Új borkategória a boroscímkéken

Szerző: trademagazin Dátum: 2009. 08. 06. 00:10

Új borkategória-megjelöléseket kell alkalmazni a magyar borokon augusztustól, a palackban lévő bor minőségéről a földrajzi jelzés helyett ezentúl az ad eligazítást, hogy egy-egy címkén milyen tradicionális megnevezések szerepelnek.

Horváth Csaba, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának (HNT) arról tájékoztatta az MTI-t, hogy az új kategóriák bevezetésére az európai uniós borpiaci reform második szakaszának hatályba lépésével került sor.
A szakember emlékeztetett arra, hogy Magyarországon eddig négy kategória létezett. Az úgynevezett védett eredetű bor meghatározott, történelmi tradíciójú termőhelyről, a minőségi bor meghatározott termőhelyről származott.Tájbornak nevezték az egy-egy tájegységre vagy termőhelyre jellemző, jelentős mennyiségben előállított bort. Asztali bornak pedig a termőhelyhez nem köthető, szintén nagy mennyiségben előállított bor számított.
A továbbiakban bevezetik az oltalom alatt álló eredet-megjelöléses borkategóriát, amelybe tartozhat a védett eredetű bor és a meghatározott termőhelyről származó bor is. Ennek minősége és jellemzői alapvetően vagy kizárólag egy adott földrajzi környezetnek és ahhoz kötött természeti tényezőkhöz köthetőek. Ez a minőség kizárólag az adott földrajzi területen, az ott termett szőlőből készülhet.
Az oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel ellátott borkategóriába a meghatározott termőhelyről származó minőségi bor, valamint a tájbor kerülhet, azaz olyan borok, amelyek e földrajzi eredethez kapcsolhatók, és legalább 85 százalékban a földrajzi területen termett szőlőből, az adott földrajzi területen  készültek.
A földrajzi jelölés nélküli borkategóriába lényegében bármilyen bor besorolható – írja a ProfitLine.hu az MTI közlése nyomán.






Kapcsolódó cikkeink

Még több cikk hasonló témában >

További innovációs termékek