Továbbra is gyönge a belső fogyasztás
A KSH első becslése szerint idén áprilisban a kivitel értéke 1497 milliárd forintot (5649 millió eurót), a behozatalé 1357 milliárd forintot (5122 millió eurót) tett ki. Az év első 4 hónapjában tovább nyílt a külker olló.
A külkereskedelmi mérleg az év negyedik hónapjában 140 milliárd forint (526 millió euró) aktívumot mutatott, ami az egyenleg 26 milliárd forintos (131 millió eurós) javulását jelenti az előző év áprilisához képest. Az idei év első négy hónapjában a kivitel euró értéke 18, a behozatalé 14 százalékkal emelkedett.
A főként a nyugat-európai piacra termelő hazai feldolgozóipar már magára talált a tavalyi évben elszenvedett óriási visszaesést követően, ám a belső fogyasztás dinamikája ezzel nem tud lépést tartani, s azzal kell számolni, hogy ez a dichotómia az idei évben már jó eséllyel fennmarad – mondta Kovács Mátyás (Raiffeisen) a tozsdeforum.hu-nak.
A fordulatra még mindig várni kell – vélekedett az elemző, mert a külkereskedelmi statisztika is csak azt mutatja, ami már a múlt heti kiugróan magas ipari termelési adatból is kirajzolódott, hogy a 2009 derekára 20 százalékos visszaesést elszenvedő, főként a nyugat-európai piacra termelő feldolgozó ipar immár magára talált. Ugyanakkor a belső fogyasztás még nem tudott újra felépülni.
Mint mondta, szembetűnő az idei első négy hónapban az export és az import eltérő dinamikája, amely rendre 18, illetve 14 százalékos növekedést mutat.
Az elemző szerint az idei év még a nyitott külkereskedelmi ollóról, s az exportágazatokhoz képest a belső fogyasztás jelentős elmaradásáról fog szólni – írja a tozsdeforum.hu.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Nyári feltöltődéshez tudatos döntések kellenek
A nyári vakáció a feltöltődésről szól – legalábbis így lenne…
Tovább olvasom >EM: tovább folytatódik a visszaváltási rendszer fejlesztése
Az előző év elejétől bevezetett rendszernek köszönhetően 2025 nyarára jelentős…
Tovább olvasom >Lassulás és áremelkedés egyszerre – így alakul a tejpiac nyáron
A tejágazatban egyszerre van jelen a nemzetközi árnövekedés és a…
Tovább olvasom >