Tovább javult a szállodák teljesítménye az első negyedévben
Tovább javult a turizmus teljesítménye Magyarországon, a szállodák első negyedéves bruttó forgalma 9,9 százalékkal, a bruttó szobaár-bevétele pedig 13,1 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest – közölte a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége az MTI-vel.
Az első negyedévben a szállodák bruttó szobaár-bevétele 34,362 milliárd forintra, bruttó forgalma 63,154 milliárd forintra emelkedett.
A jelentés kiemeli, hogy a belföldi vendégéjszakák száma 15,8 százalékkal, a külföldieké pedig 8,4 százalékkal nőtt, a belföldi kereslet erősödéséhez nagyban hozzájárult a SZÉP-kártya kiemelkedő, 24,2 százalékkal bővülő szállodai felhasználása. A forgalom növekedését az is segítette, hogy márciusban két hosszú hétvége is volt.
Az országos szállodai teljesítményhez nagyban hozzájárultak a vidéki hotelek, bruttó forgalmuk 14 százalékkal, szobaár-bevételük 18,9 százalékkal nőtt, miközben a fővárosban a forgalom 5,4 százalékkal, a szobaár-bevétel 7,8 százalékkal volt nagyobb, mint 2015 első három hónapjában.
Január-márciusban a külföldi vendégéjszakák száma a budapesti hoteleken kívül 16,6 százalékkal emelkedett, míg a fővárosban 4,6 százalékkal.
Az első negyedévében a szállodai vendégéjszakák száma országosan 11,8 százalékkal, Budapesten 5,3 százalékkal, a fővároson kívüli szállodákban 16,6 százalékkal, a Balatoni régióban 22,5 százalékkal nőtt. A szállodák átlagos kihasználtsága 44,7 százalék volt, ami a bázisnál 2,8 százalékponttal magasabb.
Az elemzés szerint a legnagyobb beutazó piacok közül kiemelkedő növekedés volt Ausztriából (9 százalék), Csehországból (23,5 százalék) és Romániából (21 százalék). Az ukrán szállodai vendégéjszakák száma 48,7 százalékkal nőtt.
Folytatódott az orosz piac másfél éve tartó leépülése: az első három hónapban az onnan érkező vendégek 9,5 százalékkal kevesebb vendégéjszakát ötlöttek el itt.
A szövetség által a budapesti tagszállodák adatai alapján készített előrejelzés szerint május-augusztusban a várható szobafoglaltság a háromcsillagos kategóriában 80-85 százalék, a négycsillagos szállodákban 80-90 százalék, az ötcsillagos hotelekben pedig 75-85 százalék között várható. Jelezték azt is, hogy a rendelésállomány alacsony, a hotelek az utolsó pillanatban telnek meg, döntően az interneten érkező foglalásokkal. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
MTÜ: tovább erősítik a hazai vendéglátás versenyképességét a kormány javaslatai
Tovább erősítik a hazai vendéglátás versenyképességét a kormány javaslatai a…
Tovább olvasom >MTÜ: Tovább erősítik a hazai vendéglátás versenyképességét a kormány javaslatai
A felszolgálási díj maximum mértékét meghatározó, valamint a borravaló adómentességét…
Tovább olvasom >Nacsa Lőrinc: turisztikai rekordév lehet az idei Magyarországon
Turisztikai rekordév lehet az idei Magyarországon, amihez a vallási turizmus…
Tovább olvasom >További cikkeink
A csodálatos mandarin – A nap videója
Yoshihiro Okada „műveit” már ismerik olvasóink: néhány vágást ejt mandarinok héján,…
Tovább olvasom >Mit meg nem tesznek a frissességért! – A nap képe
A skandináv országokban kultusza van a friss élelmiszereknek – íme…
Tovább olvasom >