Túl sok cukrot esznek a legkisebbek
Az ünnepi szezon közeledtével sok gyermek édességfogyasztása jelentősen megnő, ám egy friss tanulmány arra figyelmeztet, hogy érdemes mérsékelni a cukorfogyasztást. A Science folyóiratban megjelent kutatás szerint, amit a Pénzcentrum osztott meg, a cukorbevitel korlátozása már a fogantatás időszakától egészen kétéves korig jelentősen csökkentheti a későbbi krónikus betegségek, például a cukorbetegség és a magas vérnyomás kockázatát.
A kutatás során a tudósok az Egyesült Királyságban a második világháború idején bevezetett cukoradagolás megszűnése előtti és utáni egészségügyi adatokat elemezték. A UK Biobank 60 000, 1951 és 1956 között született emberének egészségügyi adatait vizsgálva azt találták, hogy a korlátozott cukorfogyasztású időszak alatt született gyermekeknél 35%-kal kisebb valószínűséggel alakult ki 2-es típusú cukorbetegség, és 20%-kal csökkent a magas vérnyomás kockázata. Az elhízás esélye is 30%-kal csökkent ezeknél a gyerekeknél.
Dr. Mark Corkins, a Tennessee-i Egyetem Egészségtudományi Központjának gyermekgasztroenterológiai vezetője rámutatott, hogy az emberek „már születésük pillanatától fogva szeretik az édes ízt”. Azonban a túlzott cukorfogyasztás gyorsan károsíthatja az anyagcserét, így hosszú távon a szív- és érrendszeri betegségek, az elhízás és a cukorbetegség kockázatát is növeli. Az amerikai étrendi irányelvek szerint a 2 évesnél idősebb emberek napi cukorbevitelét a teljes kalória kevesebb mint 10%-ára kellene korlátozni, de a valóságban a fogyasztás ennél sokkal magasabb.
A tanulmány vezető szerzője, Tadeja Gracner szerint nemcsak a szülők táplálkozási tudatosságára, hanem a vállalatok felelősségére is szükség van a probléma kezelésében, hiszen a gyerekeket sokszor cukros édességek reklámjaival célozzák meg. A kutatás szerint különösen a terhes és szoptató anyák fogyasztanak túl sok hozzáadott cukrot – átlagosan háromszor annyit, mint az ajánlott mennyiség, amely meghaladja a napi 80 grammot.
A szakértők szerint a kisgyermekek cukorfogyasztásának mérséklésének egyik hatékony módja, ha a szülők saját táplálkozási szokásaikat is megváltoztatják. Dr. Corkins hangsúlyozza: „A gyerekek követik, amit a szüleik esznek. Ha a szülők egészséges alternatívákat választanak a cukros italok és édességek helyett, az hosszú távon pozitív hatással lehet a gyerekek egészségére.”
Kapcsolódó cikkeink
Globális cukorpiaci válság fenyeget: aszály, áradások és exportkorlátozások sújtják a piacot
A világ cukorpiaca jelenleg komoly kihívásokkal néz szembe, mivel Brazíliában,…
Tovább olvasom >Kakaóhéjból és gyümölcsléből fejlesztik az újfajta, cukormentes csokoládét
Svájci tudósok egy forradalmi módszert dolgoztak ki, amely megváltoztathatja a…
Tovább olvasom >Nem feltétlenül ellenség a cukor, sőt
A cukor fogyasztása gyakran vitatott téma, különösen az egészséges életmód…
Tovább olvasom >További cikkeink
Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >Fenntartható csomagolás: fókuszban az újrahasznosítás és a körforgásos gazdaság
A csomagolás az ellátási lánc egyik kulcseleme, ahol a fenntarthatóság…
Tovább olvasom >