Új felhívás célozza a rövid ellátási láncok fejlesztését
A rövid ellátási láncok (REL) fejlesztésének, kialakításának támogatására új pályázat jelent meg 1,6 milliárd forint keretösszeggel, a támogatási kérelmek benyújtására pedig május 14-től lesz lehetőség – jelentette be Feldman Zsolt. Az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára kiemelte, a felhívás fő célja a közvetlen termelői értékesítés erősítése, ami a gazdálkodóknak és a fogyasztóknak egyaránt előnyös.

Dr. Feldman Zsolt
A rövid ellátási láncnak köszönhetően a termelő által előállított élelmiszer értékesítése a lehető legkevesebb köztes szereplőn keresztül történik a fogyasztók számára. A termék eredete egyértelmű és nyomon követhető, gyakran helyben, de legalábbis egymás közelében történik az előállítás és értékesítés is. A REL jó lehetőség a kisgazdaságoknak, mivel értékesítési biztonságot tud teremteni az általuk megtermelt termékeknek – hangsúlyozta az államtitkár.
Feldman Zsolt szerint az európai uniós társfinanszírozású pályázatnak számos előnye van: erősíti a helyi gazdaságot és élelmiszer-önellátást, hozzájárul a helyi tudás és hagyományok megőrzéséhez. Továbbá a rövid szállítási útvonal és a kisléptékű előállítás támogatja az élelmiszertermelés környezeti fenntarthatóságát, a fogyasztók és a termelők szorosabb kapcsolata pedig a társadalmi kapcsolatok erősödését segíti. A felhívás támogatja a REL együttműködés által árusítani kívánt élelmiszerek értékesítését, tárolását, hűtését, csomagolását szolgáló konténerek beszerzését, illetve élelmiszer-automata beszerzését is.
Támogatási kérelmet mezőgazdasági termelőnek minősülő egyéni vállalkozó, szociális szövetkezet, egyházi vagy önkormányzati fenntartású intézmény, non-profit szervezet, vendéglátó-ipari vállalkozás, közétkeztetésben vagy piacszervezésben tevékenykedő vállalkozás nyújthat be. Fontos feltétel, hogy kizárólag olyan konzorciumi formában lehet kérelmet beadni, amelynek közös célja a megtermelt termékek közvetlen fogyasztóhoz történő juttatása. Egy projekt kapcsán maximum 70 millió forint támogatás nyerhető el.
Az együttműködések kialakításához kapcsolódó támogatási intenzitás mértéke 100 százalék, míg a megvalósítani kívánt tervükben megfogalmazott célok eléréséhez kapcsolódó beruházások megvalósítása 65 százalékos támogatási intenzitással támogatott – ismertette Feldman Zsolt.
Kapcsolódó cikkeink
Egyharmad Balatonnak megfelelő öntözővíz-készlet áll rendelkezésre
A rendkívüli aszály és a csapadékhiány ellenére minden öntözési igényt…
Tovább olvasom >Tállai András: „Az ágazatban komoly fejlesztési szándék és potenciál van jelen”
Technológiai fejlesztések, hazai beszállítók előtérbe helyezése, a szakképzés modernizálása és…
Tovább olvasom >Agrárminisztérium: a WWF által is díjazott állami erdőgazdálkodók célja az erdők megőrzése, gyarapítása és megújítása
„A magyar erdők biztonságban vannak, Magyarországon nincs erdőirtás!” – hangsúlyozta…
Tovább olvasom >További cikkeink
Zsugorinfláció: adatbázis indul a kisebb kiszerelésekről
A fogyasztók könnyen hozzáférhető, megbízható és folyamatosan frissülő forrásból tájékozódhatnak…
Tovább olvasom >Támad a Temu: az online diszkontóriás betörne az európai élelmiszerpiacra is
A kínai Temu online piactér az olcsó elektronikai és ruházati…
Tovább olvasom >A Mondeléz átadta legnagyobb közép-kelet-európai napelemparkját Székesfehérváron
A Mondeléz International csütörtökön hivatalosan is átadta új napelemparkját székesfehérvári…
Tovább olvasom >