Továbbra is növekszik az állattenyésztés
2024-ben az időjárás igen szélsőségesen alakult, kora tavasszal csapadékhiány alakult ki, ugyanakkor a nyár elején jelentős esőzések voltak, ezt követően pedig heteken át tartó hőhullám következett. A csapadékhiányos időjárás és a nyári aszály negatívan befolyásolták a terméseredményeket.

(Fotó: Pixabay)
A prognózis készítésének időpontjában rendelkezésre álló információk adatai szerint a gabonafélék kibocsátásának volumene 15,7 százalékkal esett, a kibocsátás alakulásában az árpa (–29,0 százalék) és a kukorica jelentős terméscsökkenésének (–18,5 százalék) meghatározó szerepe volt. Az elmúlt 5 év során búzából 2021-ben keletkezett a legjobb termésátlag, amely 5,9 tonna/hektár volt. A tavalyi 5,9 millió tonna termésmennyiséghez képest 2024-ben az előzetes adatok alapján 5,3 millió tonna termést takarítottak be, és a termésátlag pedig 5,8 tonna volt hektáronként. Ezáltal a búza termésmennyisége 10,2 százalékkal lett kevesebb 2024-ben az előrejelzések szerint. A többi gabonaféle betakarított mennyisége eltérő mértékben változott az előző évihez képest az előzetes adatok alapján: az árpáé 29,0, a rozsé 23,1 százalékkal csökkent, a zabé pedig 29,8 százalékkal volt több, mint 2023-ban. A jelentés készítésekor rendelkezésre álló információk szerint 2024-ben a napraforgó 12,9, míg a repce termésmennyisége 31,0 százalékkal csökkent a 2023. évi eredményhez képest. A gyümölcstermés (szőlővel együtt) összességében csökkent (–11,8 százalék), amelyből az almánál 30,6, míg a körténél 5,0 százalékos csökkenés, ellenben az őszibaracknál 39,0 százalékos növekedés figyelhető meg az előzetes adatok szerint a tavalyi évhez képest. A mezőgazdasági kibocsátás termelői árai összességében 4,1 százalékkal mérséklődtek, ugyanakkor az állatok esetében a termelői ár 8,5 százalékkal, az állati termékek esetében pedig 4,5 százalékkal csökkent a 2023. évi szinthez képest.
Az élő állatok és állati termékek termelői ára az első becslés adatai alapján 7,2 százalékkal csökkent
A szarvasmarha termelői ára 5,3 százalékkal emelkedett, ellenben a sertés termelői ára 6,3 százalékkal a baromfié pedig 14,7 százalékkal csökkent. A tej termelői ára 4,3, a tojás ára pedig 8,9 százalékkal múlta alul az előző évi szintet. A szarvasmarha kibocsátásának volumene 4 százalékkal mérséklődött, azonban a sertésé 9 százalékkal, míg az élő baromfié 7 százalékkal növekedett. A tejtermelés volumenében 4 százalékos emelkedés történt. A két alaptevékenység, a növénytermelés és a kertészet, illetve az állattenyésztés kibocsátásának aránya az előzetes számítások alapján 2024-ben 57:43 arányban oszlik meg, tehát kismértékben változott az előző évhez képest. 2023-ban ez az arány 60:40 százalék volt, vagyis 2024-ben 3 százalékponttal nőtt az állattenyésztés és 3 százalékponttal csökkent a növénytermesztés részaránya.
AKI PÁIR
Kapcsolódó cikkeink
Négy növényvédő szer kapott szükséghelyzeti engedélyt a sáskák elleni védekezéshez
Magyarországon az elmúlt években a szélsőségesen meleg és száraz nyári…
Tovább olvasom >Agrometeorológia: országszerte mérséklődött az aszály, nagy területen meg is szűnt
A hét első felében hullott csapadék nyomán az aszály országszerte…
Tovább olvasom >NAV: hatszázezer forintos éves bevételig adómentes lehet a saját termelésű gyümölcs árusítása
Hatszázezer forintos éves bevételig adómentes lehet a saját termelésű zöldség-,…
Tovább olvasom >További cikkeink
Spanyolországban vezeti be első AI-alapú megoldását a Carrefour
A francia Carrefour Spanyolországot választotta első mesterségesintelligencia-alapú megoldásának bevezetésére. Az AI.Carrefour…
Tovább olvasom >Kétszeres POP világbajnok a magyar Gösser Spritz display
Idén két világbajnoki címre is büszke lehet a hazai POP-szakma.…
Tovább olvasom >Legendás olasz panettone-gyártót vett az ír Valeo Foods
Újabb olasz cég felvásárlását jelentette be az ír székhelyű Valeo…
Tovább olvasom >