Új adómentes juttatás lesz a testi és lelki egészséget támogató program
2024. október 10-én, a Lelki Egészség Világnapjához kapcsolódóan hazai szakemberek, kutatók, szolgáltató cégek és civil szervezetek fogtak össze, hogy az új munkaerő piaci kihívásoknak, a nemzetközi ajánlásoknak és jogszabályi elvárásoknak megfelelően egy innovatív megoldást kínáljanak 2025-re a munkáltatóknak a munkavállalói jóllét és a fenntartható gazdasági növekedés támogatására.
Az új prevenciós csomag kifejezetten a munkavállalók testi és lelki jóllétét célozza meg a közösségi kapcsolatokat is fókuszba helyezve, egy új 2025-től elérhető juttatás keretében. A Social Care-nek nevezett prevenciós csomag elemei közé tartozik a pszichoszociális kockázatértékelés, egészségfejlesztési programok, vezetői kompetenciák fejlesztése, belső szakértői csapat kiképzése, valamint a munkavállalók érzékenyítése az egészségtudatos életmódra online és személyes képzési programokkal. A prevenciós program célja, hogy a vállalatok tudományos alapú és fenntartható megoldásokat kapjanak a jelenlegi munkaerő piaci kihívásokra, miközben megfelelnek az ESG törvény előírásainak is.
A kezdeményezés nem csak a munkavállalók egészségének javítására koncentrál, hanem a munkahelyi hatékonyság növelésére is. Az egészséges és érzelmileg kiegyensúlyozott dolgozók termelékenysége magasabb, kevesebb betegszabadságot vesznek igénybe és kimutathatóan elkötelezettebbek a vállalat és annak céljai iránt. (link).
“Becslések szerint a munkaképes korú felnőttek 15%-ának van valamilyen mentális zavara. A depresszió és a szorongás évente hozzávetőleg 1 billió amerikai dollár veszteséget okoz a globális gazdaságnak, főként a csökkent munkateljesítmény miatt.”
(WHO adatai alapján).
Ezt a tényt erősíti meg a 2023-as OECD ajánlás a Well-being Framework is, melyben a szubjektív jóllét hatását vizsgálták a teljesítménnyel összefüggésben. A kutatás eredményei alapján az emberek saját életükkel kapcsolatos elégedettsége, boldogsága és érzelmi stabilitása kulcsfontosságú nem csak társadalmi szinten, hanem a vállalati teljesítmény szempontjából is.
A program egyes elemei a munkáltatók számára adómentesen lesznek elérhetőek, így egyes szolgáltatások után sem a munkavállalóknak, sem a munkáltatóknak nem kell adót fizetniük. Ez a kezdeményezés különösen fontos a munkahelyi stressz, a kiégés és a mentális betegségek növekedésének megfékezése érdekében, amit a Lelki Egészség Világnap témája is hangsúlyoz.
A szolgáltatás megvalósításában résztvevő cégek és egyetemi kutató szakemberek elkötelezetten dolgoznak azon, hogy a munkahelyi egészség és jóllét támogatása könnyen hozzáférhető és hosszú távon fenntartható megoldás legyen minden vállalkozás és intézmény számára.
Faragó István, az összefogás vezetője a stressz-m.hu és a wellbeing.hu tulajdonosa, korábban a Wellbeing Szövetség elnöke kiemelte:
“A testi és lelki egészség, a munkavállalói jóllét és a támogató munkahelyi közösségek megteremtése alapfeltétele a fenntartható gazdasági fejlődésnek. Ezzel az új programmal a munkáltatók átfogó és tudományos alapokra épülő támogatást nyújthatnak a dolgozóiknak, részben adómentes formában.”
A programban résztvevő szakemberek és cégek listája:
- Prof. dr. Kiss István (PTE, Intézetigazgató egyetemi tanár)
- Dr. Szilas Roland Ferenc (Corvinus Egyetem, egyetemi docens)
- FitPuli Kft. – Dr. Oláh Dániel
- Expedit Nodum K+F Ügynökség – Dr. Némedi Erzsébet
- Hellovelo Zrt – Hényel Ágoston
- Edinaturally – Ötvös Edina
- Erdőmerülés Program – Merényi Tímea
- Én Projekt – Istenes Petra
- HAT Alapítvány/ LivingRoom+ – Kuremszki Andrea
- Health At Work Kft. – Botka Zsolt
- DokiApp – Somogyi Tibor
- Jót Alszom – Szijjártó Noémi
- Lilith – Event Kft. – Kivágó Róbert
- Önfejlesztők Háza – Fodor István
- StretchMe Kft. – Gerencsér-Herendi Helga
- SzilVitality Training – Gyergyói Szilvia
- Talk-A-Bot Zrt. – Deliága Ákos
- CSDI HR Trend & Style Bt. – Csenteri-Dénes Ildikó
- Stressz-M / Wellbeing.hu – Faragó István
Kapcsolódó cikkeink
A mentális egészség fenntartása a vállalati folyamatokban – A művészet erre is jó?
A természeti- és társadalmi tőke gondozása új kihívások elé állíthatja…
Tovább olvasom >Egészség a mindennapokban
Az egészséges életmód mindenkinek mást és mást jelent, és nem…
Tovább olvasom >Nem szabad a számokhoz viszonyítani magam – így őrzi meg mentális egészségét az egyik legsikeresebb influencer, Viszkok Fruzsi
Viszkok Fruzsina, a magyar youtube piac egyik vezéregyénisége, online tartalomkészítő…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >