Tovább nőhet a cukor ára
Az elmúlt év során kiemelkedően növekedett a cukor ára, és a tőzsdei árfolyam szeptemberben elérte a 12 éves csúcsot, ami a globális kereslet emelkedésének és a cukortermelés kedvezőtlen időjárási körülményeinek következménye.

Fel kell készülni az áremelkedésre
A globális kereslet növekedése mellett a fő cukortermelő régiókban az időjárási viszonyok sem segítik a termést. India, a világ második legnagyobb cukortermelője, exportkorlátozásokra készül a terméskiesés miatt, miközben a világ legnagyobb cukortermelőjének számító Brazíliában jó volt a termés. Az elmúlt öt év legrosszabb monszunos időszakát India tapasztalta meg, és más ázsiai termelő országokban, mint Thaiföld, Kína és Pakisztán is gyengébb volt a termés az előző szezonhoz képest. A helyzetet súlyosbítja, hogy Európában a cukorrépatermés is alacsony volt a csökkenő vetésterület és a nyári aszály miatt.
A nemzetközi hírek már azt is jelezik, hogy India korlátozásokat vezethet be cukorexportjára a terméskiesés miatt. Ha ez bekövetkezik, az tovább szűkíti a cukor kínálatot a piacon, ami további áremelkedést okozhat. Az árak idén már 35%-kal emelkedtek, és jelenleg 12 éves csúcson vannak. A cukor árának hosszabb távú alakulását az népességnövekedés, a jövedelem növekedése, a cukor és az alternatív édesítőszerek árváltozása, valamint az egészséges életmód iránti trendek befolyásolják. Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezete, a FAO szerint a következő tíz évben a globális cukorfogyasztás éves átlagosan 1,1% -kal emelkedhet, elsősorban a népességnövekedés és a jövedelem növekedése miatt.
Kapcsolódó cikkeink
Csökken a cukros üdítőitalok aránya a hazai boltok polcain
Az elmúlt években jelentősen csökkent a cukros üdítőitalok kínálata a…
Tovább olvasom >A nyerscukor világpiaci ára 2021 óta a legalacsonyabb szintre esett
A nyerscukor tőzsdei jegyzése 2021 nyara óta a legalacsonyabb szintre…
Tovább olvasom >Drágul a szaloncukor: a kakaóbab árának emelkedése is hatással van az ünnepi édességre
A szaloncukor, amely a magyar karácsonyi hagyományok elengedhetetlen része, idén…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI Elemzés: EU-s források nélkül csak döcögne a hazai gazdaság
Idén május 1-én ünnepeljük uniós csatlakozásunk 21. évfordulóját. EU-s tagságunknak…
Tovább olvasom >Csökkentette az élelmiszerárakat az árrésstop és az online Árfigyelő bővítése
2025 áprilisában csökkent az infláció és az élelmiszerárak növekedési üteme…
Tovább olvasom >NGM: mindig fellépünk az indokolatlan áremelés ellen, a következő hónapokban tovább csökkenhet az infláció
Áprilisban az infláció mértéke 4,2 százalékra, míg az élelmiszerinflációé 5,4…
Tovább olvasom >