Ugrásszerűen nőtt a Kínával folytatott kereskedelem
Magyarország természeti adottságai a mezőgazdasági termeléshez kiválóak, minden feltétel adott ahhoz, hogy minőségi élelmiszerekkel lássuk el az importra szoruló kínai gazdaságot – fogalmazott Kardeván Endre államtitkár a Kínai Karantén Hivatal szakértőivel megkezdett kétnapos tárgyalás megnyitóján, a Vidékfejlesztési Minisztériumban. A megbeszélés eredménye a kínai hivatallal való szorosabb együttműködés, és egy regionális iroda budapesti megnyitása lehet.
Gördülékenyebbé válhat az agrárkereskedelem Magyarország és Kína között, amennyiben az élelmiszer exportért és importért, az élelmiszerbiztonságért felelős kínai Karantén Hivatal regionális irodát nyit Magyarországon. Többek között erről is tárgyalt ma a Vidékfejlesztési Minisztérium élelmiszerlánc-felügyeletért és agrárigazgatásért felelős államtitkára és Lin Wei, a kínai delegáció vezetője.
Magyarország természeti adottságai kiválóak, a minőségi élelmiszerek iránt megnövekedett kínai keresletet növekvő exporttal szeretnénk kielégíteni – hangsúlyozta a tárgyaláson Kardeván Endre, aki elmondta, hogy a két éve tartó tárgyalássorozat az élelmiszerexport növelését készíti elő. A Kína és Magyarország közötti élelmiszerkereskedelem élénkülése megnyithatja az utat a két ország közti kereskedelem fejlődése előtt.
Kínában a föld lakosságának 20%-a él, ennek élelmezése az ország vezetésének egyik legnagyobb feladata. A kínai mezőgazdaság csupán az 1,3 milliárd ember élelmezéséhez szükséges mennyiség felét tudja előállítani, ezért az ország folyamatos importra szorul. Ez ad alapot a mezőgazdasági együttműködés dinamikus fejlődéséhez.
Tavaly Kína és Magyarország gazdasági együttműködése a korábbiakhoz képest ugrásszerűen,huszonháromszorosára nőtt, összesen 9,2 milliárd USD-t tett ki. Ebből csupán 34 millió dollárt ért el az élelmiszerkereskedelem, ami további kihasználatlan lehetőségeket rejt magában – fogalmazott Lin Wei. Kínában a minőségi áruk iránit kereslet is megnőtt. Ez a növekvő igény alapja lehet a két ország közti kapcsolatok elmélyítésének, a gazdasági együttműködés bővülésének – mondta a kínai tárgyalódelegáció vezetője.
(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >Decemberben alig változott a GKI konjunktúraindexe
A GKI Gazdaságkutató Zrt.– az EU támogatásával –felmérése szerint decemberben…
Tovább olvasom >Ünnepi fogások: bacon kuglóf, baconos sajttorta és szilveszteri kandírozott virslifalatkák
Sokszor egy-egy szokatlanabb hozzávaló, vagy akár maga a tálalás is…
Tovább olvasom >