Tovább nőhet a cukor ára
Az elmúlt év során kiemelkedően növekedett a cukor ára, és a tőzsdei árfolyam szeptemberben elérte a 12 éves csúcsot, ami a globális kereslet emelkedésének és a cukortermelés kedvezőtlen időjárási körülményeinek következménye.

Fel kell készülni az áremelkedésre
A globális kereslet növekedése mellett a fő cukortermelő régiókban az időjárási viszonyok sem segítik a termést. India, a világ második legnagyobb cukortermelője, exportkorlátozásokra készül a terméskiesés miatt, miközben a világ legnagyobb cukortermelőjének számító Brazíliában jó volt a termés. Az elmúlt öt év legrosszabb monszunos időszakát India tapasztalta meg, és más ázsiai termelő országokban, mint Thaiföld, Kína és Pakisztán is gyengébb volt a termés az előző szezonhoz képest. A helyzetet súlyosbítja, hogy Európában a cukorrépatermés is alacsony volt a csökkenő vetésterület és a nyári aszály miatt.
A nemzetközi hírek már azt is jelezik, hogy India korlátozásokat vezethet be cukorexportjára a terméskiesés miatt. Ha ez bekövetkezik, az tovább szűkíti a cukor kínálatot a piacon, ami további áremelkedést okozhat. Az árak idén már 35%-kal emelkedtek, és jelenleg 12 éves csúcson vannak. A cukor árának hosszabb távú alakulását az népességnövekedés, a jövedelem növekedése, a cukor és az alternatív édesítőszerek árváltozása, valamint az egészséges életmód iránti trendek befolyásolják. Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezete, a FAO szerint a következő tíz évben a globális cukorfogyasztás éves átlagosan 1,1% -kal emelkedhet, elsősorban a népességnövekedés és a jövedelem növekedése miatt.
Kapcsolódó cikkeink
Csökken a cukros üdítőitalok aránya a hazai boltok polcain
Az elmúlt években jelentősen csökkent a cukros üdítőitalok kínálata a…
Tovább olvasom >A nyerscukor világpiaci ára 2021 óta a legalacsonyabb szintre esett
A nyerscukor tőzsdei jegyzése 2021 nyara óta a legalacsonyabb szintre…
Tovább olvasom >Drágul a szaloncukor: a kakaóbab árának emelkedése is hatással van az ünnepi édességre
A szaloncukor, amely a magyar karácsonyi hagyományok elengedhetetlen része, idén…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >