Tudás és lendület a jövő élelmiszeriparáért

Szerző: trademagazin Dátum: 2010. 07. 06. 08:00

Pászti Balázs, a MÉTE (Magyar Élelmiszer-tudományi és Technológiai Egyesület) tanácsadója szerint az élelmiszeriparnak az idősebbek letisztult tudására és a fiatalok új tudására, vehemenciára egyaránt szüksége van.Mit tekint a MÉTE fő hivatásának?
P. B.: – A MÉTE 1949-ben alakult meg. Célja akkor is, most is szinte ugyanaz, csak a hangsúlyok kerültek máshová. Nevezetesen: összefogni az élelmiszer-feldolgozó ipar különböző szakágazatait, teret és formát adva a szakemberek – többnyire mérnökök – véleménycseréjének. Konferenciákat szervez, segít az egyes ágazatok szakmai napjainak megszervezésében, igyekszik a legfrissebb hazai és nemzetközi tudást megosztani a résztvevőkkel.

Milyen területek képviseltetik magukat az egyesületben?
P. B.: – Szebb időkben 16 ezer tagja is volt a MÉTE-nek. Most tagjai között megtalálhatjuk az élelmiszer-oktatással foglalkozó egyetemeket. Elnöke Szabó Gábor, ügyvezetője Véha Antal, a Szegedi Tudományegyetem rektora, illetve dékánja. Ebből is látszik, hogy mennyire fontos az oktatás. A másik fő terület a kutatás: nemcsak az egyetemeken végzett kutatómunka, hanem kiemelten a különböző kutatóintézetekben zajló tevékenység. A MÉTE például a KÉKI-vel közösen ad ki szaklapot. Az oktatás és a kutatás mellett legalább ilyen fontos a mára már csak kétezer tagot számláló, de annál lelkesebb és elkötelezettebb csapat lobbiereje. Ez utóbbira és a hatvan év felgyülemlett tudására nagy szükség van és lesz az ágazat jelenlegi, rossz helyzetéből való kilábaláshoz.

Idén május 6-án rendezték meg az Országos Diákköri Konferenciát. Milyen múltja van a rendezvénynek, miért tartják szükségesnek fennmaradását?
P. B.: – Az idősebbek letisztult tudása, higgadt véleményalkotása mellett szükség van a fiatalok új tudására, vehemenciájára, lendületére. Ezért gondolta úgy a MÉTE, hogy az idei, sorrendben a tizennyolcadik Tudományos Diákköri Konferencia minden helyezettjét és díjazottját mintegy bónuszként egyéves, ingyenes MÉTE-tagsággal is jutalmazza, bízva abban, hogy a véleményvezérek aktivitásával felfrissülhet az ifjúsági tagozat. Ez egyébként most jelentős létszám, mert a TDK-n öt egyetem több mint száz diákja 96 dolgozat eszenciáját prezentálta 10 percben, 9 kategóriában. Minden kategóriában minimum három helyezett kapott díjat.
Milyen szakmai tapasztalatokkal zárták a rendezvényt?
P. B.: – Rendkívül jó volt látni és hallani a diákokat, akik teljes komolysággal, néha kicsit megilletődötten prezentálták saját kutatási eredményeiket, vagy tettek ajánlatokat a szerintük hasznos alkalmazásra, majd a vidám nyüzsgő életet a folyosókon. Szóval, van honnan meríteni, van megfelelő tudás és hozzá életerő is.

Kapcsolódó cikkeink