Tovább nőtt az euróövezet gazdasága
Bár a feldolgozóipar teljesítményének növekedési üteme 14 havi mélypontra csökkent, a szolgáltatóipari foglalkoztatás javulásának köszönhetően az előre jelzettnél nagyobb lett áprilisban az euróövezet kompozit beszerzésimenedzser-indexe, ami a gazdasági teljesítmény vártnál nagyobb, de az előző havival megegyező mértékű növekedésére utal.
A londoni IHS Markit gazdaságkutató intézet hétfőn közzétett kimutatása szerint áprilisban 14 havi mélypontra, 56,0 pontra csökkent a feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index (BMI) az euróövezetben az előző havi 56,6 pontról. A piac a márciusival megegyező, 56,6 pontot várt áprilisra.
Az 56,0 pontos BMI tanúsága szerint az euróövezeti feldolgozóipar az idén áprilisban a leggyengébb teljesítménynövekedést mutatta tavaly február óta. Ez elsősorban annak volt tulajdonítható, hogy a megrendelések, ezen belül az exportmegrendelések másfél éve a legkisebb mértékben emelkedtek.
A szolgáltatóipari BMI viszont a várt csökkenés helyett növekedett, 55,0 pontra emelkedett a márciusi 54,9 pontos hét havi mélypontról. A piac 54,8 pontot várt áprilisra.
A szolgáltatóiparban az új megrendelések nyolc hónapja a legkisebb mértékben nőttek ugyan, a munkahelyteremtés üteme azonban tavaly október óta a legmagasabb értékre emelkedett, és elsősorban ennek volt köszönhető az index emelkedése.
A feldolgozóipari és szolgáltatóipari adatok összesítésével kalkulált kompozit BMI a vártnál nagyobb, az előző havival megegyező, 55,2 pont lett áprilisra. A piac csökkenést, 54,9 pontot várt.
A BMI 50 pont feletti értéke a vizsgált gazdasági ágazat teljesítményének a növekedését, 50 pont alatti értéke pedig csökkenését jelzi. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Januárban kissé gyorsult az infláció az euróövezetben
Januárban a várt stagnálás helyett gyorsult az infláció, hat hónapja…
Tovább olvasom >GDP-növekedésre várva: bizonytalan helyzetben talpra álló magyar gazdaság
2025 második felére várható, hogy a magyar gazdaság növekedése erőteljesebben…
Tovább olvasom >Decemberben július óta a legmagasabbra emelkedett az euróövezeti infláció
Decemberben már sorban a harmadik egymást követő hónapban emelkedett az…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >Nagy Márton: A januári magasabb fogyasztói árszint átmeneti jelenség
Nagy Márton szerint elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, a kormány minden…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: január utolsó napjaiban már korrigáltak az árak
A KSH közlése szerint 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan…
Tovább olvasom >