Továbbra is óriási biznisz a súlycsökkentő szerek piaca
Az évek során a gyógyszeripar számos kísérletet tett arra, hogy hatékony súlycsökkentő szereket hozzon a piacra, ám ezek gyakran súlyos mellékhatásokkal és egészségügyi kockázatokkal jártak. Az amfetaminról és annak származékairól, mint például a dinitrofenolról, amelyek korábban népszerű súlycsökkentőként szolgáltak, kiderült, hogy komoly egészségügyi problémákat okoznak, ideértve az idegrendszeri zavarokat és súlyos függőséget.

Óriási a biznisz
A múlt század során több, ma már tiltott hatóanyag került a piacra. Az 1930-as években a dinitrofenol, míg az 1960-as években az amfetamint tartalmazó Rainbow tabletták számos halálesetért voltak felelősek. Az 1971-ben piacra dobott Aminorex magas vérnyomásos esetekhez köthető visszavonása, és a 1997-ben a szívbillentyű-problémákat okozó fenfluramin kivonása további példák a kockázatos gyógyszerfejlesztési gyakorlatokra.
A modern gyógyszeripar jelentős változásokon ment keresztül az elmúlt évtizedekben. A WHO adatai szerint a globális elhízás mértéke jelentősen megemelkedett, ami új kihívások elé állítja a gyógyszeripart. A dán Novo Nordisk és az amerikai Eli Lilly, mint a súlycsökkentő gyógyszerek piacának vezetői, innovatív megoldásokat kínálnak, mint a GLP-1-agonisták, amelyek segítenek a fogyásban, az étvágy csökkentésében és az anyagcsere gyorsításában.
A Novo Nordisk és Eli Lilly nem csak a fogyásban, hanem több egyéb betegség kezelésében is jelentős előrelépéseket tett, így a cukorbetegség, a magas vérnyomás és a szívbetegségek területén is. Ezen felül a GLP-1-agonisták hatékonyságát több klinikai vizsgálat is alátámasztotta, amelyek azt mutatják, hogy ezek a gyógyszerek csökkenthetik a szívproblémák kockázatát is.
A gyógyszeripar jelenlegi kihívása a hatékony gyártási kapacitások hiánya, amely képtelen kielégíteni a növekvő keresletet. Ezenfelül a magas árazás is akadályt jelent, mivel a legtöbb egészségbiztosító és állami ellátórendszer nem támogatja a fogyókúrás szerek használatát. A jövőben a Novo Nordisk és Eli Lilly, valamint az újonnan érkező versenytársak, mint például a Viking Therapeutics, továbbra is kutatni fogják a GLP-1-agonisták további alkalmazási lehetőségeit, valamint a gyártási és árazási stratégiákat, hogy megkönnyítsék ezeknek a forradalmian új gyógyszereknek a piacra jutását.
Kapcsolódó cikkeink
A Trump-vámok a gyógyszeriparra is kihatnak
Donald Trump új vámterve a gyógyszerimport visszaszorítását és az amerikai…
Tovább olvasom >Komoly hozzáadott értéke van a gyógyszeriparnak, de könnyen lemaradhat Európa
Kiemelt szerepe van a szűrőprogramoknak a rákellenes küzdelemben, és Magyarország…
Tovább olvasom >Patikán innen és túl
A vény nélküli gyógyhatású készítmények és étrend-kiegészítők piaca az utóbbi…
Tovább olvasom >További cikkeink
BCSDH: fokozni kell az erőfeszítéseket a klímavédelem terén
A BCSDH és a Deloitte legfrissebb klímavédelmi felmérése szerint a…
Tovább olvasom >Árrésstop árnyékában: így alakulnak a húsvéti bevásárlás költségei 2025-ben
Az idei húsvéti bevásárlási szezon igazi meglepetése nem a csokinyúl…
Tovább olvasom >Innovatív gombafehérjés desszerteket fejlesztett az Eroski
A spanyol Eroski áruházlánc a catering terén vezető Ausolannal, az…
Tovább olvasom >