Továbbra is erős pályán a magyar turizmus
2025 februárjában a turizmus ismételten erőteljes növekedést mutatott: a hazai szálláshelyek több mint 1 millió vendéget és 2,3 millió vendégéjszakát regisztráltak – ez éves szinten 14, illetve 3,9 százalékos emelkedést jelent a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss adatai szerint. A növekedés hátterében elsősorban a külföldi turisták számának látványos bővülése áll: a februárban regisztrált 536 ezer külföldi vendég száma 22 százalékkal, az általuk eltöltött vendégéjszakáké pedig 9 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.
A külföldi vendégek viszik a prímet
A szezonálisan kiigazított statisztikák alapján a külföldi vendégszám 18, a vendégéjszakáké 7,5 százalékkal bővült 2024 februárjához képest. A külföldi turisták 86 százaléka szállodában szállt meg, ahol az általuk eltöltött éjszakák száma 8,6 százalékkal nőtt. A magán- és egyéb szálláshelyeken 13 százalékos növekedés volt mérhető. Regionálisan a legnagyobb bővülést a Pécs–Villány térség könyvelhette el (25%), míg Sopron–Fertő környékén visszaesés történt (–15%). A fővárosban és a Balatonnál is 12 százalékos bővülést regisztráltak.
Mérsékelten változó belföldi forgalom
A belföldi vendégek száma februárban 5,4 százalékkal nőtt, elérve a 485 ezret, ugyanakkor az általuk eltöltött vendégéjszakák száma 2,1 százalékkal csökkent. A szezonálisan kiigazított adatok alapján viszont a vendégszám 3,6 százalékkal bővült, míg a vendégéjszakák száma 1,1 százalékkal mérséklődött. A kereskedelmi szálláshelyeken 383 ezer belföldi vendéget és 792 ezer vendégéjszakát regisztráltak, amelyből 83 százalékot szállodákban töltöttek el. A magán- és egyéb szálláshelyek esetében viszont 5,6 százalékos visszaesés volt tapasztalható. A belföldi vendégéjszakák számában Szeged és térsége kiemelkedett 7,9 százalékos növekedéssel, míg a legnagyobb visszaesés (–18%) a Pécs–Villány térségben következett be.
Februári összefoglaló számok
A hónap során összesen 1,0 millió vendég 2,3 millió vendégéjszakát töltött el a turisztikai szálláshelyeken – ezek 73 százaléka kereskedelmi szálláshelyeken realizálódott, ahol a forgalom 3,2 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A magán- és egyéb szálláshelyek 5,7 százalékos bővülést mutattak.
Szálláshelyek és bevételek
Februárban összesen 18 964 turisztikai szálláshely – ebből 2039 kereskedelmi, valamint 16 925 magán- és egyéb – fogadott vendégeket. A kereskedelmi szálláshelyek közül 896 szálloda és 876 panzió működött a hónap folyamán. A szálláshelyek összes bruttó árbevétele elérte az 59,8 milliárd forintot, ami 17 százalékos növekedés az előző év azonos időszakához képest. Ezen belül a vidéki szálláshelyek 33,8 milliárd forintos árbevételt realizáltak, ami 13,3 százalékos bővülést tükröz. A SZÉP-kártyás költések is növekedtek: 2,0 milliárd forintos forgalmat mértek, ez 1,2 százalékos emelkedés.
Jól indult az év: az első két hónap számai
Az év első két hónapjában összesen közel 4,6 millió vendégéjszakát töltöttek el a turisztikai szálláshelyeken, ami 6,2 százalékos növekedést jelent az előző év azonos időszakához képest. A belföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma ugyan 0,7 százalékkal csökkent (2,0 millió), a külföldieké azonban 12 százalékkal (2,6 millió) nőtt. Összességében több mint 2 millió vendéget regisztráltak január–februárban, ez 16 százalékos emelkedés. A szálláshelyi bevételek közel 19 százalékkal bővültek.
A főváros és a Balaton húzzák a növekedést
A legdinamikusabb növekedést a főváros és a Balaton régió produkálta: Budapest 24, a Balaton térsége pedig közel 10 százalékkal vonzott több vendéget, mint egy évvel korábban. A fővárosi növekedés mögött főként a külföldi vendégek 22 százalékos emelkedése áll, de a belföldi turisták száma is 7 százalékkal bővült.
Erős év elé nézhet a szektor
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közleménye szerint a 2025-ös év eddigi adatai minden esélyt megadnak egy újabb rekordévhez a magyar turizmusban. A tárca hangsúlyozta: a nemzeti tulajdonba került Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér teljesítménye is hozzájárulhat a szektor sikeréhez. A repülőtér 2022 után ismét elnyerte az „Európa legjobb reptere” címet saját kategóriájában.
A belföldi turizmus további élénkülését segítheti a március végén induló balatoni hajózási szezon is: a BAHART járatai március 28-tól újra várják az utazókat – ezzel is erősítve a „magyar tenger” népszerűségét a tavaszi hónapokban.
Kapcsolódó cikkeink
A szolgáltatások drágulása hajtja az inflációt – nem az élelmiszerek
Bár a közbeszédben és a kormányzati intézkedések fókuszában továbbra is…
Tovább olvasom >Az élelmiszeripar értékesítési árai 6,1 százalékkal emelkedtek
2025 februárjában az ipari termelői árak átlagosan 8,2 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >KSH: februárban 1,1 milliárd euró volt a termék-külkereskedelmi többlet
Februárban 1,1 milliárd euró volt a termék-külkereskedelmi többlet; az export…
Tovább olvasom >További cikkeink
A szolgáltatások drágulása hajtja az inflációt – nem az élelmiszerek
Bár a közbeszédben és a kormányzati intézkedések fókuszában továbbra is…
Tovább olvasom >MLBKT: márciusban további fellendülést jelez a BMI
A beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított márciusi értéke 51,2 – közölte…
Tovább olvasom >Zsigó Róbert: szükség van az árrésstopra
A keddi adatok is bizonyítják, hogy szükség van az árrésstopra…
Tovább olvasom >