Tovább lassult a kínai ipar és kiskereskedelem növekedése augusztusban
A várakozásoknál is nagyobb ütemben lassult tovább a kínai ipar és kiskereskedelem növekedése augusztusban az ország egyes részein pusztító áradások, és újabb koronavírus-járványgócok megjelenése közepette.
A kínai statisztikai hivatal szerdán közzétett adatai szerint az ipari termelés augusztusban 5,3 százalékkal nőtt éves összevetésben. Elemzők 5,8 százalékos bővülést valószínűsítettek a júliusi 6,4 százalékos növekedést követően. Az augusztusi adat a leggyengébb növekedést tükrözte tavaly július óta.
Havi összevetésben augusztusban 0,31 százalékos bővülést regisztráltak az előző hónapoz képest, míg az év első nyolc hónapját tekintve a kínai ipar 13,1 százalékkal nőtt a múlt év azonos időszakával összevetve.
A termelés kiemelkedően erős növekedését mérték az autóipar új energiával működő járművek termelésével foglalkozó ágazatában: a bővülés mértéke augusztusban 151,9 százalékos volt éves bázison, enyhén gyengült csak júliushoz képest. Bár az autóipar egészét tekintve továbbra is visszaesést regisztráltak, ám annak mértéke a múlt hónapban 12,6 százalékra csökkent a júliusi 15,8 százalékról. Jelentősen, éves összevetésben 57,4 százalékkal nőtt az ipari robotok gyártásával foglalkozó szektor termelése.
A kiskereskedelmi forgalom alakulása elmaradt a várakozásoktól a múlt hónapban: 2,5 százalékkal nőtt éves összevetésben, szemben az elemzők által jósolt 7,0 százalékkal. Júliusban a bővülés mértéke még 8,5 százalékos volt. Az augusztusi adat az elmúlt egy év leggyengébbje volt. Fu Ling-huj, a statisztikai hivatal szóvivője szerdai sajtótájékoztatóján a növekedés megtorpanását az augusztusi áradások, az újabb járványkitörések, valamint a tavalyi, erősebb bázisadat hatásainak tulajdonította. Fu mindazonáltal úgy értékelte, hogy a főbb gazdasági mutatók változatlanul a gazdaság helyreállását tükrözik, viszonylag jó növekedést jelezve.
A kiskereskedelem forgalma havi összevetésben 0,17 százalékkal erősödött júliushoz képest, míg január-augusztusban 18,1 százalékkal nőtt a múlt év azonos időszakával összehasonlítva.
A vendéglátóipar forgalma éves bázison 4,5 százalékkal csökkent augusztusban, míg az év első nyolc hónapjában 34,4 százalékos növekedést ért el.
Az állóeszköz-beruházások értéke 8,9 százalékkal nőtt éves összehasonlításban az év első nyolc hónapjában. Elemzők 9,0 százalékos emelkedést jeleztek előre a január-júliusi, 10,3 százalékos bővülés után. A beruházások több mint felét kitevő magánberuházások értéke 11,5 százalékkal nőtt január-augusztusban a múlt év azonos időszakához képest.
A statisztikai hivatal felmérése alapján a munkanélküliségi ráta az előző hónaphoz képest változatlanul 5,1 százalékos volt augusztusban. Minthogy azonban a számítás alapját képező felmérés nem teljes körű, így ez az adat nem feltétlenül fest hű képet a valós helyzetről. A kínai kormányzat az idei évre azt tűzte ki célul, hogy 5,5 százalék körül tartja a munkanélküliségi rátát, miközben 11 millió új, városi munkahelyet teremt. Az év első nyolc hónapjában 9,38 millió új, városi munkahelyet hoztak létre, vagyis a kitűzött cél 85,3 százalékát teljesítették augusztus végéig. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
KSH: novemberben a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakit 4,1, az előző havit 0,6 százalékkal haladta meg
2024. novemberben a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers adat szerint…
Tovább olvasom >MNB: átmenetileg emelkedik, de 2025-ben a három százalékos sávban alakulhat az infláció
A következő hónapokban átmenetileg emelkedik, 2025 egészében azonban jobbára a…
Tovább olvasom >Bezárja sanghaji gyárát a Yakult, átszervezéssel erősítene Kínában
A japán Yakult Honsha Sanghajban működő gyárának bezárásával tenné versenyképesebbé…
Tovább olvasom >További cikkeink
NGM: a kormány teljesítette vállalását, 2024-ben 3,7 százalékra mérséklődött az infláció, ami 2025- ben még tovább, 3,2 százalékra csökken
A kormány teljesítette vállalását, 2023-ban letörte, 2024-ben pedig alacsony szinten…
Tovább olvasom >KSH: decemberben 4,6 százalékkal, 2024-ben átlagosan 3,7 százalékkal haladták meg az árak az előző évi azonos időszaki értékeket
2024. decemberben a fogyasztói árak átlagosan 4,6 százalékkal haladták meg az…
Tovább olvasom >A Shell Hungary felmérése új trendeket mutat a digitális vásárlás terén
Az okostelefonok mindennapi életünk szerves részévé váltak, a Shell Hungary…
Tovább olvasom >