méltányos termelési árakra van szükség az állattenyésztési szektorban, amihez elengedhetetlen az erős európai kínálatszabályozás. Emellett a tejkvóta megszüntetése ellentétes irányú lépés a fenti kívánalommal, ezért a konferencián részt vevők aggodalmukat fejezték ki ezzel a tervezettel kapcsolatban.
Kifogásolták a fórum résztvevői azt is, hogy az európai hús- és tejtermékek csomagolásán jelenleg nem tüntetik fel azt, hogy az állatok jórészt Latin-Amerikából származó, főként génmódosított takarmányt esznek. A vásárlók így nem tudják elkerülni ezek fogyasztását, noha az emberek többsége az unióban elutasítja a mezőgazdasági célú génmódosítást. Ezt a helyzetet a konferencián jelen lévők szerint az európai takarmány-önellátás biztosítása oldhatná fel.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >